Kto się śmieje ostatni? – recenzja filmu

Kto się śmieje ostatni? to film Netflixa, który podobno jest komedią. I pomimo Chevy'ego Chase'a i Richarda Dreyfussa w obsadzie trudno dostrzec w tym pozytywy.

Ocena recenzenta:
4/10

Kto się śmieje ostatni? to film Netflixa, który podobno jest komedią. I pomimo Chevy'ego Chase'a i Richarda Dreyfussa w obsadzie trudno dostrzec w tym pozytywy.

Adam Siennica

Adam Siennica

Tagi:  netflix 

Kto się śmieje ostatni? to historia niedoszłego komika i agenta, który w czasach swojej świetności reprezentował talenty z tej dziedziny kultury. Siłą tej opowieści są właśnie główni aktorzy Chevy Chase oraz Richard Dreyfuss, który tworzą zaskakująco udany duet. Czuć, że świetnie są ze sobą zgrani i wiele przeciętnych scen polepszają swoją ekranową charyzmą. Jednocześnie budowane jest wrażenie marnowania tak wybitnych aktorów, którzy nie mają zbyt wiele do roboty na ekranie. To, co im się udaje, jest podyktowane ich podejściem i wyciągnięciem maksimum ze słabego scenariusza.

Problemem tego filmu jest jego postrzeganie. Reklamowany jest jako komedia, ale trudno w jakimkolwiek momencie ten film zakwalifikować do tego gatunku. Nie jest on bowiem zabawny. Szybko dostajemy kino drogi, gdzie podczas podróży postać Dreyfussa staje się stand-uperem, rzucającym w większości mało śmieszne, sztuczne żarty, które zdają się jedynie pogłębiać problem tej fabuły. Pewnie kilka momentów wywołujących uśmiech by się znalazło, ale jak na film z takimi aktorami o takim potencjale to wręcz karygodnie za mało.

Teoretycznie Kto się śmieje ostatni? działa lepiej jako dramat o przemijaniu i braku akceptacji starości. Taka puenta płynie z życia obu bohaterów, ich decyzji, rozmów i tego, do czego ostatecznie wszystko prowadzi. Czuć w wielu momentach, że w tym był potencjał na coś wielkiego i poruszającego, ale zaskakująco brakuje emocji. Bohaterów lubimy, ale szybko jednak towarzyszy tej opowieści totalna obojętność, a niektóre decyzje zdają się dokładać do długiej listy minusów. Cały motyw romansu z postacią graną przez Andie MacDowell okazuje się najbardziej pustą i nudną wstawką, która dodatkowo proponuje widzom przekombinowane halucynacje w klimacie musicalu. To taki moment filmu, gdzie można zadać pytanie: co autor miał na myśli? I czemu ktoś na to pozwolił? Taka niespójność gatunkowa jest jedną z większych wad, bo nie pozwala ani wciągnąć się w opowieść i ją poczuć, ani pośmiać się z tego, co miało być komedią, a nią nie jest.

Chevy Chase i Richard Dreyfuss to postacie trochę zapomniane przez Hollywood, więc tym bardziej boli, że oglądamy ich w czymś poniżej ich talentu. Pomysł wyjściowy jest dobry, ale rozpisanie go na scenariusz i nakręcenie pozostawia już wiele do życzenia. Dlatego też Kto się śmieje ostatni? staje się takim pytaniem retorycznym i troszkę ironicznym, skoro dostajemy film, na którym nikt się nie zaśmieje. Typowy przeciętniak Netflixa. Nie jestem pewny, czy warto poświęcać mu czas. To zasługiwało na o wiele więcej.

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe

Kto się śmieje ostatni?

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

 

Advertisement
 

Advertisement

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

James Franco

James Franco

ur. 1978, kończy 41 lat

Ashley Judd

Ashley Judd

ur. 1968, kończy 51 lat

Hayden Christensen

Hayden Christensen

ur. 1981, kończy 38 lat

Tim Curry

Tim Curry

ur. 1946, kończy 73 lat

Jennifer Taylor (XVI)

Jennifer Taylor (XVI)

ur. 1972, kończy 47 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV