Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
5/10

Liga Sprawiedliwości #04: Niekończąca się walka – recenzja komiksu

Czwarty tom serii Liga Sprawiedliwości (Niekończąca się walka) wprost z DC Odrodzenia złożony jest z kilku luźno ze sobą powiązanych nowel, w których główne role odgrywają poszczególni członkowi elitarnej grupy superbohaterów. Czego tu nie uświadczymy... Zapętlenia czasowe, kosmiczny wirus, cudaczni terroryści, wściekła wojowniczka z Atlantydy oraz spektakularna bijatyka z groźnym agresorem. Czy jednak liczba wątków przekłada się w tym przypadku na jakość recenzowanego dzieła?

Wcześniejsze albumy z owego cyklu (delikatnie mówiąc) nie powalały na kolana. Ot, przeciętne, momentami wyjątkowo nijakie oraz przewidywalne superbohaterskie potyczki ze słabo zarysowanymi przeciwnikami. Scenarzysta serii, brytyjski artysta komiksowy Bryan Hitch postawił na mało znanych wrogów z szerokiego panteonu DC Comics. W debiutanckim woluminie Liga starła się z niejakim Żniwiarzem – kosmicznym bytem o ogromnej mocy, a w kolejnej części z cybernetycznym atakiem na szeroką skalę. Nieco lepiej prezentował się trzeci tom Ligi Sprawiedliwości (Ponadczasowi), w którym znani herosi skonfrontowali się z międzygalaktycznymi istotami władającymi czasem i przestrzenią. W związku z tym mieliśmy przyjemność obserwować Mrocznego Rycerza i spółkę w różnych, ciekawie skonstruowanych światach, choćby futurystycznym Metropolis z XXXI wieku czy Atlantydzie sprzed stuleci. Finalnie lektura pierwszych trzech tomów omawianej serii nie zachwycała i mogła zaciekawić wyłącznie zagorzałych miłośników owego uniwersum.

Recenzowany tom utwierdza nas w przekonani, iż Bryan Hitch jest przeciętnym scenarzystą, który znacznie lepiej sprawdza się jako ilustrator komiksów innych, bardziej uznanych autorów. Album złożony jest z pięciu opowieści, które skupiają się na różnych członkach Ligi i ich działaniach. W otwierającej historii (Niekończąca się walka) dochodzi do olbrzymiej katastrofy – Manhattan dosłownie zostaje zrównany z ziemią, a jego mieszkańcy giną w przeciągu kilku sekund. Jedną z ofiar jest kobieca wersja Green Lantern, Jessica Cruz – nowa wojowniczka w szeregach Ligi, a zarówno ukochana Barry Allena alias Flasha. Niespodziewanie to właśnie Flasha obwinia się o zaistniałą tragedię. Dochodzi jednocześnie do zapętlenia czasowego, a Flash (niczym bohater filmu Na skraju jutra) nieustannie przeżywa wybuch. W ostateczności tylko Barry, z niemałą pomocą dziwacznego Strażnika, może zatrzymać ten szaleńczy cykl i ocalić mieszkańców Manhattanu przed niechybnym zgonem. Owa historia, mimo ciekawego konceptu, zbyt szybko się kończy i pozostawia nas ze sporym niedosytem.

Kolejne nowele wypadają równie niemrawo. W Tysiąc drobiazgów para nowych Zielonych Latarni, przez nieuwagę sprowadza z kosmicznej przestrzeni do Obserwatorium Ligi niewielkie pasożyty, które mogą unicestwić bohaterów. W bazie uwięzieni zostają również odwiedzający to miejsce Lois i Jonathan Kentowie, a jedyną osobą mogącą powstrzymać mikroorganizmy jest właśnie sprawczyni całego zamieszania, Jessica Cruz. W noweli Sam strach ponownie pierwsze skrzypce odgrywa młoda właścicielka pierścienia Green Lanterna. Ukochana Flasha musi poradzić sobie z traumą, związaną z jej mocą i jej właściwym wykorzystaniem. Dobrze wypada tutaj kontrowersyjny buntownik Black Shield i jego organizacja oraz rozwój postaci Jessici Cruz. W Furii Liga musi poradzić sobie ze wściekłością atlantydzkiej wojowniczki, Mery.  Jej negatywny stan jest pokłosiem wydarzeń z serii Aquaman, a jej ostateczne wprowadzenie do Ligi okazało się strzałem w dziesiątkę. Ostatnia z nowel (Odrodzony) w niezbyt dobry sposób nawiązuje do całego konceptu, stojącego za powstaniem nowej linii wydawniczej DC Comics, tytułowego Odrodzenia.

Znasz ten komiks?

Oceń:

0,0

Ilustracje w zebranym tomie wypadają dość nieźle. Rysownicy, na czela z Bryanem Hitchem, Tomem Derenickiem oraz Ianem Churchillem, dobrze oddali wygląd ikonicznych herosów, a ich starcia z wrogami są widowiskowe i ciekawie skonstruowane. Efektownie wygląda postać Strażnika oraz Black Shielda, a także mikroorganizmy oraz oszalała Mera.

Tom 4 Ligi Sprawiedliwości nie wybija się ponad przeciętny poziom większości tytułów z DC Odrodzenia. Trudno, w tym przypadku, spodziewać się na wyraźną poprawę i interesujące przygody Supermana i jego druhów.

Źródło: fot. Egmont

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – zdjęcia zabawek…

Do sieci trafiły kolejne materiały promujące Avengers: Koniec gry. Premiera w kwietniu.

Michalina Reda
-

Shazam! – są pierwsze recenzje. Krytycy…

Shazam! wejdzie na ekrany kin w przyszłym miesiącu a do sieci spłynęły już pierwsze -…

Michalina Reda
-

Gra o tron – buty Adidasa…

Adidas wypuścił na amerykański rynek serię butów inspirowanych serialem Gra o tron. Zobaczcie oficjalne zdjęcia.

Adam Siennica
-

The Walking Dead – będzie zaskoczenie…

Oficjalny Twitter The Walking Dead wrzucił zapowiedź odcinka, nawiązując do kultowego wydarzenia z serialu Gra…

Michalina Reda
-

Hellboy – dlaczego powstał reboot? Nowe…

Hellboy to nadchodzący film z Davidem Harbourem w roli głównej. Dziennikarze portalu Comicbook byli na…

Michalina Reda
-

Fan Gwiezdnych Wojen ma protezę inspirowaną…

Mark Hamill osobiście pogratulował na Twitterze nastolatkowi, który pochwalił się sztuczną bioniczną ręką inspirowaną BB-8.…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.