Na skraju jutra (2014)

Edge of Tomorrow

Śr. ocena 8

Znasz ten film? Oceń!

0,0

Trailery i materiały video

Najnowsza recenzja redakcji

Dobre, rozrywkowe kino science fiction utrzymane w konwencji letniego blockubstera. Na skraju jutra to film efektowny, pełen akcji, z domieszką humoru i Tomem Cruise’em w roli przypadkowego bohatera.

Na skraju jutra („Edge of Tomorrow”) zapowiadało się jako Dzień świstaka, tyle że w wersji militarno-fantastyczno-naukowej, z kosmitami, wybuchami i Tomem Cruise’em zamiast Billa Murraya. I mniej więcej to otrzymaliśmy, tylko w lepszej, zaskakująco wysokiej jakości, bo ze sporą dozą dystansu, ciekawymi bohaterami oraz może i sztampową czy przewidywalną, ale sprawnie poprowadzoną fabułą. Co ciekawe, mimo iż mamy do czynienia z ekranizacją książki, twórcy zaczerpnęli z niej ledwie zręby swojej historii i postać granej przez Emily Bunt Rity Vrataski, tak naprawdę kręcąc futurystyczną wersję lądowania aliantów w Normandii. Główna różnica jest taka, że zamiast nazistów mamy mimików, czyli najeźdźców z kosmosu.

Film opiera się zaś na dwóch filarach. Jednym z nich jest Tom Cruise i jego postać, czyli tchórzliwy i lekko pierdołowaty bohater mimo woli, spec od marketingu, który siłą został wcielony do jednostki desantowej. Tak się złożyło, że gdy – czego można było się domyślić – zginął już na początku ataku na plażę, wydarzyło się coś, co sprawiło, że zyskał umiejętność „resetowania” dnia – gdy umierał, budził się żywy, jako jedyny mając pamięć tego, co niedługo się wydarzy. Dzięki temu stał się więc jedyną nadzieją ludzkości na zwycięstwo z potężnym wrogiem, a ponieważ wyraźnie było mu to nie w smak, nie kwapił się do tego ani nie miał predyspozycji, widz zamiast schematu otrzymuje ciekawą wariację na temat klasycznego herosa ratującego świat. Ze sporą dawką humoru, czasami wyjątkowo czarnego, jak w momentach, gdy Rita strzelała do niego, by zresetować dzień – świetnie wypadła ta chemia między Blunt a Cruise’em, czyli twardą Ritą i kiepskim uczniem Cage’em.

Drugim czynnikiem, który przesądził o sukcesie Na skraju jutra, były zaś sceny akcji – liczne sceny akcji, efektowne sceny akcji, pełne wybuchów, z ciekawym przeciwnikiem w postaci mimików, świetnie zmontowane, zwłaszcza w momentach, gdy mamy do czynienia z powtarzanymi sekwencjami, co wynika ze wspomnianego restartowania.

I aż dziw bierze, że wszystko to powstało bez scenariusza. Tak, zgadza się, twórcy otwarcie mówią o tym, że gdy kręcili, scenariusz powstawał na bieżąco, podczas castingów wybierali zaś aktorów, dla których dopiero tworzyli bohaterów, bo poza pojawiającą się w książce Ritą wszystkie inne postacie tworzono od zera. Nawet grany przez Toma Cruise’a Cage nie istniał, zanim reżyser Doug Liman nie zaangażował gwiazdora i wspólnie nie ustalili zrębów jego charakterystyki. Dialogi pisano już na planie, często je zmieniając po sugestiach aktorów. Jasne, mogli po prostu sięgnąć do książki – na co im scenariusz? Sęk w tym, że oglądając dołączone do wydania Blu-ray dodatki, ma się wrażenie, iż o pierwowzorze autorstwa Hiroshiego Sakurazaki nikt nie pamiętał, bo reżyser i ekipa cały czas gadają o inspiracjach II wojną światową.

Zobacz również: Zwiastun „Avengers: Age of Ultron”

Właśnie – dodatki. Już dla nich samych warto dołączyć film do domowej kolekcji, nawet jeżeli widziało się go w kinie, bo materiałów jest sporo i są niezwykle ciekawe. Duży nacisk położony został na pokazanie tworzenia w dużej mierze praktycznych efektów specjalnych oraz na proces powstawania historii i koncepcji samych kosmitów.

Wydanie Blu-ray 3D
Dodatki: „Szturmując plażę”, „Broń przyszłości”, „Na skraju z Dougiem Limanem”, „Sceny niewykorzystane”
Język: angielski 7.1, polski (lektor) – 5.1 i inne
Napisy: polskie i inne
Obraz: 16:9
Wydawca: Galapagos Films
Pokaż całą recenzję

Obsada

Powiązane Artykuły

Grzegorz Fortuna
weekend
59 -

Jak zostać twardzielem. Dekalog kina akcji

Kupiłeś kamerę z dyskontu, kolega z podwórka chodził przez rok na karate, a inny wyciska…

Norbert Zaskórski
15 -

Top 20 filmów na lato 2017. Doradzamy, co obejrzeć

Wielkimi krokami zbliżają się upragnione dla wielu ludzi wakacje. To też czas, aby nadrobić lub…

Adam Siennica
3 -

Co warto obejrzeć w majówkę? Oto nasze propozycje filmowe na długi weekend

Majówka to idealny moment na oglądanie filmów. Szczególnie, jeśli pogoda średnio dopisuje i spędzacie ten…

Zdzisław Furgał
27 -

Władca Pierścieni i nie tylko. Zobacz projekty i szkice firmy Weta Workshop

Swój największy sukces zawdzięczają Peterowi Jacksonowi i jego trylogii Władca Pierścieni. Weta Workshop ma jednak…


Co o tym sądzisz?