Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

http://bs.serving-sys.com/serving/adServer.bs?cn=display&c=19&mc=imp&pli=26632444&PluID=0&ord=1542054686.0341&rtu=-1

 

Ocena recenzenta:
7/10

Ludzie Północy: Saga anglosaska – recenzja komiksu

Kto zakochał się w telewizyjnych przygodach Ragnara i jego synów, z pewnością doceni również wikingów według Briana Wooda, który postawił na realizm i złożoność zarówno bohaterów, jak i fabuł.

Łatwo byłoby sprowadzić fabułę o wikingach i ich podbojach na obecnych ziemiach Wielkiej Brytanii do krwi, szczęku oręża i krzyków gwałconych kobiet oraz mordowanych dzieci. Do jatki, efekciarskiej i pustej. Brian Wood rzecz jasna dostrzega ten aspekt opowieści o ludziach północy, stąd w jego komiksie mnóstwo dynamicznych, czerwonych od krwi kadrów, jeżeli jednak miałbym wybrać jedno słowo, które najlepiej sklasyfikuje Ludzi Północy: Sagę anglosaską, postawiłbym na „dramat”.

Ten komiks to zbiór kilku historii, prezentujących różne punkty widzenia na wydarzenia z X i XI wieku, od chwytających za oręż normańskich wdów, przez wracających do domu wojowników, po irlandzkiego mściciela, odpłacającemu najeźdźcy w krwawej walucie. Wszystkie one skupiają się na tematach krwi i przemocy, które albo prowadzą ku zgubie, gdy bohaterowie się w nich zapamiętują, albo do wyzwolenia, gdy udaje się poprzez walkę osiągnąć swoje i znaleźć spokój.

Wyróżnić trzeba trzy fabuły: Panny tarcz, Swena, który powrócił oraz Krzyż i młot. Pierwsza to bardzo nastrojowa i pięknie narysowana przez Danijela Zezelja opowieść o trzech niezłomnych kobietach, rzucających wyzwanie lekceważącym je mężczyznom. Jest w tym coś jakby z Szekspira, taka atmosfera legendy/przypowieść, jest nastrojowa narracja, no i ten Zezelija… Gdzieś w tych rejonach trzeba by umieścić i Krzyż…, czyli opowieść o nienawiści, która zawładnęła i wypaczyła człowieka. Tu akurat Wood świetnie łączy trzy perspektywy: głównego bohatera i jego ucieczki przed pościgiem, polującego na niego Ragrana, który ma w sobie wiele z współczesnego detektywa, a wreszcie przewijającej się w tle walki Irlandczyków z najeźdźcami.

Najdłuższą, najbardziej złożoną i najciekawszą historią w Ludziach Północy jest natomiast Swen… Zajmująca mniej więcej połowę z opasłego tomiszcza opowieść to znów nauka w temacie przemocy i spirali nienawiści, jaką potrafi napędzić, o zgubności zemsty i o poszukiwaniu spokoju. Tytułowy mężczyzna po latach powraca na ojcowiznę, chcąc przejąć majątek po zmarłym rodzicu, gdy zaś napotyka opór, wikła się w walkę, która go pochłania, a w końcu przerasta. W imię czego? Pieniędzy, których mu nie brakowało? Sprawiedliwości, którą niby wymierzał, a której sam nie dawał  swoim ofiarom?

Znasz ten komiks?

Oceń:

0,0

Ludzie Północy: Saga anglosaska to studium przemocy, skupiające się jednak nie na pokazywaniu jej samej, ale jej skutków. To opowieść o brutalnych czasach, w których wykuwali się żelaźni ludzie. To wreszcie materiał na świetny serial historyczny-antologię.

Źródło: fot. Egmont

Najlepsze z 24h

Michalina Reda
-

Avengers: Wojna bez granic – jak…

Film Avengers: Wojna bez granic zszedł z ekranów kin już dawno temu, jednak w oczekiwaniu…

Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead: sezon 9, odcinek…

W 6. odcinku 9. sezonu The Walking Dead jest budowane coś, co twórcy nazywają nowym…

Ocena recenzenta:
8
Michał Kujawiński
breaking
-

Stan Lee nie żyje. Legendarny twórca…

Bardzo smutna wiadomość obiegła internet i cały komiksowy świat. Legendarny twórca Stan Lee odszedł w…

Michalina Reda
-

Fantastyczne zwierzęta 2 – nowe plakaty…

Fantastyczne zwierzęta 2 wejdą na ekrany kin już w przyszły piątek. W ramach promocji w…

Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead – świeżość i…

The Walking Dead: sezon 9, odcinek 6 - to sporo zmian w serialu z uwagi…

Adam Siennica
-

Kościół Szatana o aferze z Chilling…

Informowaliśmy, że Świątynia Satanistyczna pozwała Netflixa za łamanie praw autorskich w serialu Chilling Adventures of…

Co o tym sądzisz?