Repertuar kin Nowość Program TV

Nienawidzę Baśniowa #01: I żyli długo i burzliwie – recenzja komiksu

Nienawidzę Baśniowa to szalona, mocno brutalna i bezkompromisowa seria komiksowa amerykańskiego artysty Scottie’go Younga, słynącego przede wszystkim z niesamowitych okładek alternatywnych do albumów z Marvel Comics. Rozwścieczona, żądna krwi i niepozornie wyglądająca Gertrude od przeszło trzydziestu lat tkwi w baśniowej, cukierkowej krainie. Dziewczyna jest zdeterminowana do tego, aby ostatecznie uwolnić się z tego przeklętego świata. Nikt nie jest w stanie jest zatrzymać.

Rzeczywistość wykreowana na łamach cyklu to bezbłędne połączenie – czystych fantasmagorii, fantastycznych i baśniowych postaci (kłaniają się złe królowe, księżniczki, gobliny, etc.), elementów charakterystycznych dla literatury fantasy, a nawet grozy (ze szczególnym akcentem na gore i slasher). Young całość polał czarnym, mocno wisielczym humorem spod znaku komiksów z Deadpoolem czy Lobo oraz istną masakrą i okrutnymi zgonami, znanymi choćby z krótkich animacji Happy Tree Friends. Popularny ilustrator w krzywym zwierciadle ukazuje znane wątki, motywy i postaci z popularnych  bajek – w tej kategorii zdecydowanie króluje wierny towarzysz broni Gert, odrażająca mucha Larry, będący komiksowym odpowiednikiem Świerszcza z Pinokia.

Fabuła recenzowanego albumu jest dość prosta i pretekstowa. Zielonowłosa Gertrude w wieku sześciu lat (z nieznanych dotąd powodów) trafiła do bajecznego świata, tytułowego Baśniowa. Od przeszło trzech dekad zdeterminowana dziewczyna próbuje odnaleźć magiczny klucz, z którego pomocą powróci do swego świata. Zadanie to nie wydaje się takie łatwe,  gdyż na jej drodze staje legion groźnych bestii, wojowników i różnych maszkar. W trakcie tego długiego okresu zadziorna antagonistka przerodziła się w prawdziwego diabła, rasowego mordercę o psychopatycznej osobowości i zwichrowanej psychice. Gert nie spocznie przed niczym, aby wykończyć (rzecz jasna w efektowny sposób) postaci zamieszkujące tę barwną rzeczywistość – nawet, jeśli na jej drodze stanie cukierkowa małolata oczarowana tym niedorzecznym wymiarem. Swoją nikczemną rolę do odegrania w pierwszym tomie serii ma zarządzająca tym światem, wyniosła królowa Chmuria.

Znasz ten komiks?

Oceń:

0,0

Chociaż warstwa fabularna nie przynosi zbytnich fajerwerków i nowatorskich pomysłów, to siłą komiksu jest nade wszystko jego niesamowita, dopieszczona pod każdym względem oprawa graficzna. Twórca serii Czarnoksiężnik z Krainy Oz w kapitalny sposób narysował poszczególne postaci – gromkie brawa za kreację głównej bohaterki, upiornej Gert, nieustannie palącego tanie cygara, zapijaczonego owada Larry’ego oraz gadającego drzewa, zwanego Qrzeń. Sceny dosadnych zgonów i śmierci poczynionych przez niezrównoważoną dziewczynę zostały precyzyjnie zilustrowane. Gigantyczną pracę wykonał Jean-Francois Beaulieu odpowiedzialny za dobór żywych barw w niniejszym dziele. Dobrze wypada ponadto kompozycja całostronicowych plansz i dymków oraz tłumaczenie niezawodnego Marcelego Szpaka. Wisienką na torcie jest końcowe starcie Gertrude z jej małoletnią rywalką oraz demonicznymi pomagierami królowej Chmurii. Istna orgia przemocy, barbarzyństwa, krwi i bezpośredniej brutalności.

Żyli długo i burzliwie, czyli debiutancki tom serii Nienawidzę baśniowa to prosta i rozbrajająca zabawa. Komiks rozrywkowy dla dorosłych z wyśmienitą oprawą graficzną. Słowem, mała zagłada w świecie bajkowych postaci. Cukierki o smaku śmierci? Czemu nie!

Źródło: fot. Non Stop Comics

Najlepsze z 24h

Paweł Krzystyniak
-

Zwiastuny do obejrzenia w ten weekend…

Przegapiliście nowe zwiastuny w tym tygodniu? Nic straconego. Specjalnie dla was zbieramy w jednym miejscu…

Michalina Reda
-

Złote Maliny 2019 – nagrody rozdane.…

Złote Maliny to antynagrody przyznawane najgorszym filmom roku. Właśnie poznaliśmy tegorocznych nagrodzonych - oto lista.

Michalina Reda
spoilery
-

Gwiezdne Wojny: część IX – zaskakująca…

Gwiezdne Wojny: część IX to film, który zadebiutuje jeszcze w tym roku. Do sieci trafiła…

Michalina Reda
-

Jackman ma rekord Guinnessa. Jest cięty…

Hugh Jackman trafił na listę rekordów Guinnessa, o czym informowaliśmy jakiś czas temu. Teraz na…

Michał Kujawiński
-

Powstaje film o Zenonie Martyniuku. Poznaliśmy…

Rozpoczęły się zdjęcia do biograficznego filmu o muzyku disco polo, Zenonie Martyniuku. Wiemy, kogo zobaczymy…

Michał Kujawiński
Plotka
-

Wiedźmin – Geralt zmierzy się z…

Wciąż czekamy na pierwsze oficjalne materiały z serialu Wiedźmin od Netflixa. Dostaliśmy jednak nowe informacje…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.