Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
8/10

Niesłychane losy Ivana Kotowicza #03: Trumna Chłysta – recenzja komiksu

Niesłychane losy Ivana Kotowicza autorstwa Kajetana Kusiny i rysownika Michała Ambrzykowskiego to niebywale interesująca seria, stanowiąca połączenie: weird fiction, steampunku, opowieści szpiegowskiej i kryminalnej, mistycyzmu, grozy, wojennej zawieruchy, a nawet czarnej magii oraz szarlatańskich eksperymentów. W trzecim tomie (Trumna Chłysta) atmosfera się zagęszcza, pojawiają się nowe zagadki i tajemnice, a na tytułowego Iwana czyhają kolejne śmiertelne niebezpieczeństwa. Koci agent wraca do akcji.

Pierwszy tom cyklu wypadł nadspodziewanie dobrze i obiecująco. Protagonistą komiksu jest antropomorficzny kot, Ivan Kotowicz – syn zagorzałego komunisty Siergieja i jego żony (kotki!), Kariny. Spokojne życie Ivana mąci nagłe przybycie do jego rodzinnej  wioski enigmatycznego Malinowa, dawnego wojskowego druha Siergieja. Waleczny bohater wraz z ojcem  i wspomnianym  Malinowej wyrusza w długą i męczącą podróż do mroźnej Syberii. Na szali stoi przyszłość całego Związku Radzieckiego, a głównym powodem walki z siłami zła jest chęć zdobycia potężnej mikstury, zwanej Stalinium. Wielkim plusem pierwszego tomu jest spore nagromadzenie elementów charakterystycznych dla literatury fantastycznej, taniego horroru, dawnych wierzeń, a także złożone relacje Ivana z jego, skrywającym wiele sekretów, ojcem. W drugim tomie uzdolniona para autorów kontynuuje fascynujące perypetie zadziornego sierściucha, wprowadzając na plan nowych bohaterów oraz piekielne maszkary.

Fabuła niniejszego woluminu prezentuje się następująco. Profesor Bremer oraz Malinow kontynuują tajne badania nad Stalinium oraz rosnącymi w siłę mocami Kotowicza. Główny bohater świetnie skrojonej serii nadal rozwija swe zdolności oraz umiejętności bojowe. Coraz częściej dręczą go trudne do zdefiniowania sny oraz mroczne wizje. Profesor postanawia zgłębić umysł Iwana, wykorzystując do tego specjalnie przygotowany, cudaczny hełm. Dodajmy do tego szpiegowanie profesora Bremera przez pociesznego Świnojewa, morderczy szał nieszczęsnych mieszkańców okolicznej wioski oraz kolejne reminiscencje z dziecięcych lat człekokształtnego kota, a otrzymamy zajmującą lekturę na zimowy wieczór oraz komiksową pulpę z prawdziwego zdarzenia.

Niewątpliwym atutem trzeciego tomu serii (planowanej na pięć zwartych zeszytów) jest aura tajemniczości i niedomówień unosząca się nad całą historią. Doskonale prezentują się makabryczne opowieści profesora Bremera, wizje Kotowicza, historia przeklętego kota-mnicha, a także ponowna wizyta Iwana w wiosce, w której dotąd się wychowywał. Gościnny występ w recenzowanym tomie zaliczają: zabójczo skuteczny mnich i para osobliwych agentów – strzelec wyborowy, lisica Eliza oraz rosły niedźwiedź, Misza. Aż chciałoby się większego udziału dwójki najemników w całej awanturze. Autorzy komiksu w rzeczonym woluminie odnoszą się także do rosyjskiej sekty religijnej z XVII wieku, czyli tytułowych Chłystów, wymyślając przy tym kolejne cudaczne  kreatury, z którymi konfrontuje się dzielny kot.

Znasz ten komiks?

Oceń:

0,0

Rysunki Ambrzykowskiego prezentują się wprost wybornie. Rodzimy artysta pierwszorzędnie zaprojektował i naszkicował poszczególnych bohaterów – szczególne brawa za postać protagonisty cyklu, misia Miszy czy lisiej agentki. Dobrze prezentują się elementy i pokręcone urządzenia, charakterystyczne dla gatunku steampunk, a także przeróżne monstra, kreatury i fantasmagoryczne istoty. Sceny częstych walk są dynamiczne i wzorcowo opracowane, a niektóre plansze to prawdziwa maestria. Na koniec warto pochwalić żywą, doskonale dobraną kolorystykę – dominuje zgniła zieleń, krwista czerwień, różne odcienie błękitu, brązu, fioletu i sepia. Wisienką na torcie są szkice ilustratora, potwierdzające jego kunszt graficzny.

Trumna Chłysta to najlepszy z dotychczasowych tomów serii Niesłychane losy Ivana Kotowicza. Dzieło niebywale wciągające, klimatyczne, momentami makabryczne, pełne zaskakujących twistów fabularnych. Słowem, postmodernistyczny komiks pełną parą.

Źródło: fot. Kultura Gniewu

Najlepsze z 24h

Michalina Reda
-

MCU – plakaty wszystkich filmów Kinowego…

Kinowe Uniwersum Marvela rokrocznie tylko się rozrasta, a wraz z kolejnymi filmami i serialami światło…

Adam Siennica
Plotka
-

Avengers: Koniec gry – czas trwania…

Anton Volkov z popularnego portalu Trailer Track odnalazł nowe informacje na temat Avengers: Koniec gry.…

Michalina Reda
-

Shazam! – są pierwsze recenzje. Krytycy…

Shazam! wejdzie na ekrany kin w przyszłym miesiącu a do sieci spłynęły już pierwsze -…

Michalina Reda
-

Thanos jako kobieta? Zobacz świetny cosplay

Thanos to potężny złoczyńca MCU, z którym ponownie zmierzą się superbohaterowie. Jedna z fanek zaproponowała…

Michalina Reda
-

Shazam! – Zachary Levi bronił Kapitan…

Kiedy Kapitan Marvel była atakowana przez trolli internetowych, Zachary Levi, odtwórca roli Shazama, stanął w…

Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – zdjęcia zabawek…

Do sieci trafiły kolejne materiały promujące Avengers: Koniec gry. Premiera w kwietniu.

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.