Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
8/10

Nightwing #03: Nightwing musi umrzeć – recenzja komiksów

W natłoku wyjątkowo przeciętnych i niemrawych serii z DC Odrodzenia, cykl Nightwing (całkiem niespodziewanie) wyrasta na jeden z najważniejszych tytułów w owym wydarzeniu z uniwersum Batmana i spółki. Trzeci tom przygód Szarego Syna (Nightwing musi umrzeć!) autorstwa Tima Seeleya i grafika Javiera Fernandeza, utwierdza nas w przekonaniu, iż mamy do czynienia z bardzo dobrą serią. Na drodze heroicznego wojownika staje potężny rywal i jego zaskakujący pomagierzy.

Wcześniejsze tomy recenzowanego albumu prezentowały się wprost wyśmienicie. W pierwszym tomie, zatytułowanym Lepszy niż Batman, Nightwing skonfrontował się z tajną organizacją, Kobrą. Obserwowaliśmy tam jego niełatwy sojusz z potężnym Trybunałem Sów oraz chwilową współpracę z rosłym najemnikiem, niejakim Raptorem. Świetnie wypadała tam relacja Graysona z Batmanem, byłą kochanką, Batgirl (Barbarą Gordon) oraz młodym Robinem, Damianem Wayne’em. W opowieści Bludhaven protagonista cyklu postanowił odpocząć od chaosu panującego na dusznych ulicach Gotham City i osiąść w tytułowym miasteczku, Bludhaven. Seeley zaserwował nam tutaj wciągającą historię z pogranicza rasowego thrillera oraz kina akcji, a wielkim plusem było nawiązanie bliższej relacji Dicka z piękną, byłą przestępczynią,  Shawn Tsang alias Defacer.

W życiu Nightwinga nastały wielkie zmiany. Samozwańczy bohater zakochał się z wzajemnością we wspomnianej Shawn Tsang, która pod koniec poprzedniego tomu oznajmiła mu, że jest w ciąży. Jego szczęście burzy nagłe zniknięcie walecznej Tsang. Okazuje się, że dziewczyna została uprowadzona przez oszalałego Profesora Pyga. Żeby tego było mało Szarego Syna atakuje dziwny osobnik, nazywający siebie Deathwingiem i będący jego oszpeconym sobowtórem. Niespodziewanie w Bludhaven pojawia się Robin, który pomaga zamaskowanemu wojownikowi odbić Shawn z rąk sadystycznego artysty, Pyga. Szybko okazuje się, że ktoś zupełnie inny pociąga za przysłowiowe sznurki, a pozostałe pionki (profesor i Deathwing) są wyłącznie ofiarami jego szaleństwa. Ostatecznie to Damian znajduje się w tarapatach, a Nightwing w asyście ukochanej musi udać się aż do Egiptu, aby ocalić życie dziedzica fortuny Wayne’a.

Ponownie świetnie wypada kompozycja fabularna całego komiksu. Amerykański scenarzysta udanie ukazał relację Dicka z Damianem oraz ich wspólną misję. Równie zadowalająco wygląda jego związek z Shawn Tsang, a przede wszystkim zacięte pojedynki z Deathwingiem. Z dobrej strony prezentuje się także główny antagonista, związany z wcześniejszym życiem protagonisty serii, a także tragizm lalkotronów, do których należy demoniczny sobowtór Nightwinga. Na deser otrzymujemy krótką, acz wciągającą nowelę, pokazującą wspólne działania Graysona oraz Wally’ego Westa, Flasha.

Rysunki Javiera Fernandeza są niebywale okazałe i efektowne. Kreska owego rysownika jest dynamiczna, charakterystyczna oraz precyzyjna. Brawurowo wypadają ekwilibrystyczne bijatyki Nightwinga z Deathwingiem, a także starcie bohaterów z profesorem Pygiem i jego lalkotronami. Prawdziwą gratką jest widok neonowego miasta (Bludhaven) oraz pustynnych scenerii, w których rozgrywa się ostateczna walka z przyczajonym  wrogiem. Doskonale prezentują się całostronicowe plansze, okładki kolejnych zeszytów oraz niekonwencjonalna konstrukcja niektórych kadrów. Prawdziwą perełką jest natomiast wygląd tragicznej postaci, jaką jest Deathwing oraz nieszczęsnego klona Robina.

Znasz ten komiks?

Oceń:

0,0

Nightwing musi umrzeć! to jeden z najlepszych komiksów z wydanych w naszym kraju albumów z serii DC Odrodzenia. Cykl wart bliższego poznania, potwierdzający kunszt scenopisarski Tima Seeleya. Z niecierpliwością będę wyczekiwał kolejnych przygód Szarego Syna i jego sojuszników, w szczególności, że na horyzoncie pojawia się mściwy i zdeterminowany Tiger Shark.

Źródło: fot. Egmont

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – zdjęcia zabawek…

Do sieci trafiły kolejne materiały promujące Avengers: Koniec gry. Premiera w kwietniu.

Michalina Reda
-

Shazam! – są pierwsze recenzje. Krytycy…

Shazam! wejdzie na ekrany kin w przyszłym miesiącu a do sieci spłynęły już pierwsze -…

Michalina Reda
-

Gra o tron – buty Adidasa…

Adidas wypuścił na amerykański rynek serię butów inspirowanych serialem Gra o tron. Zobaczcie oficjalne zdjęcia.

Adam Siennica
-

The Walking Dead – będzie zaskoczenie…

Oficjalny Twitter The Walking Dead wrzucił zapowiedź odcinka, nawiązując do kultowego wydarzenia z serialu Gra…

Michalina Reda
-

Hellboy – dlaczego powstał reboot? Nowe…

Hellboy to nadchodzący film z Davidem Harbourem w roli głównej. Dziennikarze portalu Comicbook byli na…

Michalina Reda
-

Fan Gwiezdnych Wojen ma protezę inspirowaną…

Mark Hamill osobiście pogratulował na Twitterze nastolatkowi, który pochwalił się sztuczną bioniczną ręką inspirowaną BB-8.…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.