Repertuar kin Nowość Program TV

 

Advertisement

 

Ocena recenzenta:
8/10

Nightwing #03: Nightwing musi umrzeć – recenzja komiksów

W natłoku wyjątkowo przeciętnych i niemrawych serii z DC Odrodzenia, cykl Nightwing (całkiem niespodziewanie) wyrasta na jeden z najważniejszych tytułów w owym wydarzeniu z uniwersum Batmana i spółki. Trzeci tom przygód Szarego Syna (Nightwing musi umrzeć!) autorstwa Tima Seeleya i grafika Javiera Fernandeza, utwierdza nas w przekonaniu, iż mamy do czynienia z bardzo dobrą serią. Na drodze heroicznego wojownika staje potężny rywal i jego zaskakujący pomagierzy.

Wcześniejsze tomy recenzowanego albumu prezentowały się wprost wyśmienicie. W pierwszym tomie, zatytułowanym Lepszy niż Batman, Nightwing skonfrontował się z tajną organizacją, Kobrą. Obserwowaliśmy tam jego niełatwy sojusz z potężnym Trybunałem Sów oraz chwilową współpracę z rosłym najemnikiem, niejakim Raptorem. Świetnie wypadała tam relacja Graysona z Batmanem, byłą kochanką, Batgirl (Barbarą Gordon) oraz młodym Robinem, Damianem Wayne’em. W opowieści Bludhaven protagonista cyklu postanowił odpocząć od chaosu panującego na dusznych ulicach Gotham City i osiąść w tytułowym miasteczku, Bludhaven. Seeley zaserwował nam tutaj wciągającą historię z pogranicza rasowego thrillera oraz kina akcji, a wielkim plusem było nawiązanie bliższej relacji Dicka z piękną, byłą przestępczynią,  Shawn Tsang alias Defacer.

W życiu Nightwinga nastały wielkie zmiany. Samozwańczy bohater zakochał się z wzajemnością we wspomnianej Shawn Tsang, która pod koniec poprzedniego tomu oznajmiła mu, że jest w ciąży. Jego szczęście burzy nagłe zniknięcie walecznej Tsang. Okazuje się, że dziewczyna została uprowadzona przez oszalałego Profesora Pyga. Żeby tego było mało Szarego Syna atakuje dziwny osobnik, nazywający siebie Deathwingiem i będący jego oszpeconym sobowtórem. Niespodziewanie w Bludhaven pojawia się Robin, który pomaga zamaskowanemu wojownikowi odbić Shawn z rąk sadystycznego artysty, Pyga. Szybko okazuje się, że ktoś zupełnie inny pociąga za przysłowiowe sznurki, a pozostałe pionki (profesor i Deathwing) są wyłącznie ofiarami jego szaleństwa. Ostatecznie to Damian znajduje się w tarapatach, a Nightwing w asyście ukochanej musi udać się aż do Egiptu, aby ocalić życie dziedzica fortuny Wayne’a.

Ponownie świetnie wypada kompozycja fabularna całego komiksu. Amerykański scenarzysta udanie ukazał relację Dicka z Damianem oraz ich wspólną misję. Równie zadowalająco wygląda jego związek z Shawn Tsang, a przede wszystkim zacięte pojedynki z Deathwingiem. Z dobrej strony prezentuje się także główny antagonista, związany z wcześniejszym życiem protagonisty serii, a także tragizm lalkotronów, do których należy demoniczny sobowtór Nightwinga. Na deser otrzymujemy krótką, acz wciągającą nowelę, pokazującą wspólne działania Graysona oraz Wally’ego Westa, Flasha.

Rysunki Javiera Fernandeza są niebywale okazałe i efektowne. Kreska owego rysownika jest dynamiczna, charakterystyczna oraz precyzyjna. Brawurowo wypadają ekwilibrystyczne bijatyki Nightwinga z Deathwingiem, a także starcie bohaterów z profesorem Pygiem i jego lalkotronami. Prawdziwą gratką jest widok neonowego miasta (Bludhaven) oraz pustynnych scenerii, w których rozgrywa się ostateczna walka z przyczajonym  wrogiem. Doskonale prezentują się całostronicowe plansze, okładki kolejnych zeszytów oraz niekonwencjonalna konstrukcja niektórych kadrów. Prawdziwą perełką jest natomiast wygląd tragicznej postaci, jaką jest Deathwing oraz nieszczęsnego klona Robina.

Znasz ten komiks?

Oceń:

0,0

Nightwing musi umrzeć! to jeden z najlepszych komiksów z wydanych w naszym kraju albumów z serii DC Odrodzenia. Cykl wart bliższego poznania, potwierdzający kunszt scenopisarski Tima Seeleya. Z niecierpliwością będę wyczekiwał kolejnych przygód Szarego Syna i jego sojuszników, w szczególności, że na horyzoncie pojawia się mściwy i zdeterminowany Tiger Shark.

Źródło: fot. Egmont
 

 

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Spider-Man: Daleko od domu – co…

Zwiastun Spider-Man: Daleko od domu zadebiutował już w sieci. Czas zastanowić się, co mówi on…

Piotr Piskozub
Plotka
-

MCU – po Endgame czas na…

W sieci pojawiły się spekulacje, według których Marvel Studios rozwija wchodzący w skład MCU projekt…

Piotr Piskozub
-

Zapłaciłbyś 230 tys. zł? Poznaj najdroższe…

Chcemy przedstawić Wam listę najdroższych popkulturowych zabawek z serii Funko POP!.

Adam Siennica
-

Sex Education: sezon 1 – recenzja

Sex Education to nowy serial Netflixa wyprodukowany w Wielkiej Brytanii. Czy warto obejrzeć? Oceniam bez…

Ocena recenzenta:
8
Michalina Reda
-

Spider-Man: Daleko od domu – najlepsze…

Spider-Man: Daleko od domu to film MCU, którego zwiastun zadebiutował zaledwie wczoraj. Dziś natomiast przygotowaliśmy…

Emil Borzechowski
-

Netflix: wzrost cen abonamentu również w…

Podwyżki cen Netflixa przed nami? Nastroje widzów uspokaja biuro prasowe Netflix: wzrost cen w USA…

Co o tym sądzisz?