Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
5/10

Noc oczyszczenia: sezon 1, odcinek 7 i 8 – recenzja

Z biegiem czasu widać, że twórcom serialu Noc oczyszczenia brakuje pomysłów na pociągnięcie akcji do przodu. W dwóch nowych odcinkach pojawia się dosłownie jeden element, który faktycznie może zaskoczyć.
UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

Im dłużej The Purge trwa, tym bardziej widać, że 10 odcinków to trochę za długo, jak na akcję rozgrywającą się w ciągu 12 godzin. Bohaterowie coraz wyraźniej snują się po ulicznych zakamarkach bez celu, w zasadzie tylko po to, by wypełnić ekranowy czas. Najgorzej wypada wątek Miguela i Penelope, którzy cały siódmy odcinek krążą po jednym i tym samym lesie – twórcy zdają się wrzucają sceny z nimi by pokazać, że wciąż o nich pamiętają, jednak oni sami nie robią w epizodzie kompletnie nic. Mamy krótki element grozy, gdy Penelope wpada w pułapkę zastawioną między drzewami – cóż jednak z tego, skoro minutę później udaje jej się wydostać i jak gdyby nigdy nic biegnie z bratem dalej? Jeżeli miało to wzbudzić niepokój, to niestety kompletnie nie wyszło.

Odcinek numer 7. w nieco większym stopniu skupia się na Jane, która ponownie jest główną bohaterką retrospekcji – tym razem postawiono na emocjonalny wydźwięk jej historii, odwołując się do tematów takich jak presja ze strony rodzica czy jej walka z uprzedmiotowieniem kobiet i uczynieniem z nich obiektu seksualnego. Przyznam, że rzeczywiście to działa – wiedząc, że bohaterka ma takie a nie inne doświadczenia, tym bardziej przykro jest patrzeć na to, jak obchodzą się z nią panowie w domu Davida. Sceny, w których kobiety są molestowane, nie pokazują za dużo, ale i tak czuć w tym wszystkim emocje, a Amanda Warren naprawdę dobrze potrafi je wszystkie oddać na ekranie, co z miejsca kupuję.

The Purge - odcinek 8
fot. USA Network

Przez ostatnie dwa odcinki towarzyszyliśmy też Jennie i Rickowi, którzy koniec końców wpuścili do mieszkania Lilę. Chyba za dużo sobie wyobrażałam myśląc, że wraz z dziewczyną do domu wejdą mordercy, którzy pchną akcję do przodu – owszem, mieliśmy scenę z sąsiadem, jednak bohaterom udało się go obezwładnić tak szybko jak się pojawił. O innych elementach niepokoju nie może tu być mowy – trójka postaci po prostu siedzi to na kanapie, to w fotelach, rozmawiając o swojej aktualnej sytuacji czy dywagując nad życiem i śmiercią. Zdecydowanie za dużo było w bieżących odcinkach scen tego pokroju – w pewnym momencie zaczyna to po prostu nudzić.

Twórcy starali się nam zaproponować zwrot akcji, w którym Jenna zabija swoją ukochaną Lilę by ratować Ricka. Tym samym wyswobadzamy się wraz z bohaterami z tego nieszczęsnego trójkąta miłosnego. I choć z punktu widzenia dziewczyny na pewno była to trudna decyzja, mi osobiście nie towarzyszyły przy tym żadne emocje. Nie mogę też powiedzieć, że nie spodziewałam się takiego obrotu wydarzeń – scena z zabiciem Lili była raczej przewidywalna i uzasadniona. Nie wiem tylko po co chwilę wcześniej wprowadzono do fabuły retrospekcję z jej udziałem, skoro i tak za moment miała zginąć. Ach, jednak wiem – chyba tylko po to, by zapełnić czas ekranowy czymś innym, niż bezcelowe błąkanie się po lasach czy melancholijne piżama party.

Zaskakujący element, o którym wspomniałam na początku, pojawia się dopiero w odcinku numer 8, wraz z przybyciem mściciela. Końcówka odcinka udowodniła nam, że wcale nie jest to superbohater. Przeciwnie – „uratowani” przez niego ludzie chyba znaleźli się w jeszcze gorszym położeniu niż byli do tej pory. Tak przynajmniej zakładam – gdyby bowiem nie chodziło mu o mordowanie, po co wyciągałby Jennę i Ricka z bezpiecznego domu? Nie zaprzeczę – nie spodziewałam się takiego obrotu wydarzeń, więc jestem miło zaskoczona. Trudno mi powiedzieć co wydarzy się dalej i jest to w pewnym sensie satysfakcjonujące – gdy przewidywalność zostaje chociaż na chwilę zawieszona i gdy wszystkie wątki zaczynają wreszcie łączyć się w jedno. Zamknięci w ciężarówce bohaterowie mają po raz pierwszy okazję by się spotkać – do tej pory obserwowaliśmy ich poczynania osobno, więc myślę, że ciekawie będzie popatrzeć, jak działają razem. Jako, że do finału pozostały dwa odcinki, jest nadzieja, że twórcy wybrną z tego w miarę zgrabnie.

Za bieżące, trochę zbyt przegadane i raczej przeciętne odcinki – wyważone 5/10. Czekam na finał.

Źródło: zdjęcie główne: USA Network

 

 

The Purge

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Gotuj się na Avengers: Koniec gry!…

Przed premierą filmu Avengers: Koniec gry chcemy Wam przedstawić listę gadżetów i artbooków, które mogą…

Piotr Piskozub
spoilery
-

Avengers: Koniec gry – co trzyma…

Drugi zwiastun filmu Avengers: Koniec gry może rzucać nowe światło na fabułę - istotne znaczenie…

Piotr Piskozub
spoilery
-

Flash – zaskoczeni tożsamością Cykady? Lepsze…

Do sieci trafiły zdjęcia z kolejnego odcinka serialu Flash, na których pojawia się prawdziwa osoba…

Paweł Krzystyniak
-

Marvel’s Spider-Man: Fan połączył dwa kostiumy…

W Marvel's Spider-Man znajdziemy mnóstwo kostiumów dla Pajączka, ale nie przeszkadza to fanom na tworzenie…

Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead: sezon 9, odcinek…

The Walking Dead po raz kolejny potwierdza swoją klasę w 9. sezonie. Chyba nigdy nie…

Ocena recenzenta:
9
Norbert Zaskórski
-

Once Upon a Time in Hollywood…

W sieci zadebiutował pierwszy, oficjalny plakat promujący nowy film reżysera Pulp Fiction i Bękartów wojny.

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.