Okultyzm i nowoczesność - recenzja książki
Data premiery w Polsce: 31 maja 2021Okultyzm, ezoteryka i magia – te słowa rozpalają wyobraźnię niejednej osoby. Krzysztof Grudnik w swojej książce Okultyzm i nowoczesność postanowił ukazać nam ezoterykę od nieco innej strony - jako inspirację dla twórców literatury polskiej i współczesnej. Udowadnia również, jak mocno tego rodzaju tematy są zakorzenione w naszej kulturze.
Okultyzm, ezoteryka i magia – te słowa rozpalają wyobraźnię niejednej osoby. Krzysztof Grudnik w swojej książce Okultyzm i nowoczesność postanowił ukazać nam ezoterykę od nieco innej strony - jako inspirację dla twórców literatury polskiej i współczesnej. Udowadnia również, jak mocno tego rodzaju tematy są zakorzenione w naszej kulturze.
Na samym wstępie trzeba zaznaczyć jasno i wyraźnie, że Okultyzm i nowoczesność jest pracą naukową z zakresu literaturoznawstwa. Co więcej, jest to książkowa wersja pracy doktorskiej Krzysztofa Grudnika. Pierwszy raz ta pozycja została wydana w 2016 roku, teraz do rąk czytelników trafiło wznowienie wzbogacone o dwa rozdziały.
Jest to obszerna pozycja na temat motywów okultystycznych w literaturze polskiej i światowej. Autor poświęcił wiele czasu badaniu wplatania tego rodzaju wątków do dzieł pisanych prozą i poezji. Podczas lektury natkniemy się na takie światowej sławy nazwiska jak: H.P. Lovecraft, Z. Freud, A. Crowley. Nie zabraknie także naszych rodzimych artystów jak: S. Garbiński czy B. Leśmian.
Pisarz bardzo starannie wprowadza czytelnika w treść problematyki. Na początku dostaniemy solidną dawkę historii ezoteryki i okultyzmu, następnie dowiemy się co nieco o metodologii badań nad tą jakże fascynującą tematyką. Kolejne podrozdziały skupione są na osadzeniu badań i samego okultyzmu w historii XX wieku.
Warto zauważyć, że Grudnik nie poprzestaje jedynie na analizowaniu i zbieraniu okultystycznych wątków z literatury. Autor wyciąga na światło dzienne powiązania pisarzy ze środowiskiem okultystycznym. Co dodaje swojego smaczku i tajemniczości, a poza wszystkim dodaje przyjemnej wiarygodności całości. Czytelnik przekonuje się, że te opowieści budzące dreszczyk grozy, jak chociażby Muzyka Ericha Zahna H.P. Lovecraffa nie są zawieszone w próżni fantazji autora.
Jak wspomniałam, jest to praca na wskroś naukowa, w której nie ma miejsca na plotkarstwo czy sensację. Autor przekazuje nam wiedzę niezwykle rzeczowo, ale jednocześnie w sposób niezwykle intrygujący. Jednakże nie jest to książka dla każdego. Poszukiwacze sensacji mogą poczuć się nieco znudzeni. Historycy, literaturoznawcy i im podobni na pewno będą usatysfakcjonowani i docenią niewyobrażalny wręcz wysiłek badawczy Krzysztofa Grudnika.
Poznaj recenzenta
Agnieszka KołodziejDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat