Oto początek naszej historii. Opowiadania wybrane - recenzja książki
Data premiery w Polsce: 29 maja 2025Świetny zbiór opowiadań pokazujących bohaterów żyjących w Stanach Zjednoczonych II połowy XX wieku z precyzją chirurgiczną, ale zdecydowanie nie zimną.
Świetny zbiór opowiadań pokazujących bohaterów żyjących w Stanach Zjednoczonych II połowy XX wieku z precyzją chirurgiczną, ale zdecydowanie nie zimną.

Amerykańskie opowiadania mają u nas ostatnio niezłą passę. Od dawna czytamy Raymonda Carvera, kilka lat temu dołączyły do jego przekładów tłumaczenia zbiorów Denisa Johnsona i George’a Saundersa. Teraz przyszła kolej na wymienianego często w kontekście ostatniego pisarza jednego z jego mentorów, Tobiasa Wolffa. Wcześniej ukazała się w Polsce jego książka biograficzna, Chłopięce lata, a także kilka opublikowanych w Literaturze na Świecie opowiadań. Wreszcie doczekaliśmy się szerszego wyboru tekstów przełożonych przez Krzysztofa Umińskiego, opublikowanych przez Czarne w zbiorze Oto początek naszej historii.
Realistyczne, zawierające precyzyjne, uderzające opisy opowiadania Amerykanina charakteryzuje ostrość i przenikliwość spojrzenia, a jednocześnie łagodność ocen. Jego bohaterowie to zwyczajni, mierzący się z codziennymi wyzwaniami ludzie żyjący w Stanach Zjednoczonych II połowy XX wieku. Często dzielą z pisarzem elementy życiowych doświadczeń: służbę w wojsku, ale też lata spędzone na kampusach uniwersyteckich. Ich emocje bywają silne, a jednocześnie ciche. Tak jak u Czechowa: czasami ostatecznie najstraszniejsze czy najbardziej przemawiające do wyobraźni jest to, że nie wydarza się nic szczególnego. Postaci Wolffa ostatecznie wygrywają wtedy, gdy ponoszą porażkę, tak jak młody mąż z Usterki na pustyni, 1968 czy nieudolny porywacz z Białej biblii.

Wśród osiemnastu opowiadań w zasadzie trudno znaleźć słabsze punkty, a niektóre zapadają w pamięć wyjątkowo mocno. Należą do nich między innymi teksty o nauczycielach akademickich: rewelacyjna Kula w mózgu, której bohater w ostatniej chwili życia wraca myślami do bardzo nieoczekiwanego wspomnienia; opisujące los starzejącej się i nieodnoszącej spektakularnych sukcesów naukowych wykładowczyni W ogrodzie północnoamerykańskich męczenników; Epizod z życia profesora Brooke’a, w którym tytułowy bohater mierzy się z oczekiwaniami czy wymaganiami stawianymi sobie i innym. Epizod kończy się drobnym, ale w obliczu całego tekstu uderzającym obrazem: profesor Brooke w niedzielę postanawia klękać w kościele nie za jednym ze swoich kolegów, a przed nim. Aby zrozumieć, jak tak nieznaczny element może powiedzieć tak wiele o przemianie mężczyzny, a tym samym docenić kunszt autora, trzeba przeczytać całe opowiadanie.
Innym wracającym w kolejnych opowiadaniach motywem jest świadomość śmiertelności, własnej i najbliższych, pojawiająca się czasem bardzo bezpośrednio (Do kości, Ten drugi Miller), a czasem nieco subtelniej (Puch). Rodziny są dla bohaterów źródłem lęku (publikowane niedawno w Piśmie Owego wieczoru), ale też marzeń czy tęsknoty (Blask ognia). Stosunkowo prosty język sprawia, że opowiadania czyta się szybko, ale jednocześnie warto robić to bardzo uważnie, dając się wciągnąć w niemal dotykalny świat, pod wieloma względami pełen uniwersalnych ludzkich doświadczeń.
Wydaniu towarzyszy bardzo ciekawa przedmowa autorstwa tłumacza, oparta na wcześniejszym tekście z Literatury na Świecie. Zdecydowanie lepiej przeczytać ją na koniec lektury.
Poznaj recenzenta
Adam Skalski


naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1985, kończy 40 lat
ur. 1982, kończy 43 lat
ur. 1977, kończy 48 lat
ur. 1982, kończy 43 lat
ur. 1952, kończy 73 lat

