Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

Ocena recenzenta:
9/10

Pantera – recenzja komiksu

Pantera ledwie trzydziestoletniego artysty komiksowego, Brechta Evensa to dojrzała i niepokojąca opowieść o zagubionej, strapionej dziewczynce i jej wyimaginowanym przyjacielu, panterze. Niech was nie zmyli paleta żywych barw i podłużny format niniejszego dzieła, sugerujące historię z morałem dla dzieci. Mamy tu bowiem do czynienia z komiksem niebywale mrocznym, momentami wręcz zatrważającym, przeznaczonym (raczej) dla starszych czytelników. Witajcie w barwnym świecie, stworzonym przez małoletnią Krystynkę.

Protagonistką opowieści jest rezolutna, nieco strapiona dziewczynka o imieniu Krystynka. Dziecko mieszka w dużym, posępnym domu ze swym samotnym ojcem oraz wiekową, wychudzoną kotką, Panną Kocinką. Schorowana kotka zostaje zawieziona przez ukochanego rodziciela do weterynarza. Życie Krystynki zostaje napiętnowane smutkiem i cierpieniem – oto najbliższa jej koleżanka, Panna Kocinka umiera. Dziewczynka nie może pogodzić się ze stratą czteronożnej przyjaciółki. Rozpacza w samotności, pogrążając się w żałobie. Z permanentnego bólu wyciąga ją tajemniczy przybysz – tytułowa pantera. Z szuflady małej szafki wychodzi olbrzymi, wielobarwny drapieżca w dostojnym fraku i gustownej muszce. Pantera to urodzony gawędziarz i dżentelmen, który raczy Krystynkę pasjonującymi historiami o swej wspaniałej ojczyźnie. Panterlandii. Bohaterka komiksu i jej niezwykły kolega zaprzyjaźniają się ze sobą. Szybko jednak ich relacja zaczyna przybierać nieoczekiwaną formę.

Pantera to dzieło nietypowe, możliwe do odczytywania w diametralnie różny sposób. Z jednej strony mamy do czynienia z ucieczką w świat wyobraźni, wyimaginowanych miejsc, pełnych fantasmagorycznych postaci oraz poszukiwaniem szczęścia i spokoju ukrytych w marzeniach. Z drugiej natomiast z dziecięcą traumą, bólem i niemożnością pogodzenia się z osobistymi tragediami. Świat i postaci stworzone przez zagubiony umysł Krystynki z biegiem czasu stają się coraz bardziej demoniczne i złowieszcze. Niczym w kultowym filmie Labirynt Fauna czy Koralinie Neila Gaimana druga rzeczywistość odwiedzana przez dziecko, przemienia się w koszmar szaleńca.   Niniejszy komiks to kapitalny przykład wybuchowej mieszanki różnych gatunków literackich. W tym przypadku mamy do czynienia z: dramatem obyczajowym, klimatyczną opowieścią grozy oraz mrożącą krew żyłach przypowieścią o cierpieniu wykorzystywanego dziecka. Opowieść Brechta Evensa to idealna lektura dla studentów psychiatrii dziecięcej oraz osób szukających w sztuce komiksowej czegoś oryginalnego, nieoczywistego oraz wyglądającego solidnego wysiłku intelektualnego.

Z rewelacyjnej strony prezentuje się również strona graficzna owego albumu. Otrzymujemy tutaj niekonwencjonalne rozmieszczenie kadrów, wyszukaną zabawę barwą i perspektywą. Każdy element Pantery został idealny rozplanowany i zrealizowany, a wisienką na przysłowiowym torcie jest ciągła zmiana wyglądu podstępnego zwierzaka. Momentami zdolny ilustrator serwuje nam pogodną wersję Księcia Koronnego Panterlandii, wyglądającego niczym pluszowa maskotka; innym  razem natomiast dystyngowanego jegomościa przypominającego brytyjskich kamerdynerów, by po chwili uraczyć nas mocno diabelskim, niemal krwiożerczym obliczem drapieżnika. Kapitalnie wypadają również elementy drugiego planu (krzesła, stół, meble), które zlewają się z postaciami. Komiks nabiera wtedy iluzorycznego, bajkowego klimatu, co należy również uznać za strzał w dziesiątkę. Pod względem plastycznym i edytorskim, bez wątpienia mamy do czynienia z jednym z najlepszych woluminów wydanych w naszym kraju w 2018 roku – w czym również niemała zasługa wydawnictwa Timof Comics.  

Znasz tę książkę?

Oceń:

0,0

Nie ma co owijać w bawełnę. Album wart swej ceny i dumnego  postawienia na półce. Z wielkim zainteresowań będę wypatrywał kolejnych projektów Brechta Evensa. Niespodziewanie wyrosła nam bowiem nowa gwiazda powieści graficznych skierowanych do dorosłych, świadomych odbiorców.

Źródło: fot. Timof Comics

Najlepsze z 24h

Michalina Reda
-

Wiedźmin – Henry Cavill prawie skończył…

Wiedźmin to nowy serial Netflixa, do którego przygotowania idą pełną parą. Henry Cavill sugeruje, że…

Michalina Reda
-

Pennyworth – oto złoczyńca serialu o…

Pennyworth to nadchodzący serial o kamerdynerze Batmana. Wiemy już, kto będzie głównym złoczyńcą produkcji.

Michalina Reda
-

Daredevil – zdjęcia z 3. sezonu.…

Daredevil powrócił z 3. sezonem w miniony piątek, a w sieci pojawiła się już pełna…

Michalina Reda
-

Jason Momoa ma już plan na…

Jason Momoa zdradził, że ma plany na film Aquaman 2 i nawet rozmawiał o tym…

Michalina Reda
-

Crossover Arrowverse – Jensen Ackles zagra…

W sieci pojawiła się pogłoska, że Jensen Ackles zagra Batmana w crossoverze Arrowverse. Stephen Amell…

Michalina Reda
-

Ralph Demolka 2 – żart o…

Ralph Demolka 2 to nowa animacja, w której znajdą się nawiązania do wielu popkulturowych produkcji.…

Co o tym sądzisz?

To okno zamknie się automatycznie za 10 sek. [X]

 

To okno zamknie się automatycznie za 10 sek. [X]