Plaga - recenzja książki
Data premiery w Polsce: 30 maja 2025Plaga to naturalistyczna, a jednocześnie pełna absurdu opowieść Juliany Javierre o biblijnych plagach dotykających kolumbijskiego miasteczka.
Plaga to naturalistyczna, a jednocześnie pełna absurdu opowieść Juliany Javierre o biblijnych plagach dotykających kolumbijskiego miasteczka.

Nastoletnia Emilia mieszka w Sopindze – niewielkim miasteczku w centralnej Kolumbii, znanym obecnie głównie pod nazwą La Virginia. Miejscowość dotyka naturalistycznie opisywana plaga much, wszechobecnych, atakujących ludzkie domostwa, ubrania, a wręcz ciała. Odrażające owady plączą się z budzącą się w Emilli seksualnością. Dziewczyna żyje w świecie zamieszkałym niemal wyłącznie przez kobiety, w towarzystwie rozedrganej Mamy Carmeli i doświadczonej, ale też schorowanej babci. Starsze kobiety wiedzą i rozumieją więcej, co nie znaczy, że umieją się z rozmaitych zależności wyzwolić, a jedyny przyjaciel bohaterki, Esteban, zmarł samobójczą (jak można się domyślić) śmiercią. Kolejne etapy plagi poznajemy nie tylko z ust narratorki, ale także z relacji Głosu Sopingi, lokalnej rozgłośni radiowej.
Plaga Juliany Javierre to pierwsza ukazująca się w Polsce powieść młodej kolumbijskiej autorki, nieustannie balansująca między brutalnym naturalizmem horroru a poetyką absurdu. Oficjalne władze, w istocie w znacznym stopniu odpowiedzialne za inwazję owadów, postanawiają, że ratunkiem przed ohydnymi muchami będą… ropuchy. Nieprzypadkowe baśniowe czy biblijne skojarzenia przeplatają się z krytyką społeczną.

W tle głównej opowieści czytamy o zabójstwach politycznych, wszechobecnym zagrożeniu i skomplikowanych zależnościach, a raczej zaszłościach związanych z kolorem skóry czy pochodzeniem mieszkańców Sopingi. Składane przez muchę jaja w ciele bohaterki zdają się symbolizować przemoc i brutalność, które dotykają w Kolumbii młodych kobiet; dosłowność graniczy z przenośnią. Sama fabuła zmierza do dość przewidywalnego zakończenia.
Stosunkowo krótka Plaga to niewątpliwie literatura zaangażowana, zdająca się na kolejnych stronach wciąż szukać swojego miejsca i właściwego języka do opisu rzeczywistości. Nie uważam jej za książkę szczególnie udaną, ale jednocześnie chętnie przeczytałbym kolejne teksty autorki.
Poznaj recenzenta
Adam Skalski



naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1981, kończy 44 lat
ur. 1924, kończy 101 lat
ur. 1957, kończy 68 lat
ur. 1966, kończy 59 lat
ur. 1978, kończy 47 lat

