Przeczytaj w weekend

Poznaj prawdę – recenzja książki

Poznaj prawdę to książka agentów CIA, którzy dzielą się swoim doświadczeniem w dociekaniu prawdy. Recenzujemy.

Ocena recenzenta:
7/10

Poznaj prawdę to książka agentów CIA, którzy dzielą się swoim doświadczeniem w dociekaniu prawdy. Recenzujemy.

Tymoteusz Wronka
Tymoteusz Wronka

Książka Poznaj prawdę. Agenci CIA zdradzą ci, jak przekonać każdego, by powiedział wszystko to dzieło trojga autorów - Philipa Houstona, Mike’a Floyda i Susan Carnicero – którzy dzielą się swoim doświadczeniem (teoretycznym i praktycznym) i powracają częściowo do tematyki, którą mogliśmy poznać w książce Anatomia prawdy.

Tym razem narracja autorów koncentruje się przede wszystkim na takim sposobie prowadzenia rozmowy, by udało się z dyskutanta wyciągnąć prawdę, albo też przekonać go do naszego stanowiska. Bardzo często jako przykłady podawane są prowadzone w rzeczywistości rozmowy, często wywiadowcze, ale nie zabrakło też rozmów wziętych z życia.

Poznaj prawdę podzielona jest na trzy części. Pierwsza i najbardziej obszerna koncentruje się na sposobie przeprowadzania przesłuchań (część z nich pokrywa się z wcześniejszą książką, ale ukazane są w innym aspekcie). Każdy kolejny rozdział prowadzi przez konkretne etapy rozmowy z podejrzanym (w zamieszczonych przykładach czasem staje się on nim dopiero w trakcie rozmowy), by pokazać, jak umiejętnie i skutecznie zbudować monolog przesłuchującego, który ponoć czyni cuda. Ponoć, bo czytając, jesteśmy pozbawieni całego napięcia, emocji i gry między rozmówcami, która dzieje się podczas przesłuchania. Niemniej autor daje całkiem sporo porad, które mogą się przydać także w bardzie prozaicznych okolicznościach.

Poznaj prawdę okładkaŹródło: SQN

W drugiej części otrzymujemy komentarze do treści i zapisów rozmów przedstawionych wcześniej: to najbardziej analityczny i praktyczny rozdział, w którym dopowiedziane zostało to, czego nie byliśmy w stanie sami wyciągnąć. Rzucają też nowe światło i objaśniają niektóre kwestie.

Trzecia część jest za to najbardziej praktyczna, choć krótka i pokazuje z jakich źródeł i w jaki sposób powinniśmy czerpać informacje, żeby przygotować się do rozmowy. Nie ma tu większych zaskoczeń.

Całość uzupełnia słownik, a także pewna ciekawostka. W pierwszej części przedstawione zostało hipotetyczne przesłuchanie O.J. Simpsona, które – zgodnie z zasadami sztuki – powinno doprowadzić do przyznania się podejrzanego. Na końcu autorzy oferują ćwiczenie: zamieszczają oryginalne przesłuchanie Simpsona i zadają pytanie: jakie błędy zostały przeprowadzone.

Z jednej strony Poznaj prawdę nie da wam prostej metody na wykrycie, że wasz rozmówca kłamie. Z drugiej jednak jest tu sporo porad, które umiejętnie zastosowane i dopasowane do sytuacji, mogą być przydatne w codziennym życiu. Nie należy jednak zapominać, że cechy osobnicze, jak charyzma, też mają tu niebagatelne znaczenie.

Źródło zdjęcia głównego: SQN

Poznaj prawdę. Agenci CIA zdradzą ci, jak przekonać każdego, by powiedział wszystko

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Robert Downey Jr.

Robert Downey Jr.

ur. 1965, kończy 55 lat

Hugo Weaving

Hugo Weaving

ur. 1960, kończy 60 lat

Natasha Lyonne

Natasha Lyonne

ur. 1979, kończy 41 lat

Sarah Gadon

Sarah Gadon

ur. 1987, kończy 33 lat

Amanda Righetti

Amanda Righetti

ur. 1983, kończy 37 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV