Poznaj prawdę. Agenci CIA zdradzą ci, jak przekonać każdego, by powiedział wszystko (2020)

Get the Truth

Poznaj prawdę. Agenci CIA zdradzą ci, jak przekonać każdego, by powiedział wszystko

Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego pracownik nie wywiązuje się ze swoich obowiązków…  Jeżeli twoje dziecko zmaga się z problemami z rówieśnikami, ale nie chce mówić na ten temat… Jeśli zastanawiasz się, dlaczego twój partner nie jest do końca szczery i nie wiesz, jak przekonać go, aby wyznał prawdę…  Albo ciekawi cię, jakich technik używają sprzedawcy, by namówić klientów do zakupu niepotrzebnego gadżetu… …to oznacza, że ta książka jest dla ciebie.

Najnowsza recenzja redakcji

Książka Poznaj prawdę. Agenci CIA zdradzą ci, jak przekonać każdego, by powiedział wszystko to dzieło trojga autorów - Philipa Houstona, Mike’a Floyda i Susan Carnicero – którzy dzielą się swoim doświadczeniem (teoretycznym i praktycznym) i powracają częściowo do tematyki, którą mogliśmy poznać w książce Anatomia prawdy.

Tym razem narracja autorów koncentruje się przede wszystkim na takim sposobie prowadzenia rozmowy, by udało się z dyskutanta wyciągnąć prawdę, albo też przekonać go do naszego stanowiska. Bardzo często jako przykłady podawane są prowadzone w rzeczywistości rozmowy, często wywiadowcze, ale nie zabrakło też rozmów wziętych z życia.

Poznaj prawdę podzielona jest na trzy części. Pierwsza i najbardziej obszerna koncentruje się na sposobie przeprowadzania przesłuchań (część z nich pokrywa się z wcześniejszą książką, ale ukazane są w innym aspekcie). Każdy kolejny rozdział prowadzi przez konkretne etapy rozmowy z podejrzanym (w zamieszczonych przykładach czasem staje się on nim dopiero w trakcie rozmowy), by pokazać, jak umiejętnie i skutecznie zbudować monolog przesłuchującego, który ponoć czyni cuda. Ponoć, bo czytając, jesteśmy pozbawieni całego napięcia, emocji i gry między rozmówcami, która dzieje się podczas przesłuchania. Niemniej autor daje całkiem sporo porad, które mogą się przydać także w bardzie prozaicznych okolicznościach.

Poznaj prawdę okładkaŹródło: SQN

W drugiej części otrzymujemy komentarze do treści i zapisów rozmów przedstawionych wcześniej: to najbardziej analityczny i praktyczny rozdział, w którym dopowiedziane zostało to, czego nie byliśmy w stanie sami wyciągnąć. Rzucają też nowe światło i objaśniają niektóre kwestie.

Trzecia część jest za to najbardziej praktyczna, choć krótka i pokazuje z jakich źródeł i w jaki sposób powinniśmy czerpać informacje, żeby przygotować się do rozmowy. Nie ma tu większych zaskoczeń.

Całość uzupełnia słownik, a także pewna ciekawostka. W pierwszej części przedstawione zostało hipotetyczne przesłuchanie O.J. Simpsona, które – zgodnie z zasadami sztuki – powinno doprowadzić do przyznania się podejrzanego. Na końcu autorzy oferują ćwiczenie: zamieszczają oryginalne przesłuchanie Simpsona i zadają pytanie: jakie błędy zostały przeprowadzone.

Z jednej strony Poznaj prawdę nie da wam prostej metody na wykrycie, że wasz rozmówca kłamie. Z drugiej jednak jest tu sporo porad, które umiejętnie zastosowane i dopasowane do sytuacji, mogą być przydatne w codziennym życiu. Nie należy jednak zapominać, że cechy osobnicze, jak charyzma, też mają tu niebagatelne znaczenie.

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV