Repertuar kin Nowość Program TV

 

 

 

Ocena recenzenta:
7/10

Project Blue Book: sezon 1, odcinki 1-3 – recenzja

Project Blue Book to nowy serial stacji History stworzony na podstawie programu Armii Stanów Zjednoczonych, dotyczącego badania UFO. Oceniam pierwsze trzy odcinki.
UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

W Stanach Zjednoczonych trwa paranoja związana ze sprawami z obcymi. Ludzie na potęgę zgłaszają władzom, że widzieli latające obiekty lub postacie kosmitów. W celu wytłumaczenia tych sytuacji zgodnie ze zdrowym rozsądkiem zostaje powołany Projekt Błękitna Księga, specjalny dział Armii Stanów Zjednoczonych, który ma za zadanie badać te sprawy. Tak poznajemy duet głównych bohaterów, Kapitana Michaela Quinna, pilota Sił Powietrznych oraz Dr. J. Allena Hyneka, astrofizyka. Panowie jeżdżą po miasteczkach USA, w których mieszkańcy zgłosili kontakt z kosmicznymi siłami i starają się naukowo wytłumaczyć te sytuacje.

Przede wszystkim produkcja wygrywa parą głównych aktorów. Aidan Gillen świetnie sprawdza się w roli Hyneka, naukowca, który z zimną głową i bez zbędnych słów podchodzi do każdego problemu, z którym musi się zmierzyć. Aktor daje swojej postaci pewną majestatyczność połączoną z charyzmą. To sprawia, że  mimo braku jakiejś przebojowości w rysie psychologicznym bohatera słuchamy każdej jego teorii z uwagą. Michael Malarkey z kolei wnosi do produkcji wraz z postacią Quinna pewną ironię, więcej luzu od swojego ekranowego partnera i dozę zadziorności, która emanuje od niego w każdej scenie. Panowie świetnie się wzajemnie uzupełniają tworząc bardzo zgrany duet. Siła, przebojowość i bezkompromisowość Quinna świetnie łączą się ze sprytem, zdrowym rozsądkiem i geniuszem Hyneka. Co ciekawe scenarzyści tworzą tutaj bardzo ciekawą zależność. Allen, który powinien być postacią wierzącą w naukowe dowody, poddaje się szybciej wierze w kosmiczną siłę. Natomiast Quinn, który powinien być bardziej podatny na bodźce środowiskowe, zamyka się na teorie na temat niewyjaśnionych sytuacji. Przez to następuje interesująca spójność w działaniu obydwu bohaterów.

Niestety trochę póki co zawodzi mnie drugi plan opowieści, szczególnie Neal McDonough. Aktor, który zapowiada się na jeden z czarnych charakterów opowieści, póki co nie sprawdza się w tej roli, a przecież wiadomo, że świetnie sobie radzi w takim wydaniu. Tutaj ogranicza się do kilku wymian zdań ze swoim współpracownikiem, jednak w tej postaci drzemie spory potencjał i  myślę, że twórcy pokierują tym antagonistą w odpowiednim kierunku  w kolejnych odcinkach. Nie do końca w tej historii pasuje mi jak na razie wątek postaci Susie i Mimi. Nie chodzi mi o to, że jest źle napisany, bo jest całkiem niezły, jednak nie do końca zazębia mi się z główną osią fabuły. Staje się jakby odrębną opowieścią, nie do końca spójną z wątkiem Hyneka i Quinna. Sceny sielankowej przyjaźni Mimi i Susie bywają często zbyt przesłodzone, chociaż jak przypomnę nie przeszkadza to jako odrębny byt, ale źle komponuje się z tłem opowieści. Jednak w kolejnych odcinkach otrzymaliśmy ciekawy trop na temat zainteresowania Susie rodziną Hyneka, ponieważ zdaje się, że kobieta może być rosyjskim szpiegiem. To sprawia, że ten wątek może wejść w rejony ciekawego, trzymającego w napięciu thrillera. Mam taką nadzieję.

Sam pomysł na fabułę kolejnych odcinków jest dosyć ciekawy i przypomina swoim wymiarem choćby Z Archiwum X. Otrzymujemy naprawdę wciągający procedural, w którym bohaterowie muszą zmierzyć się z nie do końca dającymi się racjonalnie wytłumaczyć sytuacjami. To interesujące połączenie science fiction i trzymającego w napięciu thrillera z całkiem sprawnie zbudowaną intrygą. Twórcy zmyślnie podkładają nam w każdym odcinku kolejne tropy dotyczące głównej osi fabularnej i wątków pobocznych. Jednak przy tym cały czas kreują tę atmosferę tajemnicy, dzięki której jestem ciekaw tego, co się wydarzy w kolejnym epizodzie, a to chyba najlepsza rekomendacja. Sprawa tajemniczej organizacji panów w kapeluszach, wątek szpiegowski czy ukrywanie tajemnic przez rząd, to wszystko zapowiada się na bardzo dobrą historię w kolejnej części sezonu. Jednak mam jeden problem dotyczący schematu poszczególnych odcinków. Odbywają się one według tej samej linii, czyli sprawa, która wydaje się łatwa do rozwiązania, po czym Hynek kwestionuje zdanie Quinna i to doprowadza do nowego rozwiązania. Tak to wyglądało w pierwszych odcinkach zawsze. Nie było nawet małego odstępstwa od tego schematu. Dlatego boję się, że ten wariant może się szybko znudzić widzom. Jednak to się okaże zapewne na koniec 1. sezonu.

Project Blue Book to ciekawy punkt na mapie serialowych nowości. Interesujący pomysł na fabułę, bardzo dobrze nakreśleni i zagrani główni bohaterowie oraz trzymająca w napięciu intryga. Nie obywa się bez kilku błędów związanych z niektórymi wątkami, ale ogląda się to dobrze. Na pewno produkcja spodoba się fanom Z Archiwum X.

Źródło: zdjęcie główne: HISTORY
Project Blue Book

Najlepsze z 24h

Dawid Muszyński
-

Kobiety mafii 2 – recenzja filmu

Jak zapowiedział, tak zrobił. Patryk Vega wraca do nas z kolejną odsłoną opowieści o kobietach…

Ocena recenzenta:
6
Piotr Piskozub
-

Oto zdjęcie, dzięki któremu Gal Gadot…

Zack Snyder i Gal Gadot rzucili nowe światło na to, w jaki sposób aktorka otrzymała…

Wiktor Fisz
-

Pokonał mumię, zniknął i wraca jako…

Kiedyś młody bóg – adonis rozkochujący kobiety jednym spojrzeniem. Dzisiaj wykonawca charakterystyczny, zaskakujący widzów i…

Norbert Zaskórski
-

Cosplayerka robi swoje stroje z jedzenia.…

Pewna cosplayerka tworzy świetne stroje różnych bohaterów i bohaterek z jedzenia.

Michalina Reda
-

Kapitan Marvel – są pierwsze reakcje.…

Kapitan Marvel zadebiutuje za kilka tygodni, a pierwsze opinie są już dostępne w mediach społecznościowych.…

Adam Siennica
-

Netflix – seriale i filmy na…

Netflix przygotował dla swoich subskrybentów atrakcyjny marzec. Nowe seriale i filmy na marzec 2019 to…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.