Repertuar kin Nowość Program TV
 

Advertisement " "  

Advertisement
 

Ocena recenzenta:
6/10

Przesilenie – recenzja książki

Przesilenie to ostatnia część historii Gosi i Mieszka. Finał, na który wszyscy wielbiciele książek Katarzyny Bereniki Miszczuk czekali, może nie spełnił wszystkich oczekiwań, ale nie był też zły.

Przed Gosią nie lada wyzwanie. Nie dość, że czeka ją rozmowa z ukochanym na temat ciąży, to cały świat słowiańskich bogów próbuje jej się zrzucić na głowę. Niestety,  zbliżają się dziady, a swarny bóg nadal nie wyjawił Gosławie, kogo musi zabić…

Ciężko jest napisać taki finał, aby zadowolił wszystkich fanów i domknął wszystkie wątki. Jednak to drugie Katarzynie Berenice Miszczuk się udało. Jeśli autorka kiedykolwiek będzie chciała wrócić do tych postaci, ma otwartą drogę, ale zakończenie powieści jest zupełnie wystarczające. Niektóre wątki zaskakują (jak ojciec Gosi), inne dla niektórych mogły być oczywiste, ale widać, że autorka jest świadoma, jakimi krętymi drogami może iść umysł czytelnika i stara się go ciągle zadziwiać. Przedstawienie świata słowiańskiego było następną rzeczą, którą autorka dopieściła – nowymi legendami czy specjałami szeptuchy. I tak jak od początku, jest to zawsze najmocniejsza część. Widać, że autorka zrobiła ogromny research i świetnie wplotła elementy pogańskie do fabuły. I to, nawet przy najnudniejszych fragmentach, zawsze ratowało resztę powieści.

Niestety, autorka zdecydowała się głównie skupić na miłosnych uniesieniach Mieszka i Gosi, przez co często miałam wrażenie, że jest to typowy zapychacz przed grand finale i jakimś ciekawym zwrotem akcji. Te sceny rzadko coś wnosiły, często też były nudne – prócz początkowego wątku, gdy Mieszko nie dowierzał w swoje ojcostwo, reszta miała nam na celu pokazać jedynie, jak bardzo się kochają albo jak to Gosia czeka na zaręczyny. Może dla fanek tej pary były to fragmenty, przy którym piekły je policzki, ale mnie zwyczajnie nudziły. Jedyne co je ratowało, to humor, zwłaszcza od strony głównej bohaterki, która nie dawała się nikomu pomiatać i dosyć sceptycznie podchodziła do nowych przygód.

Przesilenie - okładka
Źródło: W.A.B.

Jak już o bohaterach mowa – jak zwykle najciekawsi byli bogowie, zwłaszcza Weles i Swarożyc, którzy działali często wbrew (ludzkiej) logice, co tylko potęgowało ich poczucie inności. Dzielna Gosia i charakterna Baba Jaga niczym im nie ustępowały, jeśli chodzi o bycie ciekawymi bohaterami, choć szkoda, że rola tej ostatniej została dosyć zmarginalizowana. Baba Jaga to cudowna, nie do końca wykorzystana postać i szkoda, że pisarka miała dla niej przygotowane głównie sceny komediowe. Niestety, najgorzej przy nich wszystkich wyglądał Mieszko, który był i pozostał dosyć papierową postacią. Jedyne, co go ratowało, to wspomniane wcześniej humorystyczne sceny z starszą szeptunką.

Znasz tę książkę?

Oceń:

0,0

Katarzyna Berenika Miszczuk nie byłaby sobą, gdyby w swoją powieść nie wplotła elementów humorystycznych. Może nie jest to humor na miarę niedocenionego Gwiezdnego Wojownika, przy którym zaśmiewałam się do łez, ale nie raz uśmiechałam się, zwłaszcza przy docinkach Gosi. I tak jak humor działał, to szkoda, że często autorka uciekała od momentów dramatycznych. Oczekiwana przeze mnie długo rozmowa Gosi z matką została wspomniana tylko do jednego akapitu, w którym pisarka opisała, jak musiały się chować, by nie usłyszał ich swarny bóg. Szkoda, że ten wątek został potraktowany tak po macoszemu, bo zasługiwał na więcej.

Przesilenie to dobre zakończenie serii i nierówna książka. Myślę, że wielbiciele będą zadowoleni z rozwiązań przedstawionych przez autorkę. Duch powieści został zachowany, choć szkoda, że nie wszystkie elementy działały tak, jak powinny.

Źródło: fot. W.A.B.
 

 

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead: sezon 9, odcinek…

The Walking Dead znów zaskakuje. 10. odcinek jest pięknym podsumowaniem poprawy jakości, w którym sama…

Ocena recenzenta:
8
Wiktor Fisz
-

Doom Patrol: sezon 1, odcinek 1…

Kolejna telewizyjna historia o superbohaterach. Tego właśnie świat potrzebuje. A co powiecie na opowieści o…

Ocena recenzenta:
8
Piotr Piskozub
spoilery
-

Shazam! – herosów i złoczyńców będzie…

Do sieci trafiły zdjęcia zabawek promujących film Shazam! - potwierdzają one, że na ekranie zobaczymy…

Piotr Piskozub
-

MCU, X-Men i nie tylko. Marvel…

Na konwencie Toy Fair 2019 Marvel pokazał całą serię zabawek związanych z MCU, X-Men i…

Michalina Reda
breaking
-

Punisher i Jessica Jones skasowane. Koniec…

Punisher i Jessica Jones to seriale, które zostały oficjalnie skasowane przez Netflixa. Nie będzie nowych…

Michalina Reda
-

Avengers: Koniec gry – pełny zwiastun…

Kevin Smith wypowiedział się na temat promocji filmu Avengers: Koniec gry. Jego zdaniem, Marvel nie…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.