Ocena recenzenta:
8/10

Punisher Max #01 – recenzja komiksu

W pierwszym tomie Punisher Max można znaleźć krwawą i bezlitosną opowieść o bezwzględnym mścicielu z marvelowskich komiksów.

Frank Castle – znany powszechnie jako Punisher – nigdy specjalnie nie pasował do trykociarskich opowieści o superbohaterach. Jednakże jego bezwzględność i krwawe rozprawianie się z przestępcami działało niesamowicie na wyobraźnię nastolatka wyglądającego w kioskach kolejnych historii wydawanych przez TM-Semic. On, a także Lobo, najbardziej działali na wyobraźnię i idealnie wpasowywali się w panujące wówczas w telewizji kolejne filmy z Schwarzenegerem, Stallonem czy van Dammem. Później jednak antybohater z trupią czachą na piersi zniknął na długo z księgarskich półek, a filmowe próby przywrócenia go szerszej publiczności były… nazwijmy je nieudanymi.

Czy to za sprawą pojawienia się tej postaci w netfliksowym Daredevilu, czy też komiksowych czytelników w Polsce domagających się coraz dojrzalszych historii, otrzymaliśmy wreszcie kolejną, mocną historię o mścicielu z marvelowskiego imprintu Max, w którym publikowane są historie dojrzalsze i przeznaczone dla dorosłych czytelników. Jaka inna seria lepiej by się nadawała do opowiedzenia krwawych przygód Punishera?

I faktycznie, w dwóch zamieszczonych w albumie Punisher Max #01 historiach Garth Ennis opowiada mocne, krwawe i bezkompromisowe historie, na które fani Franka Castle’a w naszym kraju musieli długo czekać.

W pierwszej – Od początku – Punisher znajduje się między młotem a kowadłem, czyli z jednej strony na karku ma mafiozów, którym wcześniej w swój niepowtarzalny sposób skasował przywódców, a z drugiej agentów rządowych chcących wykorzystać jego specyficzne talenty do własnych celów. I choć fabuła nie należy do specjalnie skomplikowanych, a intryga stojąca za wydarzeniami staje się dość szybko przejrzysta, to nie można odmówić tej historii mocy wynikającej między innymi z połączenia tragizmu i niemal szaleńczego uporu, z jakim Frank trzyma się ustanowionych przez samego siebie reguł. To one go definiują, niejako zastępując mu sumienie i pozbawiając wszelkich dylematów. Tam, gdzie niejeden by się zawahał, Punisherowi nawet nie drgnie powieka; nie dla niego sentymenty czy chwile słabości.

Nieco inny obraz przedstawia druga historia, Mała Irlandia. Tym razem Punisher dość przypadkowo zostaje wplątany w wojnę między irlandzkimi gangami w Hell’s Kitchen. W tle przewijają się echa Kłopotów z ojczyzny emigrantów, ale sedno opowieści traktuje o tym, co zwykle jest najważniejsze u przestępców: o walce o pieniądze. W tej opowieści Frank Castle przebywa trochę na uboczu, a jego bezwzględność bywa nawet przyćmiona przez okrucieństwo irlandzkiej gangsterki.

Punisher Max #01 - okładka
Źródło: Egmont

W Punisherze Max, choć widoczny jest rys bezwzględnego mściciela znanego z wydawanych u nas przed laty komiksów, to pojawia się także coś więcej. Coś, co uwypukla niektóre z cech tej postaci i stawia ją w innym świetle. To już nie bezrefleksyjny mściciel nieprzejednanie ścigający przestępców, a raczej człowiek wewnątrz pusty, kurczowo trzymający się wykutych dekady temu zasad. Oprócz misji, pogoni za kolejnymi bandytami, nie zostało już w nim nic, co nie byłoby wypalone przez zemstę i obsesję. Nie może z tym zerwać, choćby chciał, bo bez swej misji się rozsypie. Długoletnie tropienie przestępców postawiło go poza ramami społeczeństwa, wykluczyło go i postawiło na drodze, z której nie ma powrotu. Jednocześnie obserwacja tej postaci nasuwa pytanie, czy to on odsunął się od społeczeństwa, czy też nasza cywilizacja go do tego zmusiła? Ennis zdaje się sugerować, że wcale nie jesteśmy bez winy i nawet z potencjalnych bohaterów potrafimy tworzyć potwory.

To bardzo dobry, mocny album. W wielu miejscach bezkompromisowy, z wyrazistymi scenami (tu zasługa rysowników, którzy może i nie odbiegają od standardów, ale znają się na robocie) i przesłaniem, które potrafi na chwilę skłonić do refleksji nad tym, kto tu jest oprawcą, a kto ofiarą.

Źródło: fot. Marvel

Poznaj recenzenta

Tymoteusz Wronka
Piszę o popkulturze, a przede wszystkim książkach i komiksach, już kilkanaście lat. Wyrosłem na fantastyce, ale obecnie chętnie sięgam po inne gatunki. Cenię przede wszystkim oryginalność, dobrze skonstruowanych bohaterów i wizję. Lubię dobrą rozrywkę, ale nie pogardzę też poważniejszymi produkcjami.

Najlepsze z 24h

Paweł Krzystyniak
0 -

34 zwiastuny do obejrzenia w ten…

Przegapiliście nowe zwiastuny w tym tygodniu? Nic straconego. Specjalnie dla was zbieramy w jednym miejscu…

Michalina Reda
0 -

Plotka: Marvel chce nowego Wolverine’a. Fani…

Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami, Marvel i Disney chcą, by w nowych filmach powrócił Wolverine, choćby…

Michalina Reda
spoilery
0 -

Fani The Walking Dead chcą zwolnienia…

W sieci pojawiła się specjalna petycja ze strony fanów The Walking Dead, którzy są niezadowoleni…

Michalina Reda
0 -

Mark Hamill bardziej ceni prequele niż…

Odtwórca roli Luke'a Skywalkera wypowiedział się na temat minionych filmów z sagi Gwiezdnych Wojen przyznając,…

Michalina Reda
0 -

Stan Lee i inni komentują transakcję…

Wielka transakcja między Fox a Disneyem to najbardziej popularny temat ostatnich dni. Do sprawy odnieśli…

Michalina Reda
0 -

Peter Jackson otwarcie o Weinsteinie: Kłamał,…

Peter Jackson dołączył do osób przeciwnych Weinsteinowi, mówiąc, że producent za wszelką cenę odradzał mu…

Co o tym sądzisz?