Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
3/10

Raz się żyje – recenzja filmu

Raz się żyje zapowiadało się na zwariowaną komedię z motywami sensacyjnymi. Twórcy jednak ponoszą porażkę na każdym froncie.

Zwiastun Raz się żyje doskonale przedstawia, z czym mamy do czynienia. Fabuła jest prostym odtworzeniem pewnego schematu komedii sensacyjnej, gdzie osoba będąca fajtłapą jest manipulowana przez wpływowych i potężnych. Na końcu jednak przechodzi misterną przemianą i osiąga sukces, podczas gdy jego przeciwnicy kończą marnie. Szok i niedowierzanie można rzec! A wszystko ma być okraszone zwariowanym humorem i szalonymi sytuacjami. Prawda jest taka, że filmów opartych na takim schemacie jest na pęczki. Problem w tym, że najnowsza to nędzna imitacja tego, co taki gatunek może sobą prezentować.

Smutne jest to, że nie dostajemy specjalnie nic więcej poza tym, co mówi zwiastun. Jest to zasługa scenariusza, który jest przepełniony uproszczeniami, dziurami fabularnymi i logicznymi, wieloma głupotami, kiepsko przemyślanymi postaciami i historią, która bardzo stara się być na swój sposób nietypowa i szalona, a jest mdła i nudna. Fabuła jest przepełniona oczywistościami, mniejszymi i większymi głupotkami i przewidywalnością, która szybko wywołuje obojętność. Każdy kolejny etap opowieści jest przedstawiany w sposób oklepany, niewywołujący żadnych emocji poza obojętnością. Czuć, że gdzieś w tym wszystkim drzemię pomysł na dobrą, lekką i przyjemną rozrywkę, który został zakopany pod fatalnym rozpisaniem go w scenariuszu i realizacją po linii najmniejszego oporu.

Patrząc z dystansem na sposób opowiadania historii, stereotypowe postacie i wątpliwej jakości humor, trudno nie zadać sobie pytania, co tu robią tacy aktorzy jak Joel Edgerton, Thandie Newton i Charlize Theron? Wszystko tutaj to jest poziom jakiegoś taniego produkcyjniaka realizowanego z myślą o rynku DVD. Marnowanie aktorskiego potencjału na sztampę i opowieść pozbawiona jakiegokolwiek kreatywnego zamysłu. Trudno to wszystko jakoś odebrać pozytywnie, ale zarazem nie mogę powiedzieć, że mamy do czynienia z filmowym koszmarem. Jest to raczej rzecz robiona poprawnie według jakiegoś określonego klucza, która porusza się poniżej przeciętnej. Ogląda się bezboleśnie, tempo rwane nie pomaga, a aktorzy robią co mogą, by uratować coś, co pozwoli im przeżyć do pierwszego.

Raz się żyje to film, obok którego trzeba przejść obojętnie. W dobie, kiedy w kinach mamy spory wybór, a platformy VOD oferują często rozsądną alternatywę, ta wątpliwej jakości komedia sensacyjna jest czymś, na co nie warto marnować czasu. Coś, co kiedyś może lecieć w środku nocy na jakimś zapomnianym kanale, razem z innymi rzeczami, których tytułów nikt nie pamięta.

Źródło: Zdjęcie główne: Amazon/STX

Poznaj recenzenta

Adam Siennica
Zastępca redaktora naczelnego naEKRANIE,pl. Dziennikarz z zamiłowania. Fan Gwiezdnych Wojen od ponad 20 lat, wychowywał się na chińskim kung fu, kreskówkach i filmach z dużymi potworami. Nie stroni od żadnego gatunku w kinie i telewizji. Choć boi się oglądać horrory. Uwielbia efekciarskie superprodukcje, komedie z mądrym, uniwersalnym humorem i inteligentne kino. Najważniejsze w filmach i serialach są emocje. Prywatnie lubi fotografować i kolekcjonować gadżety ze Star Wars.

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Te bohaterki rzucą na Was urok.…

W sieci pojawiły się nowe prace Chrissie Zullo, cenionej wśród miłośników popkultury artystki, która lubuje…

Piotr Piskozub
-

[SDCC 2018] Aquaman – poznajcie kolejnego…

Na Comic-Conie w San Diego pojawiło się kilka przedmiotów promujących film Aquaman - między innymi…

Piotr Piskozub
-

Lubicie czy nie, ale te figurki…

Do sieci trafiły już zdjęcia figurek kolekcjonerskich z najnowszej serii od DC Collectibles.

Adam Siennica
-

[SDCC 2018] Krwawa jatka i przekleństwa…

Ruszamy z San Diego Comic-Con na poważnie. Oto mroczny zwiastun serialu Titans opartego na komiksach…

Adam Siennica
-

Ostatni Jedi – ten plakat zaświeci…

Artysta Mark Englert stworzył prawdziwie magiczny plakat filmu Gwiezdne Wojny: ostatni Jedi. Zobaczcie galerię.

Piotr Piskozub
-

Masz 4 tysiące dolarów? Zadrapana tarcza…

Marvel uruchomił nową linię sprzedażową przedmiotów z MCU - wśród nich znajdziemy tarczę Kapitana Ameryki…

Co o tym sądzisz?