Runaways. Tom 3 - recenzja komiksu

Trzeci tom serii Runaways Briana K. Vaughana można uznać za swoistą powtórkę z rozrywki i powrót do pierwotnego konceptu, stojącego za powstaniem oryginalnego cyklu. Piątka nieprzeciętnych nastolatków musi uporać się z kolejnymi, śmiertelnymi zagrożeniami. Czy ponownie wyjdą z tego morderczego starcia obronną ręką?

Ocena recenzenta:
7/10

Trzeci tom serii Runaways Briana K. Vaughana można uznać za swoistą powtórkę z rozrywki i powrót do pierwotnego konceptu, stojącego za powstaniem oryginalnego cyklu. Piątka nieprzeciętnych nastolatków musi uporać się z kolejnymi, śmiertelnymi zagrożeniami. Czy ponownie wyjdą z tego morderczego starcia obronną ręką?

Mirosław Skrzydło
Mirosław Skrzydło

W otwierającym woluminie szóstka młodzieńców poznała mroczny sekret ich rodzicieli. Okazało się bowiem, że rodzice Nico, Gert, Chase’a i spółki należą do tajnej, okultystycznej organizacji Pride, siejącej śmierć i zniszczenie wśród nieświadomych mieszkańców Los Angeles. W dramatycznym finale pierwszego tomu Runaways złowrodzy rodzice niesfornych nastolatków wraz z jednym z bohaterów serii, który okazał się przy tym zdrajcą, ponieśli śmierć z rąk potężnych istot o iście boskich mocach (niejakich Gibborim). W udanej kontynuacji tytułowi Uciekinierzy rozprawili się z potężnym wcieleniem Ultrona, a ich szeregi zasilił nowy śmiałek, tajemniczy Viktor.

Recenzowany album skonstruowany jest z pięciu wątków o silnym ładunku emocjonalnym i sporej dawce tragizmu. Otwierająca nowela koncentruje się na samodzielnych perypetiach najmłodszej, a zarazem najpotężniejszej Uciekinierki, Molly. Młoda buntowniczka po kolejnym starciu z super złoczyńcą trafia do kanałów, gdzie poznaje trójkę osobliwych dzieciaków o dość specyficznych mocach. Nieszczęśnicy są zmuszeni przez okrutnego mężczyznę, tytułującego się Rektorem, do zuchwałych kradzieży. Z pomocą nowych sprzymierzeńców, Molly pokonuje agresora. Interesująca opowieść przywodzi na myśl popularnego Olivera Twista, co należy uznać za niewątpliwy plus owego epizodu.

Równie ciekawie wypada kolejna z historii zebranych w trzecim tomie Runaways. Poznajemy w niej osobliwą grupę odszczepieńców, którzy za swój cel życiowy obrali sobie wskrzeszenie zabitego w pierwszym tomie Alexa oraz reaktywowanie organizacji Pride. Podczas wypowiadania magicznego tekstu do świata żywych powraca ktoś zupełnie inny, a konkretnie mówiąc, odmłodzony ojciec Alexa. Mężczyzna momentalnie rozpoczyna plan zemsty na młodzieńcach, jednocześnie bratając się ponownie z demonicznymi Gibborim. Ostateczne starcie z Geoffreyem Wilderem sprowadzi na bohaterów kolejne nieszczęście – śmierć poniesie jedna z ważnych postaci w całej serii. Następna z opowieści zebranych w niniejszym woluminie nie przynosi równie interesujących rozwiązań fabularnych. Ot, przewidywalne starcie z demonem o iście gargantuicznym rozmiarach, który został sprowadzony na Ziemię przez artefakt o wielkiej mocy. Na koniec istna wisienka na torcie, a konkretnie mówiąc konfrontacja Runaways z Gibborim w ich magicznym wymiarze. 

Niewątpliwym plusem rzeczonego komiksu jest skomplikowana, momentami dwuznaczna relacja pomiędzy poszczególnymi bohaterami cyklu. Kapitalnie wypadają rozterki Viktora, a także chęć wskrzeszenie ukochanej przez (gotowego na każde poświęcenie) Chase’a. Cieszy również szybki powrót z rodzimej plany Karoliny, a jej związek z Xavinem wnosi sporo świeżości do popularnego tytułu. Prawdziwą gwiazdą serii pozostaje natomiast wyszczekana Molly, której wybuchowy temperament jest źródłem wielu żartów słownych i sytuacyjnych. Najsłabsze wrażenie sprawiają natomiast Gibborim, których aparycja i motywacje są mocno niesatysfakcjonujące.

Ilustracje Adriana Alphony ponownie nie zawodzą. Doskonałe oddanie wyglądu i charakteru bohaterów, dynamiczne sceny walk oraz mangowa estetyka to elementy charakterystyczne dla twórczości kanadyjskiego artysty. Trzy rozdziały zostały natomiast narysowane przez Mike’a Nortona, który również spisał się na medal – szczególne brawa za widowiskową bitwę z potężnym demonem na ulicach Los Angeles oraz wizerunek oswojonego raptora.

Runaways to soczyste połączenie teen dramy, komiksu superbohaterskiego oraz czystej akcji. W recenzowanym dziele dochodzi do ważnych wydarzeń, które na trwałe mogą wstrząsnąć grupą młodych herosów. Czas pokaże czy grupa przetrwa zagmatwane koleje losu. 

Źródło: fot. Egmont

Runaways. Tom 3

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV