Skrzydła - recenzja książki

Magia to rzecz niebezpieczna, tak jak wchodzenie w konflikt z bogami, ale bohaterowie Skrzydeł Karoliny Fedyk nie mają wielkiego wyboru i grają tak, jak mogą.

Ocena recenzenta:
7/10

Magia to rzecz niebezpieczna, tak jak wchodzenie w konflikt z bogami, ale bohaterowie Skrzydeł Karoliny Fedyk nie mają wielkiego wyboru i grają tak, jak mogą.

Jest coś kuszącego w opisywaniu ludzi sprzeciwiających się przeznaczeniu czy boskiej woli. Mitologie całego świata opisują jak sprytnym osobom udaje się wystrychnąć bożka lub demona na dudka, dając nadzieję, że w starciu w istotą, której możliwości są nieporównywalnie większe od ludzkich, mamy szansę by z pionka stać się graczem. Karolina Fedyk w swojej debiutanckiej powieści Skrzydła porusza ten wątek, przeplatając go z fatalistycznym determinizmem nadchodzącej apokalipsy oraz (a jakże) destrukcyjną siłą intryg politycznych. W końcu zawsze będzie w nas tkwiło przekonanie, że nie stoimy na z góry straconej pozycji jeśli tylko będziemy dostatecznie inteligentni.

Skrzydła przedstawiają Rasennę, krainę niegdyś słynącą z magii, obecnie podbitą i oferującą bezpieczeństwo jedynie w miastach będących pod opieką bóstw. Ale bogowie niekoniecznie grają w jednej drużynie, mają swoje priorytety i nie wahają się przed szkodzeniem sobie nawzajem. W stolicy przebywająca przejazdem Zaihab zwraca na siebie uwagę umiejętnościami, które są poszukiwane przez boga-patrona miasta. Zmuszona do przyjęcia posady kapłanki dla zapewnienia bezpieczeństwa rodzinie, z początku jest zrezygnowaną z życia ofiarą. Jej pasja zbierania pieśni i historii o dawnych magach nie może być dalej rozwijana, nie w momencie, gdy patron miasta, Vesui, chce użyć jej w swoich rozgrywkach. Kiedy jednak dziewczyna odkrywa, że Vesui nie ma nad nią pełni władzy, a ona dużo wcześniej była poświęcona innemu bóstwu, zaczyna się niebezpieczna gra. Gra w państwie, które organicznie nienawidzi magii, ale nie umie do końca się przed nią bronić. Wciąż istnieją enklawy, gdzie naucza się wiedzy magicznej, powstaje konstrukcja łącząca wiedzę naukową i magiczną. Wszyscy odczuwają nieustająco nadchodzącą apokalipsę, chociaż do jej nastania wciąż zostało trochę czasu. Zaihab zmienia się z ofiary w twardą wojowniczkę i odmawia bycia pionkiem w grze bogów i polityków. Dlatego właśnie staje się wrogiem dla wszystkich.

Skrzydła - okładkaŹródło: SQN

Powieść toczy się w dekoracjach nieco przypominających mieszankę starożytnej Grecji oraz Bizancjum, co czasem utrudnia śledzenie fabuły, z drugiej jednak strony oszczędzanie na opisach na rzecz dialogów i scen akcji poprawia ogólny odbiór powieści. Bohaterowie przechodzą mniejsze lub większe przemiany i śledzenie tego procesu jest zajmujące. Jest zemsta, poszukiwanie własnej tożsamości, wybór mniej wątpliwej moralnie postawy życiowej. A wszystko to zebrane w powieści, która nie chce dać typowego protagonisty – nawet jeśli początkowo bohater wydaje się być kandydatem na „tego dobrego”, szybko przychodzi zweryfikować ten pogląd.

Skrzydła to interesujący debiut i dość ciekawa powieść fantasy, gdzie ludzkość próbuje wygrać z magią. Autorka popisała się światotwórstwem i zaludniła swoją powieść ludźmi, którzy nietuzinkowo próbują walczyć z wyższymi siłami, oraz bóstwami, które zdecydowanie nie są zbyt miłe.

Źródło: fot. SQN

Co o tym sądzisz?

Wkrótce dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Ginnifer Goodwin

Ginnifer Goodwin

ur. 1978, kończy 41 lat

Maggie Q

Maggie Q

ur. 1979, kończy 40 lat

Tao Okamoto

Tao Okamoto

ur. 1985, kończy 34 lat

Maria Dębska

Maria Dębska

ur. 1991, kończy 28 lat

Molly Ephraim

Molly Ephraim

ur. 1986, kończy 33 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV