Repertuar kin Nowość Program TV

 

Advertisement " "

 

Advertisement

 

Ocena recenzenta:
7/10

Strange Angel: sezon 1, odcinki 1-3 – recenzja

Strange Angel to klimatyczny serial CBS o przemyśle rakietowym i okultyzmie. Jak wypadają pierwsze odcinki? Oceniam bez spoilerów.

Nowy serial Strange Angel to adaptacja książki George’a Pendle’a pod tym samym tytułem. Fabuła skupia się na Jacku Parsonsie, tajemniczym i genialnym chemiku lat 40. XX wieku. Już same opisy serialu przedstawiały go jako zdeterminowanego do osiągnięcia sukcesu mężczyznę pracującego nad paliwem rakietowym, który nocami uczestniczy w magicznych seksualnych rytuałach pod okiem okultysty Aleistera Crowleya. Życiorys autentycznego Parsonsa to bardzo ciekawy temat na serial i – co widać już po trzech odcinkach – nowa produkcja CBS, stara się podchodzić do niej rzeczowo i konkretnie. Strange Angel ma w sobie wszystkie cechy produkcji biograficznej – dla jednych może to oznaczać monotonię, zaś dla drugich całkiem wciągający seans. Osobiście zaliczam się do drugiej grupy i uznaję serial za prosty, acz intrygujący.

Pierwsze trzy odcinki serialu rzeczywiście są dosyć powolne. Sam Parsons jest nam przedstawiony jako zawzięty wizjoner, który w wielu względach jest oderwany od rzeczywistości. Już w pierwszych scenach widzimy go podczas pracy w fabryce, której szczerze nienawidzi – w ucieczce od obowiązków przenosi się więc w fabuły ulubionych komiksów, które pozwalają mu na życie w świecie marzeń. Sama realizacja fragmentów, które Jack wyobraża sobie podczas lektury książki, wypada bardzo ciekawie – jego wizje o Indianach są utrzymane w tonacji krwistoczerwonej i ogląda się je momentami jak dobrą produkcję przygodową. Wizje nie są jednak główną częścią fabuły, a raczej stanowią dodatkowy smaczek – przez większość czasu śledzimy zatem codzienne życie Parsonsa, które zmienia się zarówno na płaszczyźnie zawodowej jak i osobistej.

Na plus produkcji należy zapisać samych bohaterów – już w pierwszym odcinku poznajemy przyjaciela Jacka oraz jego piękną żonę. Zarówno ona, jak i on budzą sympatię od początku, są autentyczni i wiarygodni. Ich codzienne perypetie może i nie przyprawiają o dreszcze ani nie przypominają fajerwerków, ale mimo to całość ogląda się dobrze i z zainteresowaniem. Ma na to wpływ także umiejętne przeplatanie wątków – po przestojach we wnętrzu domu Parsonsów, kolejna scena realizowana jest już na pustkowiu, gdzie bohaterowie eksperymentują z następną próbą detonacji materiałów wybuchowych. Serial ma swoją własną równowagę, w związku z czym seans nie męczy, a całość sprawnie wymyka się nudzie.

Jednym z najciekawszych bohaterów jest również Ernest Donovan (Rupert Friend), który wprowadza do serialu element grozy. Mężczyzna jest podejrzany od samego początku i w pewnym sensie przeraża, w związku z czym wątki z nim oferują dodatkowe napięcie, które rzeczywiście dobrze się sprawdza. Nie jest trudno domyślić się, że to właśnie on będzie miał za zadanie wprowadzić Parsonsów w pikantny świat magii i okultyzmu – biorąc jednak pod uwagę fakt, że dopiero zapoznajemy się z głównym bohaterem, na razie nie można jeszcze mówić o jakimkolwiek rozwinięciu tej tematyki. Po trzech odcinkach serialu Parsons dopiero zdaje sobie sprawę z istnienia „sekty” i zanim ostatecznie zdecyduje się dołączyć do grona okultystów, prawdopodobnie czeka go jeszcze długa droga. To całkiem dobre rozwiązanie – twórcy dawkują nam emocje, zostawiając najwięcej na koniec. Już teraz momentami erotyczna atmosfera jest wyraźnie wyczuwalna, w związku z czym zainteresowanie widza jest w zasadzie utrzymywane od samego początku. Czuć, że za chwilę wydarzy się coś ważnego i że młody mężczyzna, którego dopiero poznajemy, zupełnie zmieni swoje życie. Jak na – zdawałoby się – serial biograficzny, ten rzeczywiście przykuwa uwagę – zawdzięczamy to nie tylko samej specyfice historii, ale także ciekawej realizacji.

Najbardziej intrygujące w serialu jest to, że głównego bohatera poznajemy w zupełnie różnych maskach. Parsons raz jest przykładnym mężem, raz pilnym pracownikiem, innym razem pionierem w technice paliw rakietowych, a jeszcze innym – fetyszystą, który ulega dziwnym fascynacjom seksualnym. Trudno jednoznacznie go rozgryźć, w związku z czym to właśnie on jest na tę chwilę największą tajemnicą serialu. W tej roli występuje przekonujący Jack Reynor.

Plusem są również efekty specjalne – pomijając już same detonacje i wybuchy, w serialu parokrotnie spotykamy się z CGI (zwłaszcza w wizjach o Indianach). Wszystko zrealizowane jest konkretnie i widać, że włożono w to solidną pracę. Na uwagę zasługuje także sama scenografia, zwłaszcza wielkie modele rakiet czy makiety tuneli aerodynamicznych na uczelni. Serial ma swój klimat i na płaszczyźnie wizualnej rzeczywiście jest bardzo wdzięczny.

Strange Angel to serial powolny, ale bynajmniej nie nudny. Po trzech odcinkach widać wyraźnie, że produkcja idzie równym tempem wyznaczonymi przez siebie torami i wszystko jest w niej dopięte na ostatni guzik. Jeśli szukacie dynamicznej akcji czy wielkich intryg, możecie czuć się zawiedzeni. Ja jednak lubię od czasu do czasu zanurzyć się w tego typu historie i ta konkretna zrobiła na mnie całkiem pozytywne wrażenie. Trzy pierwsze odcinki wprowadziły widza w klimat produkcji i stanowią dobry punkt wyjścia do dalszych wydarzeń. Ważne jest, by w kolejnych epizodach zaczęły dziać się już bardziej konkretne rzeczy, bo dalsze odwlekanie konfrontacji ze światem okultyzmu może zaszkodzić serialowi. Póki co jednak – nie mam większych uwag. 7/10.

Źródło: zdjęcie główne: CBS
 

 

Strange Angel

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead: sezon 9, odcinek…

The Walking Dead znów zaskakuje. 10. odcinek jest pięknym podsumowaniem poprawy jakości, w którym sama…

Ocena recenzenta:
8
Wiktor Fisz
-

Doom Patrol: sezon 1, odcinek 1…

Kolejna telewizyjna historia o superbohaterach. Tego właśnie świat potrzebuje. A co powiecie na opowieści o…

Ocena recenzenta:
8
Piotr Piskozub
spoilery
-

Shazam! – herosów i złoczyńców będzie…

Do sieci trafiły zdjęcia zabawek promujących film Shazam! - potwierdzają one, że na ekranie zobaczymy…

Piotr Piskozub
-

MCU, X-Men i nie tylko. Marvel…

Na konwencie Toy Fair 2019 Marvel pokazał całą serię zabawek związanych z MCU, X-Men i…

Michalina Reda
breaking
-

Punisher i Jessica Jones skasowane. Koniec…

Punisher i Jessica Jones to seriale, które zostały oficjalnie skasowane przez Netflixa. Nie będzie nowych…

Michalina Reda
-

Avengers: Koniec gry – pełny zwiastun…

Kevin Smith wypowiedział się na temat promocji filmu Avengers: Koniec gry. Jego zdaniem, Marvel nie…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.