Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
8/10

Superman #02: Pierwsze próby Superboya – recenzja komiksu

Pierwsze próby Superboya, czyli drugi tom serii Superman wprost z DC Odrodzenia to zaskakująco dobra i interesująca opowieść, wskrzeszająca ikoniczną postać Człowieka ze Stali. W cyklu Petera J. Tomasiego, Patricka Gleasona i Douga Mahnkego na pierwszy plan wysuwają się rodzinne wartości oraz relacje nowego Ostatniego Kryptończyka z jego małoletnim synem Jonem oraz oddaną żoną, Lois. W recenzowanym tomie na drodze dwójki herosów pojawią się zaskakujące osoby, na czele z Batmanem i Robinem, potworem Frankensteinem oraz kapitanem Stormem. Przygotujcie się na mieszankę wybuchową z prawdziwego zdarzenia.

Amerykański scenarzysta Peter J. Tomasi  nie należy do szczególnie wybitnych artystów komiksowych. Choć ma na swoim koncie kilka dobrych opowieści (choćby Świetlistą brygadę sprytnie łączącą wojenną zawieruchę z aniołami, Wojnę w Arkham z  Nowego DC Comics czy wstrząsającą historię, czyli Ostatnie dni Supermana), nigdy nie wybił się ponad średni poziom większości twórców skoncentrowanych wokół komiksów superbohaterskich z uniwersum DC Comics. Tym bardziej zaskakują wystrzałowe i nietuzinkowe nowele zebrane w niniejszym woluminie.

Rewelacyjnie wypada rozdział Ucieczka z Wyspy Dinozaurów, będący swoistym hołdem dla twórczości nieodżałowanego Darwyna Cooke’a. Człowiek ze Stali wraz ze swym walecznym synem niespodziewanie zostaje przeniesiony do dzikiej krainy, zamieszkałej przez drapieżne dinozaury. Przeszukując tamtejszą jaskinię, natrafiają na zaskakujące znalezisko, a także weterana wojennego, kapitana Storma. W owej opowieści świetnie prezentują się ilustracje Douga Mahnke,  ponure, klimatyczne barwy Willa Quintany, a także końcowy pojedynek z oszalałym gorylem. Sama nowela (ze względu na pojawienie się dzielnego żołnierza) w doskonały sposób nawiązuje do  opasłego tomiszcza, czyli Nowej granicy zmarłego w 2016 roku, Darwyna Cooke’a.

Równie dobrze prezentuje się zamykająca drugi tom historia Super-Potwór z samym łowcą kreatur ze świata DC, czyli Frankensteinem i jego dawną narzeczoną. W tym przypadku mamy do czynienia z wzorową mieszanką czystej akcji, SF oraz sporej dawki grozy. Rewelacyjnie wypada antagonistka, demoniczna Kroog, a także kreacja okrutnej łowczyni nagród. Sama postać Frankensteina skłania do bliższego zapoznania się z ową intrygującą postacią; chętnie poczytałbym jego osobiste przygody. Na dokładkę otrzymujemy sielankową opowieść, skoncentrowaną wokół ludzkich perypetii rodziny Kentów, a także konfrontację Jona (Superboya) z Damianem (Robinem). Tomasi ciekawie zaprezentował ich pierwsze spotkanie oraz rozmowy Batmana z Supermanem.

Słowa uznania należą się Dougowi Mahkne za pierwszorzędne rysunki  w rzeczonym tomie. Nieco gorzej wypadają, utrzymane w iście mangowej stylistyce ilustracje Patricka Gleasona (w historii W imię ojca), choć wspomniany artysta w ciekawy sposób  zaprezentował potężnego sojusznika Robina (Goliatha) oraz zmieniającego swe oblicze Clayface’a. Galeria okładek w rzeczonym albumie wygląda bez zarzutów, zwłaszcza plansze autorstwa Patricka Gleasona, Micka Graya oraz Johna Kalisza, a przede wszystkim mocno realistyczne i dopieszczone kadry Andrew Robinsona (scena pojedynku Człowieka ze Stali z Mrocznym Rycerzem to prawdziwa perełka).

Znasz ten komiks?

Oceń:

0,0

Niespodziewanie w DC Odrodzeniu – w przeciwieństwie do Nowego DC Comics – to właśnie albumy z Supermanem w roli głównej są o wiele lepsze od historii z Batmanem. Pierwsze próby Superboya są tego najlepszym przykładem. Oby tak dalej, panie Tomasi.

Źródło: fot. Egmont
 

 

Poznaj recenzenta

Mirosław Skrzydło
Wielki maniak komiksów, seriali - głównie brytyjskich seriali komediowych, filmów grozy z lat 20. i 30. poprzedniego stulecia, twórczości Neila Gaimana, Alana Moore'a oraz Cormaca McCarthy'ego.

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Kto rządzi w Hollywood? Oto najbardziej…

Najważniejsza dla MCU osoba, Kevin Feige, znalazł się w czołówce zestawienia najpotężniejszych postaci branży rozrywkowej…

Michalina Reda
breaking
-

Joaquin Phoenix jako Joker! Zobacz aktora…

Joaquin Phoenix gra Jokera i wiemy już, jak będzie wyglądał w pełnej charakteryzacji. Zobaczcie oficjalne…

Piotr Piskozub
-

Daredevil – plakat 3. sezonu nawiązuje…

Fani na plakacie 3. sezonu serialu Daredevil odnaleźli nawiązanie do Avengers z MCU.

Adam Siennica
-

Kamerdyner – recenzja filmu [43. Festiwal…

Kamerdyner to wysokobudżetowy polski film z pogranicza melodramatu i kina historycznego. Czy Filip Bajon stworzył…

Ocena recenzenta:
7
Piotr Piskozub
-

Captain Marvel – Brie Larson za…

Brie Larson postanowiła odpowiedzieć na krytyczne głosy, według których w zwiastunie Captain Marvel aktorka za…

Piotr Piskozub
-

Afera z penisem Batmana: cena komiksu…

Przez działania cenzorskie DC cena pierwszego zeszytu serii komiksowej Batman: Damned zaczęła rosnąć w ekspresowym…

Co o tym sądzisz?