Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

Ocena recenzenta:
8/10

Syn #01: Woda i ogień – recenzja komiksu

Syn to pierwszy tom wielce obiecującej serii Woda i ogień precyzyjnego artysty komiksowego, Benedykta Szneidera. Mamy tu do czynienia z dobrze skrojoną opowieścią z pogranicza dark fantasy, czarnej magii i makabry, z elementami historii średniowiecznej Europy. Wspomniany scenarzysta długo kazał czekać na swój kolejny album (premiera ciepło przyjętego Diefenbacha miała miejsce w 2011 roku). Czy cierpliwość jego miłośników opłaciła się?

Benedykta Szneidera można śmiało określić jako artystę totalnego. Wprawdzie ma na swoim koncie wyłącznie kilka krótkich opowieści, a także dwa dłuższe komiksy, ale na przestrzeni ostatnich kilku lat potrafił wypromować swój niepowtarzalny styl. Jego mrożące krew w żyłach historie przesiąknięte są nihilizmem, nieszczęściem, którego brutalnie doświadczają wykreowani przez niego bohaterowie, oraz swoistym triumfem zła. Prawdziwą wartość stanowią natomiast jego dopieszczone pod każdym względem, niezwykle precyzyjne i sugestywne plansze, zdecydowanie wyróżniające się pośród współczesnych twórców komiksowych nad Wisłą. Jego rysunki są bardzo klimatyczne, doskonale skonstruowane (zwłaszcza dzikie plenery i zmieniające się warunki atmosferyczne) i dynamiczne, a operowanie czernią i bielą została przez rodzimego artystę opanowane po mistrzowsku. Na koniec warto zwrócić uwagę na wysmukłe sylwetki bohaterów, ich naznaczone piętnem śmierci twarze, a także przeróżne upiorne kreatury, pojawiające się na poszczególnych kadrach. Dzięki nim otrzymujemy jedne z najlepiej narysowanych komiksów na europejskim rynku.

W swoistym prologu recenzowanego dzieła scenarzysta w telegraficznym skrócie przedstawia genezę średniowiecznego zakonu Krucyferian (Krzyżaków). Krzyżacy w brutalny sposób (za otwartym poparciem ówczesnego papieża) nawracali pogańskie ludy Europy. Jednym z takich dzikich plemion jest Lud Popiołów, ukrywający się przed lepiej uzbrojonymi i wyszkolonymi najeźdźcami. Z niepokojem obserwujemy losy anonimowego chłopca bez imienia (Syna). Jak dowiadujemy się z opisu, młodzieniec należy do iście barbarzyńskiej Akademii Tortur – pradawnej sekty uznającej Ziemię za piekielną otchłań, a nasz nędzny żywot za ciągłą drogę do upragnionych gwiazd.

Syn w debiutanckim tomie wciągającej serii musi zmierzyć się z masą czyhających na niego niebezpieczeństw i przyczajonych wrogów. Pomoc odnajdzie w osobie dzielnej wojowniczki i strażniczki lasu, zwanej Iskrą. Ważną rolę w niniejszym woluminie odegra wiekowa wiedźma, odsłaniająca przed chłopcem prawdę o życiu i otaczającym go świecie, a także zapoznająca go z wierzeniami Ludu Popiołów. Epizodycznie w pierwszym tomie serii Woda i ogień pojawia się rosły mężczyzna wędrujący z olbrzymim krzyżem (Pielgrzym), który chroni ambitnego i okrutnego krzyżowca Miłosza przed atakami mieszkańców odwiedzanych ziem. Zapewne w kolejnej części owa para odegra większą rolę, a ich droga skrzyżuje się z wygnanym przez swych dawnych braci, Synem. Ciekaw jestem roli enigmatycznego Pielgrzyma w całej przygodzie, a także jego spotkania z Synem i odważną Iskrą.

Znasz ten komiks?

Oceń:

0,0

Najnowszy komiks twórcy Diefenbacha – Zanim wzejdzie świt należy uznać za znakomitą i mroczną przypowieść o posępnej rzeczywistości wyzutej z dobra i radości. Niedobitki starego świata muszą odeprzeć mordercze ataki, pozornie cywilizowanych osobników. Szneider idealnie zestawił ze sobą dwa różne, zwalczające się w średniowieczu nurty, a także wiarę w różnych bogów. Świetnie wypadają dwuznaczne relacje Syna z Iskrą, charakterystyczni bohaterowie drugiego planu oraz szybkie tempo narracji. Pod względem graficznym to najlepiej zaprojektowany album rodzimego artysty (spójrzcie tylko na dwustronicową planszę prezentującą leśną scenerię czy widok Iskry na górskim szczycie). Dwie plansze zostały natomiast namalowane akwarelami, co udowadnia, iż Benedykt świetnie radzi sobie również i w innych technikach malarskich.

Syn zadowoli wiernych fanów talentu Szneidera oraz polskich komiksów głównego nurtu. Miejmy nadzieję, że na jego kolejny komiks nie będziemy musieli czekać kilku kolejnych lat. Na tę chwilę jest znakomicie.

Źródło: fot. Kultura Gniewu

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead: sezon 9, odcinek…

Dobiega jeden z najlepszych sezonów The Walking Dead. Co przyniesie nam finał 9. sezonu?

Piotr Piskozub
-

Poznaj najdroższe seriale telewizyjne w historii.…

Chcemy przedstawić Wam listę najdroższych seriali telewizyjnych w historii - w zestawieniu nie brakuje zaskoczeń.

Piotr Piskozub
-

Czekając na Avengers: Koniec gry –…

Fani MCU zastanawiają się, jak w filmie Avengers: Koniec gry swoją obecność zaznaczy Hulk. To…

Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead – 9. sezon…

The Walking Dead szokuje. Nie tylko tym, że 9. sezon jest jednym z najlepszych sezonów…

Adam Siennica
-

Templariusze: sezon 2, odcinek 1 –…

Templariusze kontynuują opowiadaną historię w 2. sezonie. Oceniam, jak odcinek wprowadza do nowej serii.

Ocena recenzenta:
7
Adam Siennica
Plotka
-

Avengers: Koniec gry – czas trwania…

Wszystko wskazuje na to, że aktualny czas trwania został już ustalony przez Disneya i Marvela.…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.04.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.