Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
3/10

Szatan kazał tańczyć – recenzja filmu

Katarzyna Rosłaniec, która kiedyś dostarczyła bardzo ciekawe Galerianki, teraz zawodzi na całej linii.

Karolina (Magdalena Berus) – jak wielu tak zwanych millenialsów – żyje szybko, intensywnie, pragnie doświadczyć wszystkiego ze zdwojoną siłą. Nie ważne, jakim kosztem. W odróżnieniu od większości rówieśników nie pracuje w korporacji. Postawiła wszystko na jedną kartę i została pisarką. Jakiś czas temu wydała pierwszą powieść, współczesną wersję Lolity, która stała się międzynarodowym sukcesem. Dziewczyna wiedzie nihilistyczny tryb życia, spędzając czas na podróżach po świecie, romansach i ostrych imprezach. Ale w jej życiu czegoś brakuje. Pustki tej nie są w stanie wypełnić ani narkotyki, ani seks. Świat Karoliny, żyjącej w cieniu nieradzącej sobie z przemijaniem matki (Danuta Stenka) i atrakcyjniejszej siostry Matyldy (Hanna Koczewska), zaczyna powoli się rozpadać.

Reżyserzy coraz częściej sięgają po temat kondycji psychicznej obecnego pokolenia trzydziestolatków, ukazując ich jako ludzi rozpieszczonych przez rodziców, bez planu na przyszłość, starających się za wszelką cenę przedłużyć beztroski czas imprez z okresu liceum i studiów. Nad tym tematem pochyla się ponownie Katarzyna Rosłaniec i o ile celnie portretowała rzeczywistość w Galeriankach czy Bejbi Blues, to tym razem zupełnie jej to nie wyszło. Jej film jest nudny, a do tego odstrasza formą. Otóż pani reżyser wymyśliła sobie, że całość zostanie zrealizowana jak film na Instagramie, oglądany na telefonie komórkowym. Na środku ekranu pojawia się kwadrat, w którym oglądamy film. Reszta ekranu zostaje niewykorzystana. Ten zabieg przeszkadza i moim zdaniem się nie sprawdza. Eksperymentem jest też forma produkcji, czyli rozrzucenie przypadkowo scen jak puzzli. Dostajemy strzępy fabuły w przypadkowej kolejności. Reżyserka zarzeka się jednak już w pierwszej minucie filmu, że kolejność scen nie ma znaczenia, bo wymowa filmu jest taka sama przy każdej konfiguracji.

Szatan kazał tańczyć to niskich lotów film wypełniony nagością i seksem. Reżyserka stara się na siłę szokować. Najwidoczniej jedyny sposób, jaki przychodzi jej do głowy, to częste pokazywanie bohaterów w stroju Adama i Ewy. Nie wiem, jak przekonano Łukasza Simlata, że sceny, w których co chwila pokazuje przyrodzenie, mają jakiś głębszy sens i są niezbędne…

Aktorsko Szatan kazał tańczyć też nie zachwyca. Łukasz Simlat, Danuta Stenka i Jacek Poniedziałek wypadają w swoich rolach przeciętnie. By być jednak sprawiedliwym, trzeba zaznaczyć, że Rosłaniec nie daje im materiału, by mogli się wykazać. To samo tyczy się Magdaleny Berus, grającej główną rolę. Motywacje jej bohaterki są tak przejaskrawione, że trudno się z nią utożsamiać, czy choćby jej współczuć. Niektóre sceny wręcz nie mają sensu – choćby ta, w której główna bohaterka po zawaleniu kolejnego terminu oddania drugiej książki, na pytanie, o czym ona będzie, mówi, że trudno to ubrać w słowa. To tylko pokazuje brak pomysłu na prowadzenie postaci i tego, jak wykorzystać jej potencjał. Nie ma tu bólu, cierpienia i cichego wołania o pomoc, o który chyba reżyserce chodziło.

Źródło: foto. Kino Świat

 

 

Szatan kazał tańczyć

Najlepsze z 24h

-

Avengers: Endgame – żaden z bohaterów…

Do sieci trafiła kolejna teoria dotycząca fabuły filmu Avengers: Endgame. Jeden z fanów założył scenariusz,…

Norbert Zaskórski
-

Predator – nieużyty szkic koncepcyjny przedstawia…

W sieci pojawił się nieużyty szkic koncepcyjny przedstawiający oblicze Ultimate Predatora z tegorocznego widowiska o…

Adam Siennica
-

Kobiety mafii 2 – zwiastun nowego…

Kobiety mafii 2 to kontynuacja hitu Patryka Vegi, która opowiada o kobietach w świecie gangsterów.…

-

Kapitan Marvel – Carol gotowa do…

Do sieci trafiło nowe zdjęcie z filmu Kapitan Marvel. Widzimy na nim tytułową bohaterkę gotową…

Michalina Reda
-

Oficjalnie – powstanie Doktor Strange 2.…

Doktor Strange na pewno powstanie - dziś jest to już oficjalne. Wraz z nowiną ogłoszono,…

Adam Siennica
-

Kapitan Marvel – czy postać z…

Brie Larson gra tytułową rolę w filmie Kapitan Marvel. Podczas wywiadu udzielonego na brazylijskim Comic…

Co o tym sądzisz?