Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
3/10

Szatan kazał tańczyć – recenzja filmu

Katarzyna Rosłaniec, która kiedyś dostarczyła bardzo ciekawe Galerianki, teraz zawodzi na całej linii.

Karolina (Magdalena Berus) – jak wielu tak zwanych millenialsów – żyje szybko, intensywnie, pragnie doświadczyć wszystkiego ze zdwojoną siłą. Nie ważne, jakim kosztem. W odróżnieniu od większości rówieśników nie pracuje w korporacji. Postawiła wszystko na jedną kartę i została pisarką. Jakiś czas temu wydała pierwszą powieść, współczesną wersję Lolity, która stała się międzynarodowym sukcesem. Dziewczyna wiedzie nihilistyczny tryb życia, spędzając czas na podróżach po świecie, romansach i ostrych imprezach. Ale w jej życiu czegoś brakuje. Pustki tej nie są w stanie wypełnić ani narkotyki, ani seks. Świat Karoliny, żyjącej w cieniu nieradzącej sobie z przemijaniem matki (Danuta Stenka) i atrakcyjniejszej siostry Matyldy (Hanna Koczewska), zaczyna powoli się rozpadać.

Reżyserzy coraz częściej sięgają po temat kondycji psychicznej obecnego pokolenia trzydziestolatków, ukazując ich jako ludzi rozpieszczonych przez rodziców, bez planu na przyszłość, starających się za wszelką cenę przedłużyć beztroski czas imprez z okresu liceum i studiów. Nad tym tematem pochyla się ponownie Katarzyna Rosłaniec i o ile celnie portretowała rzeczywistość w Galeriankach czy Bejbi Blues, to tym razem zupełnie jej to nie wyszło. Jej film jest nudny, a do tego odstrasza formą. Otóż pani reżyser wymyśliła sobie, że całość zostanie zrealizowana jak film na Instagramie, oglądany na telefonie komórkowym. Na środku ekranu pojawia się kwadrat, w którym oglądamy film. Reszta ekranu zostaje niewykorzystana. Ten zabieg przeszkadza i moim zdaniem się nie sprawdza. Eksperymentem jest też forma produkcji, czyli rozrzucenie przypadkowo scen jak puzzli. Dostajemy strzępy fabuły w przypadkowej kolejności. Reżyserka zarzeka się jednak już w pierwszej minucie filmu, że kolejność scen nie ma znaczenia, bo wymowa filmu jest taka sama przy każdej konfiguracji.

Szatan kazał tańczyć to niskich lotów film wypełniony nagością i seksem. Reżyserka stara się na siłę szokować. Najwidoczniej jedyny sposób, jaki przychodzi jej do głowy, to częste pokazywanie bohaterów w stroju Adama i Ewy. Nie wiem, jak przekonano Łukasza Simlata, że sceny, w których co chwila pokazuje przyrodzenie, mają jakiś głębszy sens i są niezbędne…

Aktorsko Szatan kazał tańczyć też nie zachwyca. Łukasz Simlat, Danuta Stenka i Jacek Poniedziałek wypadają w swoich rolach przeciętnie. By być jednak sprawiedliwym, trzeba zaznaczyć, że Rosłaniec nie daje im materiału, by mogli się wykazać. To samo tyczy się Magdaleny Berus, grającej główną rolę. Motywacje jej bohaterki są tak przejaskrawione, że trudno się z nią utożsamiać, czy choćby jej współczuć. Niektóre sceny wręcz nie mają sensu – choćby ta, w której główna bohaterka po zawaleniu kolejnego terminu oddania drugiej książki, na pytanie, o czym ona będzie, mówi, że trudno to ubrać w słowa. To tylko pokazuje brak pomysłu na prowadzenie postaci i tego, jak wykorzystać jej potencjał. Nie ma tu bólu, cierpienia i cichego wołania o pomoc, o który chyba reżyserce chodziło.

Źródło: foto. Kino Świat

Poznaj recenzenta

Dawid Muszyński
Redaktor naczelny naEKRANIE.pl. Dziennikarz filmowy. Publikował między innymi w: Wprost, Rzeczpospolita, Przekrój, Machina, Maxim, PSX Extreme. Fan twórczości Terry’ego Pratchetta. W wolnym czasie, którego za dużo nie mam, gram na PS4, czytam komiksy ze stajni Marvela i DC, a jak nadarzy się okazja to gram w piłkę.

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Spider-Man szydełkuje, Thor pomaga ptaszkom. Herosi…

W sieci pojawiła się kapitalna galeria przedstawiająca superbohaterów i inne ikony popkultury w trakcie przebywania…

Piotr Piskozub
-

Plan Wonder Woman 1984 – Diana…

Do sieci trafiły kolejne zdjęcia i wideo z planu filmu Wonder Woman 1984 - możemy…

Piotr Piskozub
spoilery
-

Ta postać mogła przeżyć wydarzenia z…

Wygląda na to, że jedna z postaci mogła przeżyć wydarzenia ukazane w filmie Avengers: Wojna…

Piotr Piskozub
-

Rozbrajający uśmiech Evangeline Lilly. Ant-Man i…

W sieci pojawiły się zakulisowe zdjęcia z planu filmu Ant-Man i Osa - widoczni są…

Piotr Piskozub
spoilery
-

Jak Strażnicy Galaktyki 3 przeskoczą Wojnę…

Chris Pratt zabrał głos na temat tego, czy film Avengers: Wojna bez granic wpłynie na…

Aleksander Mazanek
-

Haker aresztowany za streamowanie porno na…

Kierowcy znajdują różne metody na radzenie sobie z rosnącymi nerwami podczas stania w korku, jednak…

Co o tym sądzisz?