Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
6/10

Tajne wojny. Tajne Tajne Wojny Deadpoola – recenzja komiksu

Komiks, który przewrotnie dotyczy oryginalnych Tajnych Wojen z 1984 roku, przedstawia bohatera kryjącego swoje smutki pod płaszczem błaznowania.

Tajne Wojny to wydarzenie w świecie Marvela, które miało do udźwignięcia restart całego uniwersum. Rozmach oraz wpływ na praktycznie wszystkie serie postawiły przed twórcami poważne zadanie. Może dlatego padł pomysł, by w tym nawale poważnych zmian, Deadpool dostał miniserię, która zmieni nieco ton w charakterystyczny dla tego bohatera sposób. Dlatego Tajne Tajne. Wojny Deadpoola to historia udziału Najemnika z Nawijką w Tajnych Wojnach, evencie z 1984 roku, kiedy to bohaterowie zostali ściągnięci na specjalną planetę stworzoną przez Beyondera. Oryginalnie Deadpool nie brał udziału w walkach, co nie dziwi, skoro jego postać pojawiła się w komiksach kilka lat później. Tajne Tajne Wojny Deadpoola opowiadają jednak alternatywną historię, łącznie z wyjaśnieniem jego nieobecności we wspomnieniach z tego okresu.

Bohaterowie zmierzają w stronę planety Beyondera, gdzie nieustannie walczą, by pokonać przeciwników. Większość wydarzeń pokrywa się z tymi z oryginalnej serii, jednak nieustannie mamy do czynienia z Deadpoolem, który bywa mniej lub bardziej pomocny i nieustannie „podmienia” inne postaci z kluczowych scen, jak zauroczenie w uzdrawiającej kosmitce Zsaji czy „testowanie” symbionta przed Spider-Manem. Czytelnik, który zna wynik Tajnych Wojen, może obserwować, jak poszczególne sceny są podmieniane i oczekuje na wyjaśnienie braku jakiejkolwiek wcześniejszej wzmianki o Najemniku. Można by wręcz powiedzieć, że jest to jeden wielki Easter Egg, gdzie czytelnik może bawić się w poszukiwane różnic.

Dla porównania tomik zawiera jeden zeszyt z oryginalnych Tajnych Wojen, co pozwala scena po scenie analizować, jak „wymazano” Deadpoola. Całość jest zbieżna z wersją z 1984 roku, nie wnosi nic dodatkowego ponad obecność Najemnika i skupienie historii na jego osobie, a brak jego postaci w oficjalnej wersji jest spowodowany raczej niefortunnym przypadkiem niż wielką katastrofą, co zresztą jak najbardziej pasuje do Deadpoola.

Znasz ten komiks?

Oceń:

0,0

Twórcy podczas odtwarzania scen z Tajnych Wojen sięgnęli do ówczesnych strojów superbohaterów i w miarę możliwości kolorystyki, nieco jedynie unowocześniając detale i stosując nowoczesne techniki. Powstały efekt jest ciekawy, bo nieczęsto mamy okazję obejrzeć dawniejsze stroje w lepszej jakości.

Tajne Tajne Wojny Deadpoola jest ciekawym retellingiem eventu sprzed ponad 30 lat. Nie oferuje dodatkowej treści, ale kreatywność twórców w podejściu do roli Najemnika z Nawijką w kosmicznej walce uświadamia nam, że jest to bohater idealny do tego typu zabaw.

Źródło: fot. Egmont

Najlepsze z 24h

Michał Kujawiński
spoilery
-

MCU – powrót postaci i zaskakujące…

Przy okazji tegorocznej odsłony MCU, filmu Avengers: Endgame, powstają nowe produkty okolicznościowe promujące film. Tym…

Piotr Piskozub
-

Niezrealizowane filmy o herosach – jedne…

Wiedzieliście, że Bob Hoskins mógł wcielić się w Wolverine'a? Poznajcie najciekawsze projekty superbohaterskie, które nie…

Piotr Piskozub
-

Kapitan Marvel – to nie Szatan…

W sieci pojawiły się nowe materiały z kolejnej odsłony MCU, filmu Kapitan Marvel - na…

Adam Siennica
-

Złote Maliny 2019: Nominacje. Oto najgorsze…

Złote Maliny 2019 to nagroda dla najgorszych filmów 2018 roku. Ogłoszono nominacje.

Piotr Piskozub
-

Arrow – nowa wersja Suicide Squad…

Wiele wskazuje na to, że już niebawem w Arrow zobaczymy kolejną wersję Suicide Squad -…

Dawid Muszyński
-

Glass – recenzja filmu

Przy okazji premiery Split M. Night Shyamalan zaskoczył nas informacją, że buduje swoje uniwersum superbohaterów.…

Ocena recenzenta:
5

Co o tym sądzisz?