Repertuar kin Nowość Program TV

 

Advertisement " "

 

Advertisement

 

Ocena recenzenta:
9/10

The Black Monday Murders tom 2: Waga – recenzja komiksu

Drugi tom brawurowej serii grozy The Black Monday Murders autorstwa Jonathana Hickamana i Tomma Cokera kontynuuje kapitalną passę debiutanckiego albumu. Ponownie mamy do czynienia z wybuchową mieszanką: świata finansjery, mrocznej strony biznesu, czarnej magii, krwawego horroru oraz kryminału noir. Do akcji wkracza makabryczny demon, Mammon. Wyjście żywym z tego koszmaru okaże się niezwykle trudne.

W pierwszym tomie oryginalnego tytułu poznaliśmy głównych bohaterów tej świetnie skrojonej opowieści z dreszczykiem. Otrzymaliśmy zatem prawdziwą kobietę fatalną, demoniczną Grigorinę z wpływowego rodu Rotschild. Nieprzebierająca w środkach dama, wspierana przez upiorną, bladą i enigmatyczną dziewczynę, pragnie poznać okoliczności śmierci brata Daniela i dowiedzieć się, kto w rzeczywistości stoi za jego brutalnym mordem. Grigorina, idąc po przysłowiowym trupach, marzy jednocześnie o zdobyciu niewyobrażalnej władzy – w czym pomaga jej rzeczona albinoska i zestaw brudnych, niegodziwych sztuczek. Po przeciwnej stronie barykady stoi niezmordowany detektyw Theodore Dumas. Czarnoskóry śledczy nie spocznie przed niczym, póki nie odkryje prawdy odnośnie zgonu Daniela Rotschilda. Skorzysta przy tym z magii voodoo oraz nieodzownej pomocy sędziwego profesora Gaddisa.  Sporą rolę do odegrania w debiutanckim albumie (Chwała mamonie) miał również nieuczciwy bankier, Wiktor Erasko.

Recenzowane dzieło naładowane jest sporą dawką makabry, grozy i permanentnego uczucia pustki, paraliżującego lęki. Dumas i profesor Gaddis docierają do siedliska prawdziwego diabła, demonicznego Mammona. Owa scena to prawdziwy festiwal śmierci, bólu i horroru, potwierdzająca kunszt scenopisarski amerykańskiego artysty komiksowego. Owy wątek wygląda, jakby wyszedł spod pióra Clive’a Barkera – niekwestionowanego mistrza współczesnych powieści grozy, co należy uznać za sporą rekomendację całej serii. Równie piorunujące wrażenie sprawia magiczny pojedynek dwóch ważnych postaci opowieści oraz brutalny zgon urodzonego niegodziwca. Warto także zwrócić uwagę na rozmowy poszczególnych postaci, choćby śledczego z wybitnym ekonomistą czy Grigoriny z Erasko, które są niezwykle intensywne, emocjonujące, a nade wszystko wciągające. Próżno szukać słabszych momentów i wątków w tym niemal kompletnym dziele.

Warstwa graficzna niniejszego woluminu to prawdziwa maestria. Kreska Tomma Cokera jest bardzo realistyczna, niepokojąca, wręcz niepowtarzalna. Artysta bezbłędnie oddał wygląd i fizjonomię poszczególnych postaci – spore brawa za kreację detektywa Dumasa w wyświechtanych prochowcu i charakterystycznym kapeluszu czy upiornej towarzyszki Grigoriny. Efektownie wypadają demony i kreatury, zamieszkujące w diabelskiej kryjówce Mammona, a także sam ich niekwestionowany władca. Doskonale prezentują się mroczne scenografie, apetyczne dodatki, zestaw map, zaszyfrowanych notatek, dzienników czy fragmentów scenopisów. Klasą samą dla siebie jest okładka rzeczonego albumu, galeria grafik i dodatkowych plansz. Kolosalną pracę wykonał Michael Garland, pełniący rolę kolorysty owego komiksu. Dawno nie widziałem równie zaplanowanego i wykonanego komiksu. Słowem, czapki z głów.

Znasz ten komiks?

Oceń:

0,0

Waga, czyli drugi tom wyśmienitego cyklu The Black Monday Murders to skrojona na miarę lektura dla wielbicieli klimatycznych, makabrycznych historii i teorii spiskowych. Pomysłowe trio (Hickman/Coker/Garland) stworzyli intrygującą opowieść. Świetny wybór wydawnictwa Non Stop Comics. Wszelkie laurki wystawione temu tytułowi, jak najbardziej zasłużone.

Źródło: fot, Non Stop Comics
 

 

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead: sezon 9, odcinek…

The Walking Dead znów zaskakuje. 10. odcinek jest pięknym podsumowaniem poprawy jakości, w którym sama…

Ocena recenzenta:
8
Wiktor Fisz
-

Doom Patrol: sezon 1, odcinek 1…

Kolejna telewizyjna historia o superbohaterach. Tego właśnie świat potrzebuje. A co powiecie na opowieści o…

Ocena recenzenta:
8
Piotr Piskozub
spoilery
-

Shazam! – herosów i złoczyńców będzie…

Do sieci trafiły zdjęcia zabawek promujących film Shazam! - potwierdzają one, że na ekranie zobaczymy…

Piotr Piskozub
-

MCU, X-Men i nie tylko. Marvel…

Na konwencie Toy Fair 2019 Marvel pokazał całą serię zabawek związanych z MCU, X-Men i…

Michalina Reda
breaking
-

Punisher i Jessica Jones skasowane. Koniec…

Punisher i Jessica Jones to seriale, które zostały oficjalnie skasowane przez Netflixa. Nie będzie nowych…

Michalina Reda
-

Avengers: Koniec gry – pełny zwiastun…

Kevin Smith wypowiedział się na temat promocji filmu Avengers: Koniec gry. Jego zdaniem, Marvel nie…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.