Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

http://bs.serving-sys.com/serving/adServer.bs?cn=display&c=19&mc=imp&pli=26632444&PluID=0&ord=1542149484.2845&rtu=-1
 

Ocena recenzenta:
6/10

The Meg – recenzja filmu

Jason Statham kontra 27 metrowy rekin. Czy ten pomysł może się nie udać? Sprawdzamy.

W morzach i oceanach jest wiele niezbadanych głębin, w których może kryć się życie nieznane wcześniej ludzkości. Grupa naukowców pod wodzą doktora Zhanga (Winston Chao) ze wsparciem finansowym ekscentrycznego milionera Morrisa (Rainn Wilson) wyrusza na ekspedycję. Podczas eksploracji podłoża Rowu Mariańskiego ekipa badawcza natrafia na gatunek rekina, znanego tylko z książek historycznych: Carcharodona Megalodona. Ta 27 metrowa bestia jest najniebezpieczniejszym mieszkańcem wód. Konfrontacja z tym potworem kończy się tragicznie dla całej ekipy naukowców, której łódź zostaje uszkodzona i nie może powrócić na powierzchnię. Na ratunek rusza im Jonas Taylor (Jason Statham), były komandos i najlepszy nurek jakiego ziemia nosiła. Problem polega na tym, że przy próbie wyciągnięcia rozbitków Rów Mariański może opuścić również ta prehistoryczna bestia.

Jon Turteltaub to reżyser, który wie jak odpowiednio zbudować napięcie, nie tracąc przy tym lekkiego komediowego tonu. Udowodnił to chociażby w obu częściach Skarbu Narodów, Last Vegas czy Fenomenie z Travoltą. Jego filmy nie udają kina ambitnego. Mają dawać rozrywkę i The Meg właśnie to robi. Opowieść o pogoni za ogromnym prehistorycznym rekinem siejącym zniszczenie to świetna rozrywka. Duża w tym zasługa Jasona Stathama, który na swoich barkach niesie cały ciężar tej produkcji. Dzięki jego niezwykłej charyzmie i rzucanych one-linerach produkcja nie traci lekkości. Najlepszym przykładem są jego dialogi z Cliffem Curtisem.

Spisali się również spece od efektów specjalnych. Stworzyli bowiem niezwykle realistycznego Megalodona. W ogóle nie czuć, że ta bestia jest tworem komputerowym. A to już duże osiągnięcie. Do tego Turteltaub znakomicie zbudował napięcie. Widz nie zawsze jest w stanie przewidzieć moment, w którym rekin nagle się gdzieś pojawi, by kogoś rozszarpać na strzępy. W rezultacie podskakujemy niekiedy ze strachu na fotelu. Z racji tego że film został osadzony w realiach azjatyckich, miejscami można odnieść wrażenie, że to crossover z następnym hitem Warner Bros czyli Bajecznie bogatymi Azjatami. Szczególnie w scenie ślubu pewnej pary na statku.

Brak w tym filmie ciekawych postaci. Scenarzyści wprowadzili do fabuły wielu bohaterów, ale żaden, oprócz wspomnianego Jasona Stathama, się nie wyróżnia. Nie kibicujemy im by przeżyli, a jak niektórzy zostają zjedzeni, to towarzyszy widzom raczej uczucie ulgi, że już nie będą musieli ich oglądać na ekranie, niż smutek.

Szkoda tylko, że aby uzyskać niższą kategorię wiekową producenci postanowili zredukować liczbę krwawych scen. The Meg mogłoby być trochę brutalniejsze, a miejscami nawet prosi się by być straszniejsze. No ale Hollywood rządzi kasa, a by ją zdobyć trzeba przyciągnąć do kina tłumy widzów. Poszerzając grupę docelową łatwiej jest to osiągnąć. Niektóre filmy, tak jak The Meg na tym cierpią, aczkolwiek i tak warto się na niego wybrać, by zobaczyć jak Statham w stylu Chucka Norrisa rozprawia się z rekinem.

Jeśli szukacie lekkiego kina akcji na weekend to wyjdziecie z kina zadowoleni. The Meg to typowy wakacyjny film rozrywkowy i jako taki twór się znakomicie sprawdza. Odpręża. Nie męczy przydługimi scenami z dylematami moralnymi. Ma sporo akcji, w której grupa naukowców ugania się za wygłodniałą bestią.

Gdzie obejrzeć ten film? Zobacz go w naszym repertuarze kin z opcją natychmiastowego zakupu biletu!

Najlepsze z 24h

Wiktor Fisz
-

Cameo Stana Lee: filmy, gry i…

Stan Lee to ikona popkultury – chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości. Twórca…

Piotr Piskozub
-

Tajne Wojny jako fundament 4. fazy…

Na polskim rynku właśnie debiutuje komiksowy event Tajne Wojny. Składa się tak, że może on…

Michalina Reda
-

Stan Lee nie żyje – gwiazdy…

Stan Lee, twórca komiksów Marvela, zmarł wczoraj w wieku 95 lat. Na wiadomość o jego…

Michalina Reda
Plotka
-

Czarna Wdowa – kto głównym złoczyńcą…

Czarna Wdowa to zapowiedziany solowy film o superbohaterce MCU. W sieci pojawiły się nowe pogłoski…

Adam Siennica
-

Gra o tron – wiemy, kiedy…

Gra o tron powróci w 2019 roku. Teraz HBO oficjalnie ogłosiło w jakim miesiącu odbędzie…

Adam Siennica
-

Stan Lee – cameo w nowych…

Stan Lee zmarł 12.11.2018 roku, pogrążając świat popkultury w żałobie. Dużo osób znało legendę komiksu…

Co o tym sądzisz?