The Superior Spider-Man #6: Superior Venom – recenzja komiksu
Data premiery w Polsce: 25 stycznia 2017Powoli zbliżamy sie do przełomu i zarazem finału serii Superior Spider-Man. I chyba najwyższy na to czas. Niestety, mimo niewątpliwie budzącego emocje tytułu szóstego tomu opowieści o przygodach Otto Octaviusa w ciele Petera Parkera, główną rolę gra w nim fabularny chaos.
Powoli zbliżamy sie do przełomu i zarazem finału serii Superior Spider-Man. I chyba najwyższy na to czas. Niestety, mimo niewątpliwie budzącego emocje tytułu szóstego tomu opowieści o przygodach Otto Octaviusa w ciele Petera Parkera, główną rolę gra w nim fabularny chaos.
Tytułem wyjaśnienia - ów mocno odczuwalny chaos w fabule i narracji jest po części pokłosiem mocnych związków Superior Spider-Mana z różnymi pobocznymi seriami dotyczącymi przygód Pajęczaka, a nawet poważnie odwołuje się do istotnych wydarzeń z przeszłości i to nie tylko głównego bohatera. Czytelnik znający jedynie polskie wydania Marvel Now! ma zatem prawo być zdezorientowany, na szczęście przy najważniejszym wątku dotyczącym Venoma przychodzi z pomocą posłowie Oskara Rogowskiego, przystępnie opisujące historię tej postaci i jej obecny status. Dlatego warto ów tekst przeczytać nawet tuż przed rozpoczęciem komiksowej lektury - od razu poczujemy się pewniej w pogmatwanej, marvelowskiej fabule.
Co zatem słychać u Otto Octaviusa? Pewność siebie i arogancja bohatera w roli Spider-Mana sięgają już wyżyn. Coraz trudniej mu maskować własny, trudny charakter, coraz więcej osób zwraca uwagę na nietypowe, niekiedy niemal w duchu faszystowskie pomysły bohatera. Dlatego z początku zespolenie Octaviusa z Venomem po pojedynku z jego aktualnym nosicielem, Flashem Thompsonem, może wydawać się pewnego rodzaju karą - teraz, myślimy, Otto poczuje wreszcie jak to jest czuć czyjąś dominację. No i cóż, dzieje się coś zupełnie przeciwnego. Dopiero w połączeniu z Venomem Octavius zaczyna czuć absolutną pełnię mocy i możliwości takiego rodzaju zespolenia - już nie jako Superior Spider-Man, tylko lepszy, szybszy i silniejszy Superior Venom. Ktoś, na walkę z kim potrzeba przynajmniej kilku Avengers.
Równolegle rozwija się kilka wątków, obfitując w mniejsze bądź większe dramaty. Tytuł kolejnego tomu - Lud Goblinów - sugeruje, że przewijająca się przez historię Superior Spider-Mana intryga z przetasowaniami wśród tej podziemnej organizacji będzie w końcówce kluczowa. Skąd więc wrażenie, że wciśnięta jest tu na siłę i w małym stopniu budzi emocje (może oprócz niewesołego losu porwanej przez goblinów detektyw Carli Cooper)? Wystarczy powiedzieć, że żywsze zainteresowanie wywołuje u czytelnika wątek cioci May i jej zdrowotnych perypetii, a przede wszystkim fragment z kolacją, na której Peter prezentuje swą nową dziewczynę. Robi się ciekawie, robi się nawet niezręcznie i jest to coś niecodziennego w naszych doświadczeniach z przygodami Petera Parkera. Co jeszcze dobitniej odczuwalne jest w dodanej na końcu albumu pobocznej, dramatycznej historii z Superior Spider-Man Annual.
Natomiast jak najbardziej codziennymi są nieodzowne naparzanki, bo przecież swoje Superior Venom musi odhaczyć. W pewnym momencie zastanawiamy się mocno, do czego właściwie twórcom był ów Venom potrzebny i kiedy przychodzi odpowiedź, wywołuje jedynie wzruszenie ramion i krótkie "aha". Jak było juz wcześniej powiedziane, historia zdąża do finału i trzeba było jakieś podwaliny pod końcówkę położyć. Najlepiej nadaje sie do tego mocne uderzenie, a twórcy wybrali do tego Venoma. Katalizator zmian zbyt oczywisty, ale co zrobić. Przecież najlepiej lubimy to, co już dobrze znamy. Problem w tym, że to co znamy, czasami może szybko stać się nudne, a niekiedy nawet trudne do zniesienia.
To zresztą trochę paradoksalna sytuacja, bo Otto Octavius w ciele Petera Parkera, Doc Ock jako Spider-Man, z początku wydawał się być niezłym pomysłem. Obserwowanie jak ów bohater radzi sobie ze spuścizną superbohatera, jak musi dostosowywać się do nowej sytuacji, bądź wprowadzać nowe porządki, dawało sporo frajdy i miało niezłe momenty. Coś jednak w pewnym momencie pękło, zabrakło albo konsekwencji, albo pomysłu na rozwój historii, która nagle zaczęła męczyć, bo nie wykorzystano tkwiącego w niej potencjału.
Trochę szkoda, bo ów kontrowersyjny dla wielu fanów pomysł coś w sobie jednak miał, mały posmak rewolucji, ostatecznie podążającej w nijakim kierunku. W efekcie i przeciwnicy konceptu, i zwolennicy chcą tego samego - powrotu dobrze znanego wszystkim status quo. Zresztą, czy mogło być inaczej? Cóż, najwyższy czas kończyć ten eksperyment. Superior Spider-Manowi już dziękujemy.
Źródło: fot. Egmont
Poznaj recenzenta
Tomasz MiecznikowskiKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1960, kończy 64 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1964, kończy 60 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1967, kończy 57 lat