Ułaskawienie – recenzja filmu [43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni]

Nowy film Jana Jakuba Kolskiego jest jednym z większych zaskoczeń na tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego w Gdynii. Ułaskawienie to niezwykle prawdziwy i interesujący spacer po filmie o terapeutycznym ubarwieniu.

Nowy film Jana Jakuba Kolskiego jest jednym z większych zaskoczeń na tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego w Gdynii. Ułaskawienie to niezwykle prawdziwy i interesujący spacer po filmie o terapeutycznym ubarwieniu.

Jan Jakub Kolski prowadzi nas przez historię z perspektywy siedemnastoletniego Janka, który opowiada o trudnym losie swoich dziadków. Bohaterowie przemierzają wiele kilometrów, aby pochować swojego syna. Widzowie podróżują razem z nimi i jest to wyprawa naprawdę interesująca. Kolski pokazuje nam nie tylko trudy życia w powojennej Polsce, ale też udowadnia, że mimo tego trudnego okresu, wartości ludzkie nie zostały zadeptane i wciąż miłość oraz odwaga napędza do poświęcania się dla najbliższych.

Mamy zatem do czynienia z filmem drogi, który dodatkowo ma terapeutyczny wymiar dla reżysera. Wspomniana postać Jana jest wzorowana bowiem na dziadku reżysera. Stąd w kilku momentach Kolski mógł pozwolić sobie na ciekawe zabiegi i zabawę formą. Wśród filmowych środków dominują tutaj nagrania ze specyficzną narracją z offu, a napięcie niekiedy budowane jest za pomocą dźwięków i zagrożeń nadchodzących z każdej strony.

Dzięki tym zabiegom widać wyczucie i wrażliwość autora. Niewątpliwie w pozytywnym odbiorze całości pomagają też główni bohaterowie. Wcielają się w nich Grażyna Błęcka-Kolska i Jan Jankowski. Są to prawdziwe popisy aktorskie i niewątpliwie wymieniona dwójka poradziła sobie z nimi bez zarzutu. Świetnie się uzupełniają, ale też ich postacie mają zupełnie inne charaktery, które jednak w tej trudnej sytuacji muszą być dodatkowo pełne goryczy i żalu. Świetnie wypadają też wspólne dialogi, które są naprawdę elektryzujące, a niekiedy porażające.

Ułaskawienie bawi się formą, a przy tym prezentuje naprawdę poruszającą historię, gdzie twórca nie boi się dotykania trudnych tematów o sytuacji politycznej kraju oraz wiary w Boga. Tym samym wszystko jest autentyczne i wierzymy w miłość rodziców do swojego zmarłego syna, a także ich postaw, które niekiedy są od siebie różne.

Zarzuty w stronę filmu można kierować jedynie do pozostawienia kilku wątków bez należytego komentarza i poruszenia w momencie odejścia jednego z bohaterów. Ostatecznie jednak Ułaskawienie jest bardzo przemyślaną produkcją, gdzie ogromne wrażenie robi zmiana tonu filmu w drugim akcje, gdzie twórca zaskakuje nas czarnym humorem. Są to znakomite chwile, choć przychodzą trochę znienacka i mogą wprowadzić lekkie zmieszanie. Później jednak wypada to o wiele lepiej i mimo kilku mankamentów, warstwie narracyjnej nie można nic zarzucić.

Ułaskawienie to niespodzianka i film naprawdę świetnie zagrany i zrealizowany z wyczuciem reżysera. Po drodze dzieje się kilka rzeczy, po których można kierować mniej lub bardziej poważne zarzuty, ale naprawdę warto poznać tę historię i zobaczyć, jak została ona opowiedziana. Kolski pokazuje, że wartością jest nie tylko miłość i odwaga, ale też wolność i spokój ducha.

Źródło: Zdjęcie główne: Materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

Wkrótce dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV