Ułaskawienie – recenzja filmu [43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni]
Nowy film Jana Jakuba Kolskiego jest jednym z większych zaskoczeń na tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego w Gdynii. Ułaskawienie to niezwykle prawdziwy i interesujący spacer po filmie o terapeutycznym ubarwieniu.
Nowy film Jana Jakuba Kolskiego jest jednym z większych zaskoczeń na tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego w Gdynii. Ułaskawienie to niezwykle prawdziwy i interesujący spacer po filmie o terapeutycznym ubarwieniu.
Jan Jakub Kolski prowadzi nas przez historię z perspektywy siedemnastoletniego Janka, który opowiada o trudnym losie swoich dziadków. Bohaterowie przemierzają wiele kilometrów, aby pochować swojego syna. Widzowie podróżują razem z nimi i jest to wyprawa naprawdę interesująca. Kolski pokazuje nam nie tylko trudy życia w powojennej Polsce, ale też udowadnia, że mimo tego trudnego okresu, wartości ludzkie nie zostały zadeptane i wciąż miłość oraz odwaga napędza do poświęcania się dla najbliższych.
Mamy zatem do czynienia z filmem drogi, który dodatkowo ma terapeutyczny wymiar dla reżysera. Wspomniana postać Jana jest wzorowana bowiem na dziadku reżysera. Stąd w kilku momentach Kolski mógł pozwolić sobie na ciekawe zabiegi i zabawę formą. Wśród filmowych środków dominują tutaj nagrania ze specyficzną narracją z offu, a napięcie niekiedy budowane jest za pomocą dźwięków i zagrożeń nadchodzących z każdej strony.
Dzięki tym zabiegom widać wyczucie i wrażliwość autora. Niewątpliwie w pozytywnym odbiorze całości pomagają też główni bohaterowie. Wcielają się w nich Grażyna Błęcka-Kolska i Jan Jankowski. Są to prawdziwe popisy aktorskie i niewątpliwie wymieniona dwójka poradziła sobie z nimi bez zarzutu. Świetnie się uzupełniają, ale też ich postacie mają zupełnie inne charaktery, które jednak w tej trudnej sytuacji muszą być dodatkowo pełne goryczy i żalu. Świetnie wypadają też wspólne dialogi, które są naprawdę elektryzujące, a niekiedy porażające.
Ułaskawienie bawi się formą, a przy tym prezentuje naprawdę poruszającą historię, gdzie twórca nie boi się dotykania trudnych tematów o sytuacji politycznej kraju oraz wiary w Boga. Tym samym wszystko jest autentyczne i wierzymy w miłość rodziców do swojego zmarłego syna, a także ich postaw, które niekiedy są od siebie różne.
Zarzuty w stronę filmu można kierować jedynie do pozostawienia kilku wątków bez należytego komentarza i poruszenia w momencie odejścia jednego z bohaterów. Ostatecznie jednak Ułaskawienie jest bardzo przemyślaną produkcją, gdzie ogromne wrażenie robi zmiana tonu filmu w drugim akcje, gdzie twórca zaskakuje nas czarnym humorem. Są to znakomite chwile, choć przychodzą trochę znienacka i mogą wprowadzić lekkie zmieszanie. Później jednak wypada to o wiele lepiej i mimo kilku mankamentów, warstwie narracyjnej nie można nic zarzucić.
Ułaskawienie to niespodzianka i film naprawdę świetnie zagrany i zrealizowany z wyczuciem reżysera. Po drodze dzieje się kilka rzeczy, po których można kierować mniej lub bardziej poważne zarzuty, ale naprawdę warto poznać tę historię i zobaczyć, jak została ona opowiedziana. Kolski pokazuje, że wartością jest nie tylko miłość i odwaga, ale też wolność i spokój ducha.
Źródło: Zdjęcie główne: Materiały prasowe
Poznaj recenzenta
Michał KujawińskiKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1981, kończy 43 lat
ur. 1977, kończy 47 lat
ur. 1966, kończy 58 lat
ur. 1970, kończy 54 lat
ur. 1992, kończy 32 lat