Przeczytaj w weekend

„Umrzeć po raz drugi” – recenzja przedpremierowa

Oceniamy książkę "Umrzeć po raz drugi" Tess Gerritsen - jedenastą część serii, na podstawie której powstaje serial "Partnerki".

Ocena recenzenta:
7/10

Oceniamy książkę "Umrzeć po raz drugi" Tess Gerritsen - jedenastą część serii, na podstawie której powstaje serial "Partnerki".

Tess Gerritsen zaczynała od romansów z wątkiem kryminalnym, by z czasem przejść do thrillerów medycznych (ma ku temu wszelkie predyspozycje, jako że jest lekarzem internistą z długoletnią praktyką) i thrillerów jako takich, chociaż nadal nie wolnych od nawiązań medycznych, tak jak w serii poświęconej kobiecemu duetowi śledczemu – policjantce Jane Rizzoli i patolożce Maurze Isles. "Die Again" jest już jedenastą częścią opowieści o Rizzoli i Isles, a Gerritsen zapewne jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa, tym bardziej że na podstawie tegoż cyklu kręci się serial telewizyjny "Rizzoli & Isles". Z czasem Tess Gerritsen okazała się utalentowaną autorką z niezłym warsztatem pisarskim, liczącą się na rynku thrillerów medycznych i uważaną za najciekawszą autorkę w swoim gatunku. Stephen King stwierdził, że jest lepsza od Cooka, Palmera, a nawet Michaela Crichtona, a w jego domu czytuje się każdą z jej nowych powieści.

W „Die Again” Jane Rizzoli i Maura Isles są już naszymi starymi znajomymi – znamy ich przeszłość, wspólnie prowadzone sprawy, przemyślenia i modus operandi, ale jednocześnie stajemy oko w oko z nowymi przypadkami śmierci: wypatroszonego jak zwierzę taksydermisty, nieostrożnej pracownicy ogrodu zoologicznego, która zginęła z łap pantery, kości znalezionych przy okazji kopania basenu czy morderstw w innych stanach USA przypominających okrutne zejście z tego świata Leona Gotta. Wydarzenia zdają się ze sobą wiązać, chociaż nikt nie jest w stanie ustalić dlaczego. Czyżby w „Umrzeć po raz drugi” duet Rizzoli/Isles miał do czynienia z seryjnym mordercą?

"Umrzeć po raz drugi" - okładka
Źródło: Albatros

Czytelnik ma tę przewagę nad prowadzącymi śledztwo, że w międzyczasie ma wgląd do historii, która rozegrała się kilka lat wcześniej w Botswanie, kiedy to podczas safari zaginęła/zginęła grupa turystów. Niemal cała grupa, jako że jedna osoba ocalała i to ona pomoże rozwiązać zagadkę seryjnego mordercy, czasami podszywającego się pod innych, zdawałoby się – godnych szacunku ludzi. Współpraca trzech kobiet (i policyjnego partnera Rizzoli) po prostu musi przynieść rezultaty, chociaż po drodze nie obywa się bez sytuacji ryzykownych, a ocalała jest zmuszona zweryfikować to, co zapamiętała z wyprawy do buszu. Podwójna narracja to znakomity pomysł, tym bardziej że zaczynamy czytać powieść z jednego punktu widzenia, by zakończyć ją z innego.

Die Again” to nie objawienie literackie, a sprawnie napisane rzemiosło, ale potrafi sprawić wiele przyjemności – dobrze zarysowane postacie (zwłaszcza kobiece), przemyślana sprawa, powolna (co nie znaczy nudnawa) akcja, a do tego smaczki geograficzne, anatomiczne i zoologiczne. Podobnie jak pozostałe powieści Tess Gerritsen tę również czyta się znakomicie. Jak na thriller (medyczny) przystało.

Umrzeć po raz drugi

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Hayley Atwell

Hayley Atwell

ur. 1982, kończy 38 lat

Lily James

Lily James

ur. 1989, kończy 31 lat

Barbara Mularczyk

Barbara Mularczyk

ur. 1984, kończy 36 lat

Wojciech Mecwaldowski

Wojciech Mecwaldowski

ur. 1980, kończy 40 lat

Marshall Allman

Marshall Allman

ur. 1984, kończy 36 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV