Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
8/10

Upadek królestwa: sezon 2, odcinek 1 – recenzja

Sezon 2 serialu Upadek królestwa (The Last Kingdom) udowadnia, że jak na razie jest to o wiele lepszy serial od Wikingów. Fabuła jest przemyślana, a wszystko dobrze się rozwija.

W 2 sezonie cieszy fakt, że w gruncie rzeczy opowiadane wydarzenia odcinają się od Alfreda i Wessex. To oznacza, że dostajemy fabułę pełną świeżości, nowych pomysłów i ciekawych rozwiązań. Cel jest jasno nakreślony w pierwszym odcinku i wychodzi on od finału poprzedniej serii. Uhtred chce zemsty na Kjartanie za zabicie jego przybranego ojca oraz chce odzyskać swoje ziemię. Prosty cel, do którego będą dążyć podczas tego sezonu, z wyraźnym naciskiem na konflikt z przeciwnikiem. I co tu dużo mówić? Jest to fabuła z potencjałem na wiele dobrych odcinków, obok których można dobudować wiele ciekawych wątków pobocznych związanych z walką z wikingami oraz polityką. Nie ma do czego się przyczepić.

Uhtred pod koniec poprzedniej serii był trochę irytujący w swoich decyzjach i zachowaniach. W pewnym etapie rozwoju postaci twórcy poszli w skrajność, przez co ten bohater bardzo na tym ucierpiał. A jest to postać ciekawa, warta lepszej rozbudowy i pokazania w kolejnych odcinkach. Dlatego też dobrze, że pierwszy odcinek pokazuje Uhtreda, jakiego lubimy. Czasem zabawny, pomysłowy, charyzmatyczny z wieloma przywarami, za które jest ganiony przez swoich kompanów. Dobrze zostaje zasugerowana jego relacja z zakonnicą, która mu towarzyszy. Na razie jest to dość sympatyczny duet, który dobrze się ogląda. Mam nadzieję, że w tym aspekcie nie pójdą w stronę romansu, bo tego typu wątki nie działały najlepiej w poprzednim sezonie. Problem mam tylko z jego podejściem do kobiet. Jak tylko pojawia się nowa ładna bohaterka, jego spojrzenie sugeruje dalszy rozwój wydarzeń. Oby w tym aspekcie nie przesadzili i nie szli zgodnie z ogranym scenariuszem, bo to odbiłoby się negatywnie na jakości.

Oczywiście to wszystko nie jest całkowicie oddzielone od wydarzeń w Wessex. Cała fabuła w odpowiednio dopracowany sposób łączy się z ogólną historią, czyli zjednoczeniem Anglii i walką z wikingami. Wprowadzenie wątku nowego króla sąsiadującego z Wessex królestwa jest ciekawy, z dobrze budowanym klimatem (scena koronacji), ale i humorem. To jest duży atut tego sezonu, że sceny zabawne są subtelnie wprowadzane w odpowiednim momencie, gdy pasują i bawią tak, jak trzeba.

W premierze pojawia się kilka nowych postaci, które wyraźnie odegrają ważną rolę. Trudno coś więcej o nich powiedzieć, ale ze wszystkich to Guthred odgrywa najistotniejszą rolę. Jego wątek wydaje się jednym z ważniejszych w tym sezonie, a potencjał zostaje nam bardzo klarownie zarysowany. Jest w nim jednak coś intrygującego i tajemniczego. Tak, jakby ukrywał coś, co potem wyjdzie na jaw. Nie zdziwiłbym się, jeśli okazałby się on kimś innym, niż wszyscy sądzą. Szczególnie, że bohater jest na celowniku duchownych związanych z proroctwem, które najprawdopodobniej jest zmyślone. To ma szansę być wartościowym dodatkiem w tej serii.

Dobra, ciekawa premiera 2 sezonu serialu Upadek królestwa, która utrzymuje poziom, do jakiego ta produkcja przyzwyczaiła. Cieszy, że nie ma spadku jakości, bohaterowie są zawsze jacyś (nawet ci nowi) i nic na razie nie irytuje. Dostajemy spokojny wstęp do historii, która może emocjonować przez kolejne odcinki.

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe

Poznaj recenzenta

Adam Siennica
Zastępca redaktora naczelnego naEKRANIE,pl. Dziennikarz z zamiłowania. Fan Gwiezdnych Wojen od ponad 20 lat, wychowywał się na chińskim kung fu, kreskówkach i filmach z dużymi potworami. Nie stroni od żadnego gatunku w kinie i telewizji. Choć boi się oglądać horrory. Uwielbia efekciarskie superprodukcje, komedie z mądrym, uniwersalnym humorem i inteligentne kino. Najważniejsze w filmach i serialach są emocje. Prywatnie lubi fotografować i kolekcjonować gadżety ze Star Wars.

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
0 -

Kto zagra Wiedźmina? Wiemy, kiedy poznamy…

W miniony weekend w Poznaniu odbył się Pyrkon. Tam też podczas panelu Legend Polskich reżyser…

Piotr Piskozub
spoilery
0 -

Avengers: Wojna bez granic – producent…

Okazuje się, że jeden z producentów miał naciskać na to, by w filmie Avengers: Wojna…

Adam Siennica
0 -

Zachary Levi jako Shazam! Pierwsze oficjalne…

Shazam! to kolejny film o superbohaterze ze świata Batmana i Supermana. W głównej roli występuje…

Adam Siennica
0 -

Lucyfer – zostaną wyemitowane pozostałe nakręcone…

Wciąż nie ma żadnych informacji o tym, czy ktoś jest zainteresowany przejęciem Lucyfera. FOX jednak…

Piotr Piskozub
spoilery
0 -

Dlaczego Agenci T.A.R.C.Z.Y. pominęli wydarzenia z…

Wiemy już, dlaczego w serialu Agenci T.A.R.C.Z.Y. pominięto wydarzenia z filmu Avengers: Wojna bez granic.

Piotr Piskozub
0 -

Deadpool 2 i Avengers 4 w…

W sieci pojawiła się karkołomna teoria, wedle której akcja filmów Deadpool 2 i Avengers 4…

Co o tym sądzisz?