Zupełnie normalna rodzina - recenzja książki

Zupełnie normalna rodzina to bestseller napisany przez szwedzkiego pisarza M. T. Edvardssona, który odniósł ogromny sukces w rodzimym kraju i pomału zdobywa popularność w innych państwach. Patrząc na fabułę, można zrozumieć, skąd ten fenomen, jednak nie wszystko gra w tej powieści tak jak powinno.

Ocena recenzenta:
7/10

Zupełnie normalna rodzina to bestseller napisany przez szwedzkiego pisarza M. T. Edvardssona, który odniósł ogromny sukces w rodzimym kraju i pomału zdobywa popularność w innych państwach. Patrząc na fabułę, można zrozumieć, skąd ten fenomen, jednak nie wszystko gra w tej powieści tak jak powinno.

Adam myśli, że wiedzie zupełnie normalne życie. Mieszka w małym miasteczku Lund, gdzie pracuje jako pastor. Ożenił się z cudowną, kochającą kobietą, z zawodu prawniczką, którą poznał na studiach. Spotyka się z tymi samymi przyjaciółmi od lat. Ma również córkę, Stellę, z którą przez większość czasu utrzymywał bardzo dobry kontakt. Kłótnie czy rodzinne problemy intuicyjnie przerzuca na trudne dojrzewanie swojej latorośli. Aż pewnego dnia zostaje poinformowany, że Stella zabiła człowieka.

Najmocniejszym punktem tej powieści jest jej sam konstrukt. Książka jest podzielona na trzy części, z czego każda z nich jest opowiedziana odpowiednio z perspektywy Adama, jego córki i żony. Dzięki temu nie tylko możemy dowiedzieć się więcej o historii tej rodziny, ale także spojrzeć na różne wątki z trzech narracji – i odkrywamy, że każde z bohaterów zapamiętało je inaczej. Taka struktura, choć dosyć znana zarówno w powieściach, jak i filmach czy serialach (np. amerykański The Affair), nadal jest atrakcyjna dla czytelników – i nic w tym dziwnego. I właśnie to, że odkrywamy różne perspektywy tej rodziny, ich brudy, zawiłości, myśli i uczucia o sobie nawzajem, jest najciekawszym aspektem dla czytelnika. Sama intryga kryminalna jest bardziej tłem dla tej historii, niż głównym wątkiem, z czego autor zdaje sobie dokładnie sprawę – tego, czy Stella zabiła człowieka, dowiadujemy się na samym końcu, w krótkim epilogu.

Zupełnie normalna rodzina - okładkaŹródło: Znak

Pisarzowi udało się również to, że jego bohaterowie dają się lubić, przynajmniej każde z nich z własnej perspektywy. Adam jawi się jako dobry, ciepły ojciec, którego córka wymknęła się spod kontroli. Stella w swojej wersji to niezrozumiana, choć specyficzna nastolatka, która jest jednak dzielna i lojalna. A jej matka to osoba próbująca wyjść z własnej strefy komfortu, gdzie łatwiej jej było uciec w pracę, niż żyć z własną rodziną. To, jakie każde z nich ma wizję na temat siebie nawzajem, po każdej części może zadziwić. Z drugiej strony – niesamowite może być też to, że każde z nich, już jako nie narrator, może być całkiem irytujące. Tak czy siak ta zmiana czasem jest dosyć ostra – zwłaszcza porównując perspektywę ojca i córki.

Książka ma jednak dosyć spory minus, którym jest język. Nie wiem, czy to z powodu tłumaczenia, czy również oryginał na to cierpi, ale na samym początku język wydawał mi się dosyć toporny, wypruty z emocji i szczegółów. Na szczęście z każdą stroną wczuwałam się w powieść coraz bardziej, dzięki  czemu ten mankament przestał mi przeszkadzać.

Zupełnie normalna rodzina to następna książka od naszych szwedzkich sąsiadów, która nadal utrwala popularność powieści stamtąd. Ta historia odróżnia się jednak od reszty, stawiając bardziej na wątki rodzinne niż samą sprawą kryminalną. Zupełnie normalna rodzina na pewno można polecić dla wielbicieli tych szwedzkich kryminalno-obyczajowych powieści, którym nie znudziły się jeszcze mroczne strony Szwecji. Reszcie czytelników – niekoniecznie.

Źródło: fot. Znak

Zupełnie normalna rodzina

Co o tym sądzisz?

Wkrótce dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV