All American (2018-2019)

All American

Fabuła serialu All American skupia się na wschodzącej gwieździe footballu, licealiście z Los Angeles. Chłopak zostaje zrekrutowany do drużyny Beverly Hills High i z biegiem czasu coraz bardziej dostrzega ścieranie się dwóch światów. Fabuła jest inspirowana biografią gracza Spencera Paysingera.

Trailery i materiały wideo

All American - zwiastun

Najnowsza recenzja redakcji

All American pod wieloma względami wpisuje się w styl seriali produkowanych przez The CW. Jest młodzieżowy klimat, aktorzy mają ładnie wyglądać na ekranie, a na horyzoncie są jakieś romanse (potencjalny trójkąt...). Tak jest na pierwszy rzut oka, bo z uwagi na osadzenie fabuła na barkach licealisty Spencera Jamesa, wszystko musi związek z nastolatkami i ich światem. Wbrew pozorom na razie nic tutaj nie popada w skrajności rodem z opery mydlanej. Czuć, że to jest integralna część konwencji serialu, ale nie najważniejsza.

Plusem jest oparcie tej fabuły na życiu Spencera Paysingera, czyli prawdziwego futbolisty, który osiągnął sukces w NFL. Czuć w opowiadanej historii, że twórcy nie chcą powielać problemów młodzieżowych oper mydlanych stacji The CW, ale po prostu dać nam fabułę tak autentyczną, jak to tylko możliwe. Wiele o tym mówi pierwsza scena, gdzie bohater cieszy się z wygranego meczu, a obok boiska ktoś zostaje zastrzelony przez bandziorów. Szybko się okazuje, że wbrew pozorom ta historia nie jest tak kolorowa, bajkowa i idealistyczna, jak wiele innych produkcji tej telewizji. Spencer James okazuje się postacią interesującą, a młodemu aktorowi nie brak ekranowej charyzmy. Niby jest wpisany w gatunkowe standardy: chłopak z biednej dzielnicy, problemy w domu, dobre serce, a czasem brak mu rozsądku. Jednak szybko okazuje się, że wzbudza on sympatię i może być kimś więcej, niż tylko stereotypem odtworzonym na ekranie.

Pilot robi to, co powinien i nie za bardzo wychodzi ponad oczekiwania. To działa trochę jak miecz obosieczny. Z jednej strony wiemy, że początek ekspozycji musiał wyglądać właśnie tak: przedstawienie bohaterów, ich relacji (Spencer z trenerem jak ojciec i syn, zazdrość rodzonego potomka) oraz tego, co będzie napędzać historię (jest zasugerowana pewna tajemnica). Z drugiej strony wszystko w pilocie jest oczywiste i zgodne ze gatunkowymi standardami. Twórcy nie starali się wychodzić z jakimiś oryginalnymi pomysłami na tym etapie, dając wszystko takie, jakie powinno być. Takie podejście może niektóre osoby odepchnąć od tego serialu po pierwszym odcinku,  bo to buduje takie wrażenie wtórności. Być może niesłuszne.

Przekonuje mnie jednak to, jak ta historia jest opowiadana. Czuć, że pomimo pewnych gatunkowych klisz odcinek w takiej formie był potrzebny i konieczny. Czuć, że twórcy robią to z sercem, bo emocje są w tym obecne i odczuwalne. Kupuję przedstawienie Spencera Jamesa jako bohatera z problemami, który chce je przezwyciężać. Jeśli twórcy znajdą równowagę w opowiadaniu o rozwoju jego osoby jako człowieka i futbolisty, może z tego wyjść coś naprawdę dobrego. Wiele problemów poruszono sprawnie i na poziomie, a to samo w sobie jest obiecujące.

All American zaczyna się spokojnie, mocno trzymając się gatunkowych schematów, ale czuć w wielu miejscach, że potencjał jest tu na coś naprawdę dobrego. Kolejne odcinki pokażą, czy twórcy są w stanie go wykorzystać.

Sezony

Sezon 1

 1. Pilot (7 października 2019)
 2. 99 Problems (17 października 2018)
 3. i (24 października 2018)
 4. Lose Yourself (7 listopada 2018)
 5. All We Got (14 listopada 2018)
 6. The Choice is Yours (28 listopada 2018)
 7. California Love (5 grudnia 2018)
 8. Homecoming (12 grudnia 2018)
 9. Keep Ya Head Up (16 stycznia 2019)
 10. m.A.A.d. city (23 stycznia 2019)
 11. All Eyez on Me (30 stycznia 2019)
 12. Back in the Day (6 lutego 2019)
 13. Legacy (27 lutego 2019)
 14. Regulate (6 marca 2019)
 15. Best Kept Secret (13 marca 2019)
 16. Championships (20 marca 2019)
 17. Episode #1.17
 18. Episode #1.18
 19. Episode #1.19
 20. Episode #1.20
 21. Episode #1.21
 22. Episode #1.22

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV