Repertuar kin Nowość Program TV

Pod kopułą (2013)

Under the Dome

Śr. ocena 6.7

Znasz ten serial? Oceń!

0,0

Zgłoś błąd na stronie

Trailery i materiały video

Under the Dome - Creating Chester's Mill

Najnowsza recenzja redakcji

UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

„Pod kopułą” ma swoje momenty w finałowym odcinku serialu, ale za dużo w tym znanych widzom nieporozumień i absurdów, które raziły przez cały 3. sezon. Twórcy popełniają tu kardynalny błąd.

Na nudę w finale „Pod kopułą” narzekać nie można. Dzieje się o wiele więcej niż w całym 3. sezonie, nie brak też istotnych zgonów znanych bohaterów, ale wszystko to zaledwie czubek góry lodowej. Cała reszta prezentuje poziom typowy dla tego serialu – absurdy, komiczne aktorstwo i oczywiste zwroty akcji.

W 13. odcinku zginęło zaledwie dwóch znanych widzom bohaterów. Na pierwszy ogień poszedł Sam, którego śmierć była nudna i oczywista. Potem przyszła kolej na Juniora, co nawet wyszło tutaj nieźle. Jego śmierć z ręki Jima jest jedynym motywem finału, który wzbudza emocje. Zasługa w tym Deana Norrisa, któremu ten jedyny raz coś chciało się z siebie wykrzesać. Koniec końców to właśnie Jim pozostaje jedynym wyrazistym i ciekawym bohaterem tego serialu mimo pewnego przerysowania.

Motyw wysadzenia kopuły jest oparty na banałach. Kiedy Dawn zaczęła manipulować Joe’em i Nori, dalsza kolej wydarzeń była oczywista. Plus tutaj taki, że fajnie to wygląda pod względem wizualnym i ma jakiś klimat. Formalności stało się zadość, więc takim sposobem dostaliśmy jedyne fajerwerki finału.

Wydarzenia po upadnięciu kopuły to ograne i oczywiste schematy, ale poprawnie odtworzone. Wszystko idzie w odpowiednim kierunku – Jim robi z siebie bohatera, Barbie romansuje z Julią. Na tym powinno się skończyć, twórcy jednak stwierdzili, że pozostawią otwarte zakończenie, więc jakimś cudem Dawn, córka Barbiego, przeżyła i planuje kontratak. Takim sposobem „Pod kopułą” zostało w finale obdarte z klimatu zamknięcia, więc koniec końców nie warto nawet wracać do tego serialu. Możemy go śmiało dołączyć do wielu innych produkcji, które nie były w stanie odpowiednio zamknąć historii. Z drugiej strony – kopuła opadła, więc ewentualny 4. sezon byłby trochę sprzeczny z tytułem serialu. Pozostaje tylko pytanie, po co w takim razie pozostawiono otwarte zakończenie. Ten serial ostatecznie traci przez taki zabieg, bo przestaje być zamkniętą całością.

Jak Dean Norris w roli Jima to najjaśniejszy punkt serialu, tak Kylie Binbury w roli Evy/Dawn jest najgorszym. Młoda aktorka jest okropna w roli nowej królowej i może jedynie wywołać śmiech. Nie jest to może nic dziwnego, bo zachowania prawie wszystkich bohaterów wyglądają zabawnie w tym serialu, ale zdecydowanie Dawn wyjątkowo „błyszczy” w tym aspekcie.

Pod kopułą” to momentami serial głupi, absurdalny, zabawny i dziwny. Przez słabe, otwarte zakończenie całej historii i nieudany 3. sezon nie mogę powiedzieć, że warto w ogóle zaczynać z nim przygodę. Jest źle i po prostu nie warto, bo przyjemność z oglądania szybko znika.

Pokaż całą recenzję

Obsada

Dale "Barbie" Barbara
Julia Shumway
James "Junior" Rennie
Joe McAlister
Norrie Calvert-Hill
James "Big Jim" Rennie

Sezony

Sezon 1:

Sezon 2:

Sezon 3:

 

 

Powiązane Artykuły

Norbert Zaskórski
1-

Stephen King i jego mroczne (i nie tylko) wizje na ekranie

Stephen King to obecnie jeden z najbogatszych pisarzy świata. O prawa do ekranizacji jego twórczości…

Piotr "Venom" Wosik
1-

Twórcy LOST: Zagubieni – czym zajmują się dzisiaj?

Czasem on przynosi jej kwiaty i mówi, że to bez okazji. Czasem coś ukrywa, a…

Krzysztof Spór
1-

Premiery DVD i Blu-ray – marzec 2016

Marzec przyniesie na rynku DVD i Blu-ray sporo bardzo ciekawych premier. Wśród wydarzeń znajdą się…

Krzysztof Spór
1-

Premiery DVD i Blu-ray – styczeń 2016

Po nieco dłuższej niż zazwyczaj przerwie na rynku DVD i Blu-ray główni gracze powracają ze…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.