Repertuar kin Nowość Program TV

Wataha (2014)

Śr. ocena 7.3

Znasz ten serial? Oceń!

0,0

Trailery i materiały video

Najnowsza recenzja redakcji

Informacja o kontynuacji tego serialu była dużym zaskoczeniem. Mało która rodzima produkcja dostaje drugi sezon po tak długiej przerwie.

Po czterech latach reżyserzy Katarzyna Adamik (Amok) wraz z Janem P. Matuszyńskim (Ostatnia rodzina) wracają do opowieści o bieszczadzkiej straży granicznej. Akcja toczy się w malowniczym miejscu, w którym już dawno zatrzymał się czas. Grany przez Leszka Lichotę Rebrow nadal ukrywa się w głębi lasów przed polskim wymiarem sprawiedliwości. Wyglądem zaczyna przypominać Szeptuna z pierwszego sezonu. Ale to nie on, tym razem, jest źródłem zainteresowania policji i prokuratury. W jednym z pieców, które służą do wypalania węgla znaleziono kilkanaście ciał uchodźców. Do rozwiązania zagadki ich śmierci zostaje oddelegowana prokurator Dobosz (Aleksandra Popławska). Kobieta, która już raz przegrała z bieszczadzką mafią.

Tym razem akcja Watahy dzieje się zimą, co jeszcze bardziej potęguje klimat grozy i niebezpieczeństwa. Lasy obsypane śniegiem. Szare miasteczka. Bieszczady o tej porze roku wyglądają fenomenalnie, a strona wizualna tej produkcji jest jej najmocniejszym punktem. Jednak ta pora roku jest najtrudniejsza dla wszystkich, którzy muszą wtedy pracować w plenerze. Stąd podenerwowanie w szeregach straży granicznej, której zadania przyjdzie nam oglądać. Choć muszę przyznać, że stojący na czele scenarzystów Piotr Szymanek znacznie poprawił jakość scenariusza w porównaniu z pierwszą odsłoną. Nie ma dłużyzn i rozmów prowadzących donikąd co było największym grzechem poprzedniego sezonu. Historia jest ciekawsza i bardziej przykuwa uwagę widza, niemniej akcja rusza z kopyta dopiero w drugim odcinku. Pierwszy służy raczej jako ponowne przedstawienie wszystkich bohaterów i wyjaśnienie tego co się z nimi

działo. Jest to pewnego rodzaju prolog. Dowiemy się z niego co przez te lata porabiał Rebrow i czy faktycznie wszyscy z jego otoczenia o nim zapomnieli. Z jakimi problemami musiała borykać się pani prokurator po tym jak jej dochodzenie w Bieszczadach okazało się jednym wielkim fiaskiem. No i czy komendantowi Markowskiemu udało się pozbierać oddział po ostatnich wydarzeniach.

W obsadzie pojawiają się nowe twarze, jak choćby Grzegorz Damięcki, grający agenta ABW czy Matylda Damięcka jako nowy nabytek straży granicznej. Mnie osobiście ucieszył powrót do serialu Jacka Lenartowicza czyli pyskatego Łuczaka i Jarosława Boberka jako znudzonego swoją pracą policjanta Świtalskiego. Może nie są to znaczące postacie, ale za każdym razem jak się pojawiały na ekranie w pierwszym sezonie to kradły show. Tak jest i teraz.

Znasz ten serial?

Oceń, jak Ci się podobał:

0,0

Widać, że HBO uczy się na błędach i wyciągnęło odpowiednie wnioski. Nowa Wataha jest wolna od błędów pierwszej części. Jest mroczniejsza, posiada ciekawą intrygę kryminalną i szybszą akcję. Może to wynikać z tego, że 2. sezon ma jedynie 6 odcinków. Jeśli tempo dwóch pierwszych odcinków zostanie utrzymane, to będzie to jeden z lepszych rodzimych seriali tego roku.

Pokaż całą recenzję

Obsada

Wiktor Rebrow
Natalia Tatarkiewicz
Adam Grzywaczewski

Sezony

Sezon 1:

Sezon 2:

Powiązane Artykuły

Katarzyna Piórecka
weekend
-

Tajemnicze kwoty europejskie. Czy jest się czego bać?

Dla wielu osób Unia Europejska jawi się jako przedziwny twór, który zasadniczo coś tam sobie…

Dawid Muszyński
weekend
-

[Na planie] Warszawa zamienia się w Szwecję – podglądamy, jak powstają Nielegalni Canal+

Grzegorz Damięcki, Agnieszka Grochowska i Andrzej Seweryn są gwiazdami nowego serialu Canal+, kręconego na podstawie…

Wiktor Fisz
weekend
-

Hipnotyzowanie widza, czyli jak znieść telewizyjny majdan

„Jedni się bawią, oglądając bezpretensjonalny program rozrywkowy, inni wyluzowują się, publikując bluzgi w sieci”, powiedział…

Dawid Muszyński
weekend
-

Nie znikam z kina – rozmawiamy z Mają Ostaszewską

Z Mają Ostaszewską spotkaliśmy się na planie drugiego sezonu serialu Diagnoza, by porozmawiać o nominacjach…

Co o tym sądzisz?