5G i 8K w jednym. Samsung ma ambitne plany wobec rynku telewizyjnego

Lada moment rozpoczną się dwie wielki rewolucje w branży technologicznej. Producenci telewizorów będą przekonywać nas do rozdzielczości 8K, a firmy z sektora mobilnego spróbują upowszechnić 5G. Samsung chce połączyć oba rozwiązania w jednym sprzęcie.

Lada moment rozpoczną się dwie wielki rewolucje w branży technologicznej. Producenci telewizorów będą przekonywać nas do rozdzielczości 8K, a firmy z sektora mobilnego spróbują upowszechnić 5G. Samsung chce połączyć oba rozwiązania w jednym sprzęcie.

Emil Borzechowski
Emil Borzechowski
Tagi:  8K 

Współczesne telewizory nie przypominają urządzeń sprzed kilkunastu lat, które służyły wyłącznie do wyświetlania obrazu przesyłanego po kablu. Dzięki rozwojowi internetu rzeczy nasze odbiorniki ewoluowały, stały się inteligentnym narzędziem zdolnym do kontrolowania otoczenia czy pobierania informacji z sieci. Prostym, zminiaturyzowanym komputerem ukrytym w telewizyjnej obudowie, który daje nam dostęp do wielu aplikacji.

Inżynierowie Samsunga poszli nawet o krok dalej i postanowili zamienić telewizory w interaktywne obraz. W ten sposób narodziła się linia The Frame, urządzeń wyświetlających słynne dzieła sztuki, kiedy nie korzystamy z urządzenia. To był jednak dopiero początek formowania nowej wizji telewizyjnego świata. Koreańska korporacja pracuje nad prototypowym odbiornikiem wyposażonym w moduł 5G.

Ten ambitny plan zrealizuje we współpracy z południowokoreańską firmą telekomunikacyjną SK Telecom. W ramach programu partnerskiego powstanie telewizor nowej generacji wyposażony zarówno w matrycę 8K , jak i moduł 5G, dzięki czemu wyświetli materiały w wysokiej rozdzielczości i będzie błyskawicznie wymieniał dane z innymi urządzeniami w sieci. Zapowiadane urządzenie ma wskazać kierunek rozwoju dla całej branży. Oto jak o porozumieniu wypowiadają się przedstawiciele telekomu:

Obie firmy zgodziły się wspólnie opracować telewizor 5G-8K, aby dostarczyć użytkownikom nowych wrażeń m.in. poprzez wdrożenie eSpace, hiperprzestrzennej platformy SK Telecom, która odtworzy świat rzeczywisty w cyberprzestrzeni, oraz stworzenie 5G Sero TV, telewizora 5G, który ustawimy w pionie bądź w poziomie, aby zapewnić smartfonową swobodę korzystania z interfejsu użytkownika.

Na papierze projekt prezentuje się bardzo ambitnie. Czas pokaże, czy uda się zrealizować to przedsięwzięcie. Przedstawiciele SK Telecom liczą na to, że połączenie błyskawicznego przesyłu danych za pośrednictwem 5G oraz telewizji wysokich rozdzielczości pozwoli zrewolucjonizować cyfrową rozrywkę i na dobre wprowadzić społeczeństwo do świata hipermediów.

Źródło: Ubergizmo / Zdjęcie: materiały własne, IFA

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV