Apple, Amazon, Google, Microsoft i Pandora pozwane za piractwo
Spadkobiercy praw do utworów Harolda Arlena, twórcy popularnych hollywoodzkich piosenek filmowych, pozwali największe korporacje na świecie w związku z nieuprawnionym rozpowszechnianiem utworów artysty.
Spadkobiercy praw do utworów Harolda Arlena, twórcy popularnych hollywoodzkich piosenek filmowych, pozwali największe korporacje na świecie w związku z nieuprawnionym rozpowszechnianiem utworów artysty.
Harold Arlen był wybitnym kompozytorem dwudziestego wieku. Historia zapamięta go przede wszystkim jako twórcę utworu Somewhere Over the Rainbow do filmu Czarnoksiężnik z Oz, który w 1939 roku zgarnął Oscara za Najlepszą piosenkę oryginalną. Podczas swojej kilkudziesięcioletniej kariery Arlen napisał przeszło 400 utworów, współpracował przy produkcji wielu hollywoodzkich filmów oraz musicali broadway’owych. I choć zmarł w 1986 roku, wkrótce może zrobić się o nim naprawdę głośno. Wszystko za sprawą pozwu, jaki złożyli spadkobiercy praw do jego utworów.
Na cenzurowanym znalazły się firmy Apple, Amazon, Google, Microsoft oraz Pandora, które oskarżono o nieuprawnioną sprzedaż oraz udostępnianie części najpopularniejszych utworów artysty. Jak poinformowali dziennikarze Forbesa, we wniosku wspomniano o “masowym procederze piracenia muzyki”, w ramach którego wykryto przeszło 6 tysięcy nieautoryzowanych nagrań.
W dokumentach wskazano kilka przykładów nieuprawnionego wykorzystywania utworów. Wspomniano m.in. o jednym z dwóch albumów Once Again… Ethel Ennis, który można znaleźć na platformie Apple Music. W tym przypadku zauważono, że z okładki usunięto logo RCA Victor. Przytoczono także dwie wersje soundtracków do musicalu Jamaica, jakie można znaleźć w sklepie Amazon. Jedną z nich, dystrybuowaną za pośrednictwem wytwórni Masterworks Broadway, można ściągnąć za równowartość 9,99 $, zaś nieautoryzowaną kopię od Soundtrack Classics – za 3,99 $. Na tej drugiej kopi również nie umieszczono logo RCA Victor.
Według spadkobierców wszystkie wskazane podmioty miały pełną świadomość, że oferują klientom pirackie wersje utworów i powinny ponieść za to karę. Pozew liczy 148 stron i postępowanie przeciwko wspomnianym gigantom technologicznym z pewnością będzie toczyć się przez wiele miesięcy. I, jeśli przebiegnie po myśli pozywających, może skończyć się gigantycznym odszkodowaniem.
Źródło: The Verge / Zdjęcie: MGM
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1990, kończy 35 lat
ur. 1976, kończy 49 lat
ur. 1982, kończy 43 lat
ur. 1961, kończy 64 lat
ur. 1977, kończy 48 lat