Przeczytaj w weekend

Google przestanie świadczyć usługi Huawei. Koniec z aktualizacjami Androida i usługami Google

Na mocy regulacji podpisanych przez Donalda Trumpa firma Alphabet, spółka-matka Google, zawiesza współpracę z firmą Huawei.

Na mocy regulacji podpisanych przez Donalda Trumpa firma Alphabet, spółka-matka Google, zawiesza współpracę z firmą Huawei.

Emil Borzechowski

Emil Borzechowski

Tagi:  Huawei 

Agencja prasowa Reuters poinformowała, że w wyniku nowych regulacji prawnych przeforsowanych przez administrację Donalda Trumpa, produkty Huawei zostaną odcięte od części usług oferowanych przez Google. Zgodnie z nowym prawem władze Stanów Zjednoczonych mogą wymusić na sieciach telekomunikacyjnych zaprzestanie korzystania z usług oraz sprzętu, które godzą w bezpieczeństwo państwa. Jedną z firm, która znalazła się na cenzurowanym jest właśnie Huawei. W związku z tym Google zostało zobligowane do zerwania współpracy z tą korporacją.

Dotychczas utarczki pomiędzy amerykańską władzą a Huawei nie miały bezpośredniego wpływu na kondycję chińskiej firmy na innych rynkach, ale wkrótce to się zmieni. W wyniku wspomnianych regulacji urządzenia Huawei zostaną odcięte od aktualizacji dla Androida. Co więcej, nowe smartfony i tablety korporacji funkcjonujące w oparciu o ten system operacyjny nie będą mogły korzystać z takich aplikacji jak Sklep Play czy Gmail.

Firma Huawei wciąż będzie mogła instalować czystego Androida, gdyż sam system funkcjonuje na zasadach open source i udostępniany jest za darmo. To jednak marne pocieszenie dla przyszłych użytkowników sprzętów od tej chińskiej firmy, gdyż bez dostępu do usług Google telefony będą okrojone z większości podstawowych funkcjonalności Androida. Najboleśniejszy może okazać się brak dostępu do Sklepu Play, a co za tym idzie – milionów aplikacji użytkowych oraz gier.

Warto zauważyć, że nowe regulacje nie uderzą wyłącznie w posiadaczy sprzętów Huawei w USA. Google nie będzie mogło udostępniać swoich usług na wszystkich smartfonach i tabletach niezależnie od tego, na jaki rynek finalnie trafią. Pracownicy amerykańskiej korporacji postanowili ostudzić nieco nastroje internautów i poinformowali, że dotychczasowi użytkownicy urządzeń Huawei nie stracą dostępu do takich usług jak Sklep Play:

Niestety, niektóre funkcje Androida nawet dla nich mają zostać ograniczone. Jeśli w najbliższym czasie nie dojdzie do porozumienia pomiędzy władzami USA a Huawei, posiadacze urządzeń mobilnych tej korporacji zostaną odcięci od aktualizacji bezpieczeństwa oraz nowych wersji systemu operacyjnego.

Źródło: Engadget / Zdjęcie: Huawei

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV