Apple pokaże swoje filmy w kinach, zanim te trafią na platformę Apple TV+

Za pośrednictwem portalu Variety, osoby blisko związane z planami Apple i Apple TV+ zdradziły, że w planach jest wypuszczanie pełnometrażowych filmów do kin.

Za pośrednictwem portalu Variety, osoby blisko związane z planami Apple i Apple TV+ zdradziły, że w planach jest wypuszczanie pełnometrażowych filmów do kin.

Michał Kujawiński
Michał Kujawiński
Tagi:  Apple 

Wczoraj informowaliśmy o kinowej dystrybucji filmu The Banker od Apple'a. Teraz źródła rozszerzają te doniesienia o nowe informacje. W planach Apple jest kinowa dystrybucja dla swoich pełnometrażowych hitów, ale mają działać inaczej niż Netflix i chcą pozostać w dobrych relacjach z kinami. W ten sposób kinowa premiera filmu, poprzedzałaby debiut na platformie Apple TV+ o kilka tygodni.

Jednym z pierwszych kinowych debiutów Apple'a jest film On the Rocks Sofii Coppoli, w którym występuje Rashida Jones jako młoda kobieta, która ponownie nawiąże kontakt z ekscentrycznym ojcem, w którego wcieli się Bill Murray. Apple spodziewa się wydania projektu w połowie 2020 roku, być może po premierze na tak głośnym wydarzeniu, jak Festiwal Filmowy w Cannes. W tym roku pojawić mają się jednak jeszcze trzy projekty z możliwością kandydowania do Oscara w różnych kategoriach. Pojawi się m.in. dokument The Elephant Queen i będzie to pierwszy oryginalny film Apple, który trafi do kin 18 października. Na platformie Apple TV+ miałby się pojawić 1 listopada, kiedy uruchomiony zostanie serwis. Następnie w planach jest film Hala, opowiadający historię muzułmańskiej dziewczyny, która próbuje pogodzić życie z religijnymi ideałami swojej rodziny. Do kin produkcja trafi 22 listopada i dostępna ma być na platformie prawdopodobnie w grudniu. Wreszcie film The Banker, gdzie wystąpią Anthony Mackie i Samuel L. Jackson o afroamerykańskich przedsiębiorcach z lat 50., zostanie wydany 6 grudnia, a premiera streamingowa miałaby odbyć się w styczniu przyszłego roku. 

Tym samym raport Variety łączy się z doniesieniami The Wall Street Journal, gdzie padła sugestia, że Apple dąży do bardziej tradycyjnej premiery kinowej w przypadku niektórych swoich oryginalnych filmów. W przypadku Netflixa, filmy trafiają do kinowej dystrybucji zazwyczaj na dwa tygodnie przed premierą w serwisie. W przypadku Apple'a może być to nawet do 12 tygodni. Skąd taka polityka Apple'a? Jednym z powodów jest chęć nawiązania współpracy z uznanymi twórcami i znanymi aktorami, którzy mogą mieć wątpliwości biorąc udział w projekcie skierowanym na "mały ekran". Innym argumentem jest także przyciąganie do Apple TV+ większej liczby subskrybentów spośród widzów kinowych, którzy nie są jeszcze przekonani do korzystania z serwisów streamingowych. 

Zamiast postrzegać kinową dystrybucję jedynie w kwestii większego zarobku i możliwości ubiegania się o nagrody, Apple ma widzieć w tym prestiż i budowanie swojej marki. Tym samym stosując strategię podobną do Amazon Studios, a także skupiając się na projektach o dużym budżecie, ale poprzedzając serwisową premierę o kilka tygodni. Usługa wystartuje 1 listopada w Stanach Zjednoczonych. 

Źródło: variety.com/.zdjęcie główne: apple

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Paul Rudd

Paul Rudd

ur. 1969, kończy 51 lat

Michael Rooker

Michael Rooker

ur. 1955, kończy 65 lat

Billy Dee Williams

Billy Dee Williams

ur. 1937, kończy 83 lat

Peyton List

Peyton List

ur. 1998, kończy 22 lat

Sofia Boutella

Sofia Boutella

ur. 1982, kończy 38 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV