Apple rozstaje się ze słynnym projektantem

Jony Ive, ikona współczesnego wzornictwa technologicznego, podjął decyzję o odejściu ze struktur Apple. Projektant założy własną firmę… która będzie pracować m.in. dla Apple.

Jony Ive, ikona współczesnego wzornictwa technologicznego, podjął decyzję o odejściu ze struktur Apple. Projektant założy własną firmę… która będzie pracować m.in. dla Apple.

Emil Borzechowski
Emil Borzechowski
Tagi:  Jony Ive 

Po dwudziestu siedmiu latach słynny brytyjski projektant przemysłowy postanowił rozstać się z firmą, która przyniosła mu sławę. Jony Ive doprowadził Apple na szczyty popularności. To on był odpowiedzialny za opracowanie wizerunku najbardziej przełomowych urządzeń w historii firmy - współpracował przy projektowaniu Maców, iPodów oraz iPhone’ów. Spod jego ręki wyszedł także projekt Apple Park, nowej siedziby firmy z Cupertino. Teraz Ive zamierza pracować na własną rękę.

Projektant zapowiedział, że mimo formalnego rozstania z Apple, nie zamierza zrywać kontaktów biznesowych z firmą, która uczyniła go sławnym i bogatym. Ive planuje założyć własne studio projektowe LoveFrom, którego pierwszym klientem będzie jego dotychczasowy pracodawca.

Było kilka kluczowych projektów, które czułem,  że zakończyłem. Na przykład Apple Park, projekt który wystartował w 2004 roku, a kilka tygodni temu oficjalnie go otworzyliśmy – tak Ive wyjaśnia powody swojego odejścia na łamach dziennika Financial Times.

Co ciekawe, nazwa jego nowej firmy nawiązuje do pewnego cytatu Steve’a Jobsa, w którym ten wspominał, że Apple chce projektować urządzenia z troską i miłością dla ludzi, których jej pracownicy nigdy nie będą mogli poznać. Ive będzie także kontynuował współpracę z australijskim projektantem Markiem Newsonem, który dołączył do Apple w 2014 roku i był współodpowiedzialny m.in. za stworzenie wizerunku Apple Watcha.

Jony to prawdziwa osobliwość w świecie wzornictwa i jego roli we wskrzeszeniu Apple nie da się przecenić. Od olśniewającego iMaca w 1998 roku poprzez iPhone’a oraz bezprecedensowo ambitny projekt Apple Park, w który włożył w ostatnim czasie tyle energii i troski – tak o odchodzącym projektancie wypowiedział się obecny CEO firmy, Tim Cook.

Współpraca pomiędzy Apple oraz Ive’em wkracza w nowy etap. Nie wiadomo, co tak naprawdę było powodem rozstania się wybitnego artysty z firmą. Ale jego odejście będzie z pewnością początkiem nowej ery w historii amerykańskiej korporacji.

 

Źródło: Engadget / Zdjęcie: Wikipedia, Marcus Dawes

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV