Przeczytaj w weekend

Astronauci będą pracować w hełmach w stylu Iron Mana

Podbój kosmosu odbędzie się w iście avengerskim stylu. Branża kosmiczna prowadzi rozmowy z twórcami hełmu ze zintegrowanym wyświetlaczem holograficznym.

Podbój kosmosu odbędzie się w iście avengerskim stylu. Branża kosmiczna prowadzi rozmowy z twórcami hełmu ze zintegrowanym wyświetlaczem holograficznym.

Emil Borzechowski

Emil Borzechowski

Tagi:  kosmos 

Inżynierowie Hypergiant Industries zaprojektowali hełm dla astronautów, który do złudzenia przypomina rozwiązania, jakie mogliśmy obserwować w filmach z serii Iron Man. Patrząc na to, jak wygląda interfejs użytkownika w HyperVSR, można śmiało założyć, że jego projektanci inspirowali się kinem suberbohaterskim. Szklaną przesłonę ochronną wyposażono bowiem w holograficzny wyświetlacz, który pokazuje takie dane jak kluczowe parametry życiowe astronauty czy informacje na temat aktualnie przeprowadzanej misji kosmicznej.

Dziennikarze serwisu Futurism postanowili zapytać CEO firmy, Bena Lamma, jak takie urządzenie może sprawdzić się poza laboratorium badawczym. Według Lamma wprowadzenie holograficznych hełmów ma przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo astronautów:

Przestrzeń kosmiczna to nieprzewidywalne środowisko, w którym sytuacja operacyjna może zmienić się drastycznie w ciągu kilku minut. W takich przypadkach bezpieczeństwo jest rzeczą nadrzędną. Zaprojektowaliśmy nasz hełm, aby umożliwić astronaucie błyskawiczne pozyskani informacji zarówno o samej sytuacji, jak i jego kondycji zdrowotnej. Ma to ułatwić podejmowanie kluczowych decyzji w sytuacjach kryzysowych.

Aby aktywować system informacyjny, astronauta musi jedynie przysunąć dłoń w pole swojego widzenia. Na wnętrzu rękawicy umieszczono specjalny marker, który po rozpoznaniu przez kamerę na hełmie wczyta holograficzny interfejs. 

Pracownicy Hypergiant Industries pracują obecnie nad usprawnieniem oprogramowania, ale jak podkreślają, w międzyczasie prowadzą rozmowy z podmiotami wojskowymi oraz agencjami kosmicznymi, które mogłyby być zainteresowane wdrożeniem takiego rozwiązania w życie. Przedstawiciele firmy twierdzą także, że jeszcze w tym roku zaprezentują nowy, bardziej zaawansowany model HyperVSR.

Źródło: Futurism / Zdjęcie: Hypergiant Industries

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV