Asus zaprezentował najcieńszego laptopa dla graczy

Niewielki rozmiar i wydajne podzespoły nie idą w parze? Projektanci Asusa po raz kolejny udowodnili, że można połączyć obie te cechy w jednym gamingowym sprzęcie.

Niewielki rozmiar i wydajne podzespoły nie idą w parze? Projektanci Asusa po raz kolejny udowodnili, że można połączyć obie te cechy w jednym gamingowym sprzęcie.

Emil Borzechowski

Emil Borzechowski

Jeszcze do niedawna gamingowe komputery kojarzyły nam się z topornymi, ciężki klockami, które najlepiej postawić na biurku i nigdy ich nie przenosić. Wraz z postępującą miniaturyzacją okazało się, że można połączyć kompaktowy rozmiar z ultrawydajnymi podzespołami. Zephyrus S GX531, kolejny przedstawiciel laptopów dla graczy zamkniętych w niewielkiej, supersmukłej obudowie, jest tego najlepszym przykładem.

Według przedstawicieli Asusa jest to najcieńszy na świecie laptop dla graczy. Jest o 12% cieńszy od swojego poprzednika, a jego grubość waha się od 14,95 do 15,75 mm. Jest przy tym także absurdalnie lekki - mimo iż wyposażono go w podzespoły z górnej półki wydajnościowej, waży tylko 2,1 kg.

Sercem komputera będzie procesor Intel Core i7-8750H, a w najmocniejszej wersji otrzymamy do dyspozycji kartę graficzną Nvidia GTX 1070 Max-Q. Wyposażono go także w 15,6-calowy wyświetlacz IPS, który może odświeżać obraz z częstotliwością 144 Hz i charakteryzuje się opóźnieniem rzędu 3 ms. Aby schłodzić tego małego mocarza, trzeba było zaprojektować dedykowany układ wentylacyjny, który pozwoli odprowadzić ciepło na zewnątrz obudowy i zapobiegnie przegrzaniu się podzespołów. Dzięki temu bez problemu powinniśmy odpalić na nim najnowszego Shadow of the Tomb Raider przy wysokich ustawieniach graficznych.

Jak przystało na sprzęt z łatką gaming, nie mogło zabraknąć tu w pełni konfigurowalnego podświetlenia klawiatury. Powrócił także nietypowo umiejscowiony gładzik, który znajduje się nad klawiaturą a nie pod nią. Taka konstrukcja nie jest zbyt wygodna w użytkowaniu, ale nie łudźmy się - i tak nikt nie korzysta z gładzika w gamingowym laptopie.

Asus zapowiedział, że ROG Zephyrus S GX531 trafi do sprzedaży w październiku. Za najprostszy model z kartą Nvidia GTX 1060 Max-Q zapłacimy 2000 €. Sporo, ale jeśli chce się mieć komputer i lekki, i wydajny, trzeba liczyć się z wysokimi kosztami.

Źródło: Asus / Zdjęcie: Asus

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV