Biedne istoty: premiera książki przed filmem
Na polską premierę kinową Biednych istot przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, ale już niebawem będzie można przeczytać literacki pierwowzór tego filmu.
Na polską premierę kinową Biednych istot przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, ale już niebawem będzie można przeczytać literacki pierwowzór tego filmu.
Film Biedne istoty, najnowsze dzieło Yorgosa Lanthimosa, zdobły na Festiwalu Filmowym w Wenecji Złotego Lwa. Wystąpili w nim m.om. Emma Stone, Willem Dafoe i Mark Ruffalo.
Film powstał na podstawie powieści Alasdaira Graya pod tym samym tytułem. Wydane w 1992 roku to osadzona w XIX wieku opowieść będąca swego rodzaju retellingiem Frankensteina, ale wnosząca do klasycznej opowieści znacznie więcej wątków i emocji. Wskrzeszona przez ekscentrycznego doktora bohaterka łaknie życia całą sobą, wdając się w liczne romanse.
Biedne istoty ukażą się już w najbliższą środę, 8 listopada, nakładem wydawnictwa Poradnia K.
Biedne istoty - opis i okładka książki
Żywy trup? Potwór? A może empatyczna i wrażliwa istota poszukująca akceptacji i miłości…
Glasgow, koniec XIX wieku. Ekscentryczny i równie odrażający doktor Godwin Baxter pokonuje nauką śmierć, przywracając do życia ciało młodej samobójczyni, która utonęła w rzece. Jako że przy okazji wszczepia jej mózg małego dziecka, będzie musiał nauczyć ją życia od początku.
Piękna, żywiołowa i błyskotliwa Bella uczy się mówić w błyskawicznym tempie poszerzając swoje słownictwo. Jej postępy przerastają oczekiwania twórcy. Jest pozbawiona uprzedzeń, łakoma życia i wiedzy, a także nienasycona seksualnie. Nie daje się podporządkować ani mężczyznom, ani innym ograniczeniom swoich czasów.
Opowieść o Belli, o jej Bozi, jej kochankach, mężach i jej niespożytej namiętności to historia żywej i prawdziwej miłości oraz niezwykłej przemiany, a także hołd dla naukowej brawury. Przenosi czytelnika z sali operacyjnej późnowiktoriańskiego Glasgow do arystokratycznych kasyn, slumsów Aleksandrii i paryskiego burdelu, aż po ołtarz w szkockim kościele. To jednak wcale nie zapowiada zakończenia… Bo życie bez wolności wyboru nie jest warte życia.
Powieść jest postmodernistyczną rewizją Frankensteina, w której klasycznego potwora zastąpiła Bella Baxter – piękna młoda erotomanka przywrócona do życia z mózgiem niemowlęcia. Parodiując klasyczną powieść wiktoriańską, Gray stworzył dowcipną alegorię polityczną, w której ważną rolę odgrywa wątek pojedynku między żądzami mężczyzn a niezależnością kobiet, wciąż nad wyraz aktualny.
Źródło: Poradnia K.
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat