Box Office: Jakie wpływy osiągnie film „Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy”?
Firma Morgan Stanley dokonała obszernej analizy, szacując jakie wpływy zbierze film "Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy". Czy pobije "Avatara"?
Firma Morgan Stanley dokonała obszernej analizy, szacując jakie wpływy zbierze film "Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy". Czy pobije "Avatara"?
Benjamin Swinburne z firmy Morgan Stanley twierdzi, że oszacowali oni pełne wpływy filmu "Star Wars: The Force Awakens" z całego świata. Mają one wynieść 1 mld 950 mln dolarów, co będzie trzecim najwyższym wynikiem w historii kina, tuż za hitami "Avatar" i "Titanic".
Zobacz także: Fanowski zdjęcia - statki z "Gwiezdnych Wojen" w prawdziwych miastach
Czytamy w analizie, że "Star Wars: The Force Awakens" powinien Disneyowi i Lucasfilmowi przynieść 1 mld 30 mln czystego zysku, czyli jest to kwota końcowa idąca już do kieszeni producentów. Powstała ona po odliczeniu od wpływów wszelkich kosztów dystrybucji kinowej, budżetu i marketingu. Standardowo kina z wpływów dostają połowę. W przypadku nowych "Gwiezdnych Wojen" Disney zatrzymuje 55-60% wpływów w USA oraz 40-45% wpływów ze świata.
W USA film powinien zebrać 650 mln dolarów, a na świecie 1,3 mld dolarów. Swinburne ocenia, że na świecie ten epizod Sagi będzie mieć wyższy współczynnik wpływów, niż jakakolwiek inna część. I to dlatego, że z każdym rokiem znaczenie rynku światowego - zwłaszcza chińskiego - ciągle rośnie.
Dokonali też analizy sprzedaży rzeczy związanych z uniwersum "Gwiezdnych Wojen". Ich zdaniem wpływ z wszelkich zabawek, ubrań i innych gadżetów będzie teraz wynosić 3 mld dolarów rocznie. Ciekawe jest to, że Disney z tego dostaje 215 mln dolarów do kieszeni.
Czytaj także: Rekordy "Jurassic World" i "W głowie się nie mieści"
Dalej mówią, że 350 mln dolarów wpływów będzie z sprzedaży DVD całej Sagi, 100 mln dolarów z gier i 75 mln dolarów z praw do emisji w telewizji.
Określili też dokładnie, jaki jest pełny koszt produkcji filmu "Star Wars: The Force Awakens". Ma on dokładnie wynieść 423 mln dolarów. W tym jest 200 mln dolarów budżetu samej realizacji filmu, 98 mln dolarów dla osób mających udział w zyskach, 125 mln dolarów za stworzenie wydań DVD/Blu-ray i ich dystrybucję, 175 mln dolarów na koszt kampanii reklamowej w kinie oraz 40 mln dolarów na promocję DVD i Blu-ray.
Pamiętajmy jednak, że jest to wczesna analiza i wszystko może się jeszcze zmienić. Miejmy też w pamięci, że analitycy box office nie są wszechwiedzący i też zdarza im się pomylić. Ostatnio było tak z filmem "Jurassic World", który stał się największą sensacją box office od lat. Prognozowano debiut w wysokości 120-130 mln dolarów, a ostatecznie filmy zebrał 208,8 mln dolarów i pobił rekord wszech czasów.
W wyjaśnieniach tego fenomenu mówi się o tym, że analizy otwarć powyżej 100 mln dolarów są mało dokładne i łatwo tutaj o pomyłkę. To samo może tyczyć się nowych "Gwiezdnych Wojen", przy których analitycy nie są w stanie wziąć pod uwagę jednego czynnika - nostalgii do fenomenu, która może zaskoczyć świat.
Źródło: deadline.com / zdjęcie główne: materiały prasowe
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1945, kończy 79 lat