Repertuar kin Nowość Program TV

 

 

 

Chilling Adventures of Sabrina – Netflix złamał prawa autorskie? Sataniści jednak ich pozwali

Netflix niedawno wypuścił serial Chilling Adventures of Sabrina. Satanistyczna Świątynia na początku listopada groziła pozwem, a teraz te słowa wprowadziła w czyn. Oficjalnie Netflix i studio Warner Bros. pozwane za łamane praw autorskich.

Chilling Adventures of Sabrina jest w centrum wydarzeń dzięki temu, że Satanistyczna Świątynia dostrzegła łamanie praw autorskich w serialu. Spełnili swoje groźby sprzed kilku dni i oficjalnie złożyli do sądu pozew, w którym chcą odszkodowanie w wysokości 50 mln dolarów. Chcą także sądowego zakazu używania przez Netflixa wizerunku Bafometa (przedmiot sądowej batalii) w serialu.

Bafomet, czyli synkretyczne bóstwo z głową kozła znajduje się w fabule w szkole dla czarownic. Ich zdaniem producenci serialu, czyli Netflix oraz Warner Bros złamali prawo autorskie przywłaszczając sobie wizerunek rzeźby, który należy do nich. Do tego ich zdaniem Bafomet oraz sataniści w serialu zostali ukazanie w niekorzystnym świetle. Rzecznik prasowy Świątyni Satanistycznej twierdzi, że takie ukazanie Bafometa może być źle zinterpretowane przez odbiorców i może mieć negatywny wpływ na działalność ich instytucji. Wyjaśniają, że ich celem jest walka, by promować Pierwszą Poprawkę do amerykańskiej konstytucji, która ma na celu promować separację kościoła od spraw świeckich. Uważają, że pokazywanie ich symbolu w szkole związanej ze złem, kanibalizmem i morderstwami działa na niekorzyść ich firmy. Otwarcie mówią, że takie ukazanie Bafometa w serialu może narazić ich reputację biznesową.

-
-

W pozwie czytamy, że przedstawiciel Świątyni Satanistycznej wiedzą, że wizerunek Bafometa jest od dekad obecny w historii. Według nich klasyczna wizualna reprezentacja istoty powstała w 1856 roku. Twierdzą jednak, że wizerunek w rzeźbie, która jest przedmiotem sporu, przeszedł modyfikacje dokonane przez nich samych. A to właśnie takiego Bafometa Netflix obrazuje w swoim serialu.

Warner Bros. i Netflix odmówili komentarza w sprawie pozwu.

Źródło: thehollywoodreporter.com / zdjęcie główne: materiały prasowe

 

 

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

MCU – Kto mógłby zagrać X-Men…

Kto mógłby zagrać w MCU X-Men po Avengers: Endgame? Poznajcie najlepsze propozycje fanów.

spoilery
-

MCU – powrót postaci i zaskakujące…

Przy okazji tegorocznej odsłony MCU, filmu Avengers: Endgame, powstają nowe produkty okolicznościowe promujące film. Tym…

-

Kobiety Mafii 2 – nowy zwiastun…

Do sieci trafił nowy oficjalny zwiastun kontynuacji filmu Kobiety Mafii w reżyserii Patryka Vegi.

Piotr Piskozub
-

Arrow – nowa wersja Suicide Squad…

Wiele wskazuje na to, że już niebawem w Arrow zobaczymy kolejną wersję Suicide Squad -…

Piotr Piskozub
-

Niezrealizowane filmy o herosach – jedne…

Wiedzieliście, że Bob Hoskins mógł wcielić się w Wolverine'a? Poznajcie najciekawsze projekty superbohaterskie, które nie…

Michalina Reda
-

Gra o tron – Sophie Turner…

Sophie Turner, która wciela się w Sansę w serialu Gra o tron, zdradziła, że nie…

Co o tym sądzisz?