Przeczytaj w weekend
 

Advertisement  

 

Advertisement  

Chińska agencja informacyjna zatrudniła sztuczną inteligencję

Chińska agencja informacyjna Xinhua ma nowych pracowników - prezenterów wyposażonych w sztuczną inteligencję, którzy mogą pracować przez 24 godziny bez przerwy.

Chińska agencja informacyjna Xinhua ma nowych pracowników - prezenterów wyposażonych w sztuczną inteligencję, którzy mogą pracować przez 24 godziny bez przerwy.

Sztuczna inteligencja odbiera zatrudnienie nie tylko tym pracownikom, którzy wykonują najprostsze, powtarzalne czynności. Chińska agencja informacyjna Xinhua udowodniła, że równie dobrze może zastąpić prezenterów telewizyjnych w ich codziennej pracy. Xinhua jest w posiadaniu dwóch syntetycznych reporterów, którzy potrafią mówić po chińsku i angielsku. Na pierwszy rzut oka można pomylić ich z żywymi pracownikami.

Projektanci nie poszli po linii najmniejszego oporu i opracowali kompleksowy system, który jest zdolny nie tylko imitować ludzką mowę, ale także mimikę twarzy. Aby idealnie zsynchronizować ruchy ust z wypowiadanymi kwestiami, wykorzystuje się tu technologię deep learning. Efekt, jaki udało się uzyskać jest niezwykle interesujący. Oto pierwszy materiał opublikowany przez syntetycznego pracownika firmy:

Agencja podjęła decyzję o wykorzystaniu tych prezenterów, aby zredukować koszty produkcyjne. Dzięki sztucznej inteligencji można błyskawicznie rozpocząć prowadzenie relacji z ważnych wydarzeń, bez konieczności ściągania do studia pracownika. Co więcej, taki syntetyczny prezenter może pracować bez przerwy przez 24 godziny na dobę.

Według przedstawicieli agencji Xinhua sztuczna inteligencja prowadzi audycje równie sprawnie co pracownik z krwi i kości. Ale pierwsze, pozytywne wrażenie szybko zostaje wyparte przez dziwny niepokój. SI może idealnie synchronizować układ ust z mową i doskonale imitować emocje, ale w tych prezenterach jest coś nienaturalnego. Usta są zbyt doskonałe, a zmarszczki mimiczne poruszają się zbyt płynnie, co w połączeniu z robotycznym głosem totalnie odczłowiecza tego prezentera. Mimo iż na stopklatce wgląda skrajnie ludzko, kiedy rusza się i odzywa, iluzja człowieczeństwa pryska.

Prezenterzy od Xinhua to doskonały przykład działania doliny niesamowitości, o której pisałem w tym artykule. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dążenie do perfekcji w imitowaniu człowieka wzbudza w nas obrzydzenie, zapraszam do lektury.

Źródło: bbc.com / Zdjęcie: Xinhua News Agency

 

 

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

To okno zamknie się automatycznie za 99 sek. [X]
Advertisement
Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV