Coś: klasyczna opowieść grozy zapowiedziana

Dwukrotnie zekranizowany utwór Coś Johna W. Campbella wkrótce ukaże się w Polsce w wersji książkowej. Przeczytajcie o szczegółach.

Dwukrotnie zekranizowany utwór Coś Johna W. Campbella wkrótce ukaże się w Polsce w wersji książkowej. Przeczytajcie o szczegółach.

Wydawnictwo Vesper zapowiedziało na 16 października wydanie książki Coś autorstwa Johna W. Campbella. Książka zawiera nigdy wcześniej niepublikowaną, pełną wersję jednego z najważniejszych opowiadań łączących elementy grozy i science fiction: Kim jesteś? [oryg. Who Goes There?].

Opublikowane pierwotnie w 1938 roku w czasopiśmie Astounding Science Fiction, stało się kanwą powstałego w 1951 roku filmu Istota z innego świata [The Thing from Another World]. Ponad trzydzieści lat później na ekrany kin trafił remake obrazu – Coś w reżyserii Johna Carpentera z Kurtem Russellem w roli głównej. To za sprawą tej ekranizacji historia grupy amerykańskich naukowców stacjonujących na Antarktydzie, którzy natrafiają na wrak statku kosmicznego i uwięzionego w lodzie przybysza z obcej planety zyskała światowy rozgłos.

coś - okładkaŹródło: Vesper

Mało kto miał jednak okazję zapoznać się z jej literackim pierwowzorem. W 2017 roku pracujący nad biografią Campbella Alec Nevala-Lee odnalazł w archiwach Houghton Library na Uniwersytecie Harvarda zdecydowanie dłuższą i bogatszą w szczegóły wersję słynnego opowiadania, które niedawno dopiero ujrzało światło dzienne. Wydanie, które trzymasz w dłoniach, zawiera również przedmowę Aleca Nevala-Lee oraz wprowadzenie jednego z najbardziej znanych pisarzy science fiction, Roberta Silverberga. Polska edycja została wzbogacona o posłowie Piotra Goćka, a także fragment powieści będącej kontynuacją historii opisanej przez Campbella. Dodatkową atrakcją są sugestywne ilustracje Macieja Kamudy.

Źródło: Vesper / fot. Vesper

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV