Czarna Chmura: przeczytaj początek klasycznej powieści science fiction
Do sprzedaży trafiła dzisiaj nowa książka w serii Wehikuł Czasu. Z tej okazji mamy dla was fragment powieści Czarna Chmura Freda Hoyle'a.
Do sprzedaży trafiła dzisiaj nowa książka w serii Wehikuł Czasu. Z tej okazji mamy dla was fragment powieści Czarna Chmura Freda Hoyle'a.
Dom Wydawniczy Rebis wydał dziś pierwszą tegoroczną pozycję z serii Wehikuł Czasu, czyli kolekcji przypominającej klasyczne utwory science fiction. Do tej pory w jej ramach ukazało się już ponad trzydzieści książek, w tym takich gwiazd gatunku jak Isaac Asimov, Robert A. Heinlein, Philip K. Dick czy Arthur C. Clarke.
Tym razem w serii przypomniana jest nieco mniej znana pozycja, a mianowicie Czarna chmura autorstwa Freda Hoyle'a. Jest to historia opowiadająca o wydarzeniach związanych z tajemniczym, kosmicznym obłokiem, który zbliża się do Ziemi. Naukowcy przewidują, że zatrzyma od promienie słoneczne, które przestaną docierać do naszej planety, co wywoła drastyczne zmiany. A to dopiero początek niespodzianek i zagrożeń.
Poniżej znajdziecie informacje o książce i autorze, a także obszerny fragment zawierający początek Czarnej Chmury w przekładzie Sławomira Magali.
Czarna Chmura - opis i okładka
Astronomowie w Wielkiej Brytanii i USA dokonują przerażającego odkrycia – do Układu Słonecznego zmierza gigantyczny obłok międzygwiazdowy. Według obliczeń owa Czarna Chmura przejdzie między Ziemią i Słońcem, co wywoła niewyobrażalne zmiany na naszej planecie.
W obliczu nadchodzącej katastrofy rząd brytyjski w porozumieniu z innymi krajami gromadzi w Nortonstowe międzynarodową społeczność wybitnych naukowców pod wodzą niekonwencjonalnego astronoma Christophera Kingsleya. Ich zadaniem jest zdobycie informacji o zbliżającym się obiekcie i zminimalizowanie szkód. Kiedy naukowcy odkrywają prawdę o pochodzeniu i naturze Czarnej Chmury, zmuszeni są zrewidować obowiązujące dotąd poglądy o życiu i wszechświecie…
Fred Hoyle - o autorze
Fred Hoyle (1915–2001) – brytyjski astronom, jeden z największych i najbardziej kontrowersyjnych naukowców XX wieku. Stworzył teorię wchłaniania materii międzygwiazdowej przez gwiazdy. Jako przeciwnik teorii o Wielkim Wybuchu zaproponował stacjonarny model wszechświata. Opublikował wiele książek poświęconych nauce, m.in. Granice astronomii, Katastrofy kosmiczne i narodziny religii, Matematykę ewolucji, oraz liczne powieści science fiction.
Czarna Chmura - fragment powieści
Prolog
Epizod Czarnej Chmury zawsze mnie fascynował. Praca, która zadecydowała o przyjęciu mnie do grona profesorskiego w Queens’ College w Cambridge, poświęcona była kilku aspektom tego epokowego wydarzenia. Opublikowano ją następnie, po dokonaniu odpowiednich zmian, jako rozdział w Historii Czarnej Chmury sir Henry’ego Claytona, ku mojemu wielkiemu zadowoleniu.
Kiedy więc sir John McNeil, nasz były wykładowca i znany lekarz, przekazał mi w testamencie obfitą kolekcję dokumentów związanych z jego osobistymi doświadczeniami dotyczącymi Chmury, nie stanowiło to wielkiego zaskoczenia. Ale list, który towarzyszył dokumentom, był bardziej zaskakujący. Oto on:
Queens’ College,
19 sierpnia 2020 r.
Mój drogi Blythe,
mam nadzieję, że wybaczysz staruszkowi, iż raz po raz chi chotał do siebie z niektórych twoich spekulacji na temat Czarnej Chmury. Tak się złożyło, że w czasie kryzysu pracowałem na sta nowisku, które umożliwiło mi poznanie prawdziwego charakteru Chmury. Informacje te z rozmaitych a przekonujących przyczyn nigdy nie zostały ujawnione i, jak się wydaje, nie znają ich tak że autorzy oficjalnych podręczników historycznych (sic!). Nie mogłem się zdecydować, czy informacje te winny pozostać moją wieczną tajemnicą, czy też nie. Koniec końców zdecydowałem się przerzucić moje trudności i wahanie na ciebie. Zrozumiesz te rozterki po przeczytaniu rękopisu, który napisałem w trzeciej osobie, by nie przesłaniać zanadto sobą samym fabuły!
Obok rękopisu zostawiam ci kopertę z rolką perforowanej taś my papierowej. Błagam, byś strzegł jej jak najusilniej, dopóki nie zrozumiesz jej znaczenia.
Z poważaniem,
John McNeil
Źródło: Rebis
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1973, kończy 51 lat
ur. 1992, kończy 32 lat
ur. 1949, kończy 75 lat
ur. 1985, kończy 39 lat
ur. 1980, kończy 44 lat