Disney wyda miliardy dolarów na walkę z Netflixem

Przez lata Disney pomagał budować pozycję Netflixa na rynku VoD, zarabiając przy tym miliony na udostępnianiu produkcji własnych. Dziś firma poszła na swoje i zainwestuje miliardy, aby walczyć z dawnym partnerem.

Przez lata Disney pomagał budować pozycję Netflixa na rynku VoD, zarabiając przy tym miliony na udostępnianiu produkcji własnych. Dziś firma poszła na swoje i zainwestuje miliardy, aby walczyć z dawnym partnerem.

Emil Borzechowski

Emil Borzechowski

Tagi:  netflix 

Pod koniec ubiegłego tygodnia Disney zorganizował kilkugodzinną prezentację dla inwestorów, w trakcie której opowiadał o planach na zbudowanie subskrypcyjnego imperium medialnego. Według aktualnego harmonogramu serwis Disney+ ma zadebiutować już w listopadzie i być uniwersalną platformą dla wszystkich disnejowskich franczyz. To tam z czasem zobaczymy kolejną część Gwiezdnych Wojen, najnowszych Avengers: Koniec gry czy serial The Mandalorian.

Jak zauważył Peter Kafka z serwisu recode, w trakcie tego długiego wywodu przedstawiciele firmy ani razu nie wspomnieli o Netfliksie, największym rywalu korporacji ale do niedawna także kluczowym partnerze biznesowym.

Historia mariażu tych dwóch korporacji sięga 2012 roku, kiedy Disney zgodził się udostępnić swoje produkcje subskrybentom Netflixa. Na tej umowie korporacja zarabiała krocie. Roczne przychody z tytułu współpracy mogły sięgać nawet 300 milionów dolarów. Biorąc pod uwagę fakt, że kilka lat później kanały Disneya zaczęły masowo tracić widownię, umowa ta wydawała się niezwykle intratna. W 2015 roku Robert Iger, dyrektor generalny The Walt Disney Company, twierdził nawet, że widzi w Netfliksie bardziej wymagającego przyjaciela niż przeciwnika.

Minęło kilka lat, dziś o tej trudnej przyjaźni w Disneyu nikt już nie chce pamiętać. Firma skupia się teraz na rozwoju własnej platformy i wytacza działa przeciwko swojemu dawnemu partnerowi biznesowemu. Bardzo kosztowne działa. Kafka przytacza w tym miejscu przewidywania analityka Michaela Nathansona, który twierdzi, że tylko w tym roku Disney wyda na usługę SVoD 3,9 miliarda dolarów. A w przyszłym roku koszty wzrosną do 4,9 miliarda.

Co więcej, zanim rozwód Disneya z Netflixem stanie się opłacalny, minie jeszcze co najmniej pięć lat. Firma zakłada, że zacznie zarabiać na swoim serwisie SVoD w 2024 roku, a do tego czasu planuje przyciągnąć do Disney+ od 60 do 90 milionów użytkowników.

W międzyczasie Netflix może odskoczyć swojemu dawnemu przyjacielowi o kolejne miliony. Już teraz szacuje się, że z usług tej firmy może korzystać 150 milionów subskrybentów. Jeśli nie dojdzie do jakiegoś wielkiego kryzysu, za 5 lat Netflix może przegonić platformę Disney+ o kilka długości.

Źródło: recode / Zdjęcie: Disney

 

 

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

 

 

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Gina Torres

Gina Torres

ur. 1969, kończy 50 lat

Al Pacino

Al Pacino

ur. 1940, kończy 79 lat

Anna Radwan-Gancarczyk

Anna Radwan-Gancarczyk

ur. 1966, kończy 53 lat

Jeffrey DeMunn

Jeffrey DeMunn

ur. 1947, kończy 72 lat

Andrea Osvárt

Andrea Osvárt

ur. 1979, kończy 40 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV