„Diuna” – świetne grafiki nawiązujące do książki
Zobaczcie, jak wyglądają grafiki Matta Rhodesa przedstawiające postacie z powieści "Diuna" Franka Herberta, zainspirowane ponadto stylistyką znaną z filmów Tarsema Singha.
Zobaczcie, jak wyglądają grafiki Matta Rhodesa przedstawiające postacie z powieści "Diuna" Franka Herberta, zainspirowane ponadto stylistyką znaną z filmów Tarsema Singha.
Matt Rhodes, artysta znany m.in. z grafik koncepcyjnych do Dragon Age: Inquisition, stworzył ostatnio serię prac zainspirowanych przez powieść Dune Franka Herberta. Jak sam mówi, wszystko zaczęło się od grafik związanych z nieukończoną adaptacją Alejandra Jodorowsky'ego, co pociągnęło za sobą ponowne zapoznawanie się z adaptacjami i samą powieścią.
Efektem tego zauroczenia są grafiki, na których przedstawia swoją wizję postaci z "Diuny", które mogłyby się stać podstawą dla serialu animowanego. Całości starał się nadać stylistykę znaną z filmów Tarsema Singha, czyli podkreślał teatralność roli danego bohatera w opowieści.
Poniżej prezentujemy trzy grafiki, na których przedstawieni zostali Atrydzi z Kaladanu, Harkonnenowie z Giedi Prime oraz Fremeni z Arrakis. Pod każdą ilustracją znajdują się krótkie opisy poszczególnych postaci przygotowane przez Rhodesa.
Atrydzi zostali przedstawieni jako ród od wieków panujący nad planetą bogatą w wodę. Od lewej są to:
- Dr Yueh – diamentowy znak jego uwarunkowania został przedstawiony jako maska. Ponieważ nie było ono w pełni skuteczne, jedno oko pozostaje odkryte.
- Thufir Hawat – trzyma blisko ust fiolkę z sokiem z Sapho. Ceremonialna zbroja nie pasuje na niego tak dobrze, jak kiedyś, ale nie oznacza to, że jest przez to mniej niebezpieczny.
- Gurney Halleck – w książce opisany jako paskudny typ. Jest obwieszony bronią, a obwiązane ubranie sprawia, że jest gotowy do pojedynku.
- Paul – na piersi jastrząb Atrydów, peleryna w formie czerwnonego skrzydła na ramieniu. Ubrany do swobodnego życia na zasobnej w wodę rodzimej planecie.
- Wielebna Matka Helen Gaius Mohiam – gałąź z wieloma odnogami sugeruje różne linie krwi. Kołnierz nawiązuje do stroju Imperatora. Rhodes chciał stworzyć obraz Bene Gesserit wypełniony znaczeniami. Włosy są upięte w mnisim stylu, ale irokez nawiązuje do hodowców koni, a poprzez to do program rozrodczego zakonu. Ma też łańcuszki łączące kolczyki przy oczach, uszach i ustach, co reprezentuje skoncentrowanie się na obserwacji, słuchaniu i wywieraniu wpływu poprzez mowę.
- Księżę Leto – w książce jest opisany jako osoba posiadająca twarz drapieżnego ptaka, więc Rhodes to uwypukla. W herbie jastrząb Atrydów, a peleryna w formie dwóch skrzydeł.
- Lady Jessica – upięcie włosów i piercing typowy dla Bene Gesserit. Nosi zmodyfikowaną, bardziej elegancką wersję herbu i peleryny Atrydów.
Harkonnenowie od lewej:
- Feyd-Rautha – budowa ciała związana z jego regularnym treningiem gladiatreskim. Szaty Harkonnenów mają wyglądać jak podniszczone, noszone przez cały dzień. Rhodes zaprojektował też dla nich motyw zdobniczy, odwołujący się po części do dołu ze żmijami, a po części do skomplikowanych układów ich nikczemnych planów.
- Glossu Rabban (Bestia) – jest zwierzęciem, jeszcze mniej powściągliwym od Barona. Ozdobiony okrutnymi trofeami nosi zniszczone, niegdyś drogie i przepiękne szaty.
- Baron Vladimir Harkonnen – bez komentarza.
- Piter De Vris – jak każdy mentat przedstawiony z sokiem z Sapho. Jego strój ma podkreślać arogancję i rządzę władzy.
- Padyszach Imperator Szaddam IV – cesarska zbroja ma oddawać jego paranoję (której efektem było nasłanie Harkonnenów na Atrydów). W opisach był porównywany do księcia Leto, więc Rhodes starał się go przedstawić jako gorszą wersję Atrydy. Fragmenty zbroi mają odzwierciedlać Gildie i Domy, którymi włada.
- Sardaukar – jeden z elitarnych żołnierzy Imperatora. Grzebień na hełmie nawiązuje do imperatorskiego, ale ma też przypominać więzienne kraty z piekielnej planety Salusa Secondis. Ma wyglądać na kompletne przeciwieństwo Fremenów – jest więc wielki, masywny i z ciężką zbroją (która powinna fatalnie zareagować na kontakt z piaskami Arrakis).
Kluczowe w projektowaniu wyglądu Fremenów są filtrfraki. Dla Rhodesa ideałem było ich przedstawienie w Dune Davida Lyncha, ale chciał też spróbować dodać znaczeń. Fremeni nie troszczą się o smród i akceptują realia swojego życia, więc w projektowaniu filtrfraków nie chciał ukrywać ich ohydnego przeznaczenia: przemieniania ludzkich wydzielin i wydalin w pijalną wodę. Stąd zobaczenie kogoś w filtrfraku powinno niemal sugerować, że widzi się go nagiego.
- Stilgar – wytrzymały i niezawodny, przybrany ojciec Paula.
- Muad’Dib – Rhodes chciał utrzymać prostotę postaci. Jego ubiór to po prostu filtrfrak i narzucona na niego skrzydlata peleryna Atrydów.
- Chani – na filtrfak ma narzucone coś niesymetrycznego i miękkiego.
- Alia – ma niewielkie atrydzkie czerwone skrzydła i dzierży Gom Dżabbar.
- Wielebna Matka Jessica – cechy Bene Gesserit zostały wyolbrzymione przez ubiór. Trzyma wodę życia w butelce i nie zamierza jej odłożyć.
Źródło: Tor.com/ Matt Rhodes
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 53 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1962, kończy 63 lat
ur. 1953, kończy 72 lat
ur. 1970, kończy 55 lat